Veletrh byl plný hvězd, včetně Vinnetoua

Frankfurtský veletrh je nejen přehlídkou knih a nakladatelů, ale také autorů. Přijíždějí i ti nejslavnější. Letos to byl opět nositel Nobelovy ceny Němec Günter Grass. Představil svou novou knihu Pět století a četl z pohádek Hanse Christiana Andersena, k nimž vytvořil litografie.

Dalším slavným hostem byl maďarský spisovatel Péter Esterházy, který ve frankfurtském kostele sv. Pavla převzal Mírovou cenu německého knižního obchodu. Přijela i populární kanadská autorka psychologických románů Joy Fieldingová, jíž  vyšlo více než deset titulů i česky.

Mezi velká jména arabského světa patřili libanonský básník Adonis, Alžířanka Assia Djebarová nebo Maročan Tahar Ben Jelloun, který na veletrhu mluvil o svém novém románu Poslední přítel.

I ty nejznámější spisovatele však často zastíní hvězdy showbyznysu, sportu či politiky. Mezi ty nejsledovanější patřil francouzský herec Pierre Brice, který se už před zahájením veletrhu objevoval v televizních diskusích. Měl co předvést - vydal vzpomínky nazvané Vinnetou a já, které propagoval větou: "Vinnetou pro mě není role, Vinnetou je filozofie."

Na autobiografii se nadechla také plavkyně Franziska van Almsicková, té je však na rozdíl od pětasedmdesátiletého Brice pouhých šestadvacet a knihou chce udělat symbolickou tečku za plaveckou kariérou.

Záskok za mezinárodní hvězdu si ve Frankfurtu vyzkoušel český spisovatel Jaroslav Rudiš. Místo egyptské první dámy Suzanne Mubarakové se objevil na prestižní modré pohovce, na projektu diskusí sponzorovaném listem Die Zeit, televizní stanicí ZDF a nakladatelstvím Bertelsmann, a diskutoval o německém překladu svého románu Nebe pod Berlínem.

Na závěr přečetl píseň Ich bin Berlin, kterou pro velký úspěch zopakoval i v češtině. Pro českého autora to byl takřka neuvěřitelný zážitek: na "blaues Sofa" se dostanou jen pečlivě vybraní jedinci, všechna vystoupení natáčí televize.