Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vějíř s broskvovými květy, divadelní perla v dračích spárech

  11:56aktualizováno  11:56
Pražské Divadlo v Dlouhé se znovu vydalo do neprobádaných končin. Po Shakespearově Titu Andronikovi a Senekově Faidře sáhlo po čínské hře ze 17. století Vějíř s broskvovými květy.

Z inscenace Vějíř s broskvovými květy v pražském Divadle v Dlouhé | foto: Martin Špelda

Také tento text, který v Dlouhé poprvé hráli v úterý, u nás dosud nikdy nebyl uveden. Navíc jde teprve o druhou evropskou inscenaci, první se uskutečnila před lety v německém Darmstadtu.

Pro české prostředí je tuzemské uvedení mimo jiné splátkou dluhu překladatelce díla, orientalistce a vynikající znalkyni čínského divadla Daně Kalvodové. Ta drama básníka jménem Kchung Šang-žen, potomka starověkého filozofa Konfucia, přeložila již v šedesátých letech. Šlo o první převedení do západního jazyka vůbec, předtím vznikl pouze překlad do japonštiny.

Dana Kalvodová se však uvedení Vějíře s broskvovými květy na jeviště nedožila a Divadlo v Dlouhé jí tak alespoň symbolicky inscenaci věnuje. Kus režíruje Jan Antonín Pitínský, který z "barokních" čínských motivů čerpal již před několika lety v představení Marné tázání nebes.

Neobvyklý konec jedné lásky
"Hra se jmenuje Vějíř s broskvovými květy a je ji možno přirovnat k drahé perle; štětec, jenž ji napsal, k draku. Drak krouží mrakem a mlhou, zpříma i v zákrutech, ale dračí zuby a drápy nikdy perlu nepustí. Ten, kdo se na hru dívá, musí mít široké oči," napsal k poznámkám k textu sám dramatik.

Vějíř s broskvovými květy, pojmenovaný podle zástavy lásky, již věnuje mladý učenec Chou své milé, krásné a věrné kurtizáně Voničce, vyžaduje opravdu pozorného diváka. A pro evropské publikum to platí dvojnásob.

Ohromující je délka textu, která v českém překladu čítá na 300 stran, ještě víc pak komplexnost hry. "Spojuje totiž dva motivy. Linii milostnou a linku historicko-politickou, neboť láska Chou a Voničky se odehrává na pozadí pádu dynastie Ming," vysvětluje dramaturg Štěpán Otčenášek. K tomu připočtěme ještě zcela jiný kontext i odlišné divadelní konvence.

Proti evropským zvyklostem vyznívá také závěr hry: milence nespojí ani šťastné manželství, ani tragická smrt. Chou a Vonička se sice po všemožných útrapách a protivenstvích shledají, ale místo společné budoucnosti volí oddělený život mnicha a mnišky v samotě kláštera. Stačí k tomu pár slov taoistického mnicha, jenž jim vytkne soukromé city, tak nevhodné v době, kdy trpí celá země.

Pomůcka pro diváka
Divadlo v Dlouhé však nemá v úmyslu vytvořit rekonstrukci, ani by toho podle slov dramaturga Otčenáška nebylo mocno - celý originál se podle čínských zvyklostí hraje dva dny. Hru na rozměr celovečerního kusu upravil Hubert Krejčí, který na tématu pracoval tři roky.

"Vějíř s broskvovými květy je hra kouzelná, fantazijní, šibalská a po čínsku drastická. Aby vynikly všechny její půvaby, potřebuje dlouhý čas, mnohem delší, než na jaký stačí naše nervózní evropské vnímání," říká režisér Pitínský, který se spolu s Krejčím pokusil o kompromis. Pero upravovatele tak ponechalo v kuse válečnicko-politickou linii, kterou zcela - prý ku škodě věci - vypustila německá inscenace.

Pitínský uznává, že divák možná bude někdy v ději trochu ztracen, ale v programu nalezne synopsi a navíc právě tato nemilostná dějová linka tvoří hru výjimečnou. "Kchung Šang-žen psal o událostech v podstatě jako současník - a to bylo ojedinělé," objasňuje dramaturg Otčenášek.

Vějíř s broskvovými květy v Divadle v Dlouhé bude i potěchou pro oko, využije totiž čínské líčení a vliv říše středu bude patrný i na kostýmech. Právě výprava, která má podle Pitínského "po čínsku" balancovat mezi subtilní krásou a otřesnou kýčovitostí podobně jako letošní zahajovací olympijský ceremoniál, dala divadelníkům pořádně zabrat. "Například vějíře máme zcela nemožné. V Česku sice žijí Číňané, ale dobré vějíře nemají," postěžoval si Pitínský.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Najdete na iDNES.cz