Vědci oživují hudbu z koncentračních táborů

  17:34
Italští vědci se soustavně zabývají rekonstrukcí hudby, která vznikla a hrála se v koncentračních táborech nacistického Německa.

Francesco Lotoro, David Meghnagi | foto: archiv

Jde sice o melodie lahodného valčíku, zvučného tanga či houpavého jazzu, nezrodily se však ani ve Vídni, ani v Buenos Aires, ani v New Orleansu. Načmárané v denících, na stránkách knih nebo dokonce na toaletním papíru zůstaly po Židech, které smetl holokaust, po vězních či internovaných civilistech v koncentračních táborech druhé světové války.

Italští vědci doufají, že tisíce téměř zapomenutých děl znovu ožijí, až bude sestavena knihovna hudby, která byla na těchto pochmurných místech složena nebo hrána v letech 1933 až 1945, napsala agentura AP.

Knihovna, která má být otevřena na Třetí římské státní univerzitě v září, bude nabízet 4000 archů papíru a 13.000 mikrofiší obsahujících notových záznamů, dopisy, kresby a fotografie.

Italský hudebník Francesco Lotoro převážně vlastními silami shromažďoval v posledních letech originály, kopie a nahrávky všech možných děl od oper psaných v nacistické vražedné mašinérii po jazzové skladby zrozené v japonských zajateckých táborech v asijských džunglích.

"Snažíme se napravit obrovskou křivdu: tito skladatelé doufali, že zasvětí život hudbě, a skutečně by tomu tak bylo, kdyby byl jejich osud jiný," řekl Lotoro.

Více než 15 let jezdil tento skladatel a muzikant z jihoitalského města Barletta po světě a hledal hudební díla v muzeích, archivech, starožitnictvích a také u těch, kdo přežili, nebo u jejich rodin. Klavírista Lotoro rovněž oživil a nahrál mnoho skladeb a sestavil soubor 32 CD, z nichž pět již bylo vydáno.

Experti jeho práci vysoce oceňují a zdůrazňují, že jde o první tak rozsáhlou snahu shromáždit a oživit na jednom místě hudební poklady, které byly rozptýleny po celém světě.

"Nevím o žádné jiné instituci, která by soustřeďovala jen hudební dokumentaci židovských obětí druhé světové války," ocenil Lotorovo úsilí Bret Werb, muzikolog z amerického památníku holokaustu ve Washingtonu. "Je to důležitý projekt, který bude zdrojem pro všechny hudebníky ve světě," dodal.

Historici doposud dávali přednost studiu vyvraždění šesti milionů Židů a dalších hrůz druhé světové války z dokumentů, filmů a fotografií, konstatoval Lotoro. "Já každým dnem objevuji nové hudební dílo, a to není dobré znamení, je to známka toho, že historici neodvedli svou práci. Někdo to ale udělat musí," dodal.

Lotoro pochází ze staré židovské rodiny, která byla přinucena obrátit se před staletími na křesťanství. Židovská víra jej začala zajímat v letech dospívání a v roce 2002 konvertoval.

Studoval na Akademii Franze Liszta v Budapešti, kde se specializoval na Bachova klavírní díla. Skládá hudbu na židovská témata a učí hře na klavír na konzervatoři v jihoitalském městě Monopoli.

Nyní dvaačtyřicetiletý hudebník se poprvé zahloubal do hudby napsané během holocaustu při své cestě do Prahy v roce 1991. "Odjel jsem na dva týdny s malou taškou a s nadějí, že si přivezu tak na tucet děl, ale nakonec jsem musel koupit velký kufr, abych si mohl odvézt stovky rukopisů a fotokopií," vzpomíná.

Mezi klíčovými díly, na nichž Lotoro pracoval, jsou práce Rudolfa Karla, českého skladatele, kterého zatkli nacisté za účast v podzemním hnutí odporu v Praze.

Internován v pankráckém vojenském vězení a sužován úplavicí používal Karel pro skládání širokého repertoáru, včetně náčrtu opery o pěti dějstvích a nonetu, většinou toaletní papír.

Karel pokračoval v práci i poté, co byl přemístěn do terezínské Malé pevnosti, kde jej také v březnu 1945 zastihla smrt. Poslední z jeho děl, které Lotoro objevil, je pozitivně laděný Terezínský pochod, který skladatel napsal čtyři dny před svou smrtí.

Většinu Lotorových nálezů tvoří díla napsaná v Terezíně, kde bylo vězněno mnoho vynikajících židovských představitelů a umělců deportovaných z celé Evropy. Němci v Terezíně dovolovali provozování umění a hudby a tábor využívali jako propagandistický nástroj, který měl před mezinárodními organizacemi zakrývat jejich vyhlazovací plány.

Přežití bylo obtížné. Nacisté sem poslali 140.000 Židů, z nichž 33.000 zemřelo a téměř 90.000 bylo deportováno do táborů smrti směrem na východ. Kulturní život tu však vzkvétal, vězni inscenovali opery, pořádali koncerty a kabarety a měli několik orchestrů, například Ghetto Swingers.

Římská knihovna bude podle Lotora obohacena o hudbu z Terezína a hudbu provozovanou Židy vůbec. bírka zahrnuje ale také skladby Romů vězněných nacisty; sborové zpěvy holandských žen internovaných Japonci v Indonésii a hudbu Edmunda Lillyho, amerického plukovníka ze Severní Karolíny, který psal písně a básně, když procházel různými japonskými tábory od kapitulace na Filipínách v roce 1942 po osvobození v Mandžusku o více než tři roky později.

"Hudba je univerzální jazyk, stejnou historickou hodnotu má hudba napsaná německým důstojníkem i židovským vězněm," zdůrazňuje Lotoro. Italský muzikant věří, že knihovna lépe osvětlí ono vzplanutí tvůrčí aktivity, které dalo vzniknout tangu v Buchenwaldu, valčíku v italském táboře Alberobello a další hudbě. "Kolem vás se může odehrávat tragédie, ale hudebník je ve svém tvůrčím úsilí schopen se nad realitu povznést," podtrhuje.

Cílem sbírky je také osvětlit různé funkce, které měly hudba a kultura vůbec v rozsáhlém nacistickém systému táborů, vysvětluje David Meghnagi, profesor psychologie na římské univerzitě.

V táborech smrti, kde byli Židé často posíláni do plynových komor hned po příjezdu, byla hudba vzácná, byla většinou používána k ponižování vězňů nebo k pobavení důstojnictva, podtrhuje Meghnagi.

V komplexu nacistických koncentračních táborů se hudba mohla stát propagandistickým nástrojem, když velitelé tábora objednávali u vězňů kostelní písně, upozorňuje Meghnagi. Mohla ale také obsahovat semínko povstání, jako tomu je v Terezínském pochodu, který se v Terezíně hrál po kabaretním vystoupení a který začíná stejnými notami jako píseň Hatikva, která se později stala izraelskou státní hymnou.

Hudba byla pro vězně způsobem, jak si zachovat duševní zdraví. "Skládání je pro autora otázka duševního přežití," říká Meghnagi. "Takovým způsobem si zachovává své lidství nedotčené a nechává svou mysl, aby si představovala jinou budoucnost."

Autoři: ,

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

21. března 2024,  aktualizováno  13:48

Vysíláme Rok začala herečka Anežka Rusevová hekticky: třemi divadelními premiérami, ve Studiu DVA a...

Podvod za půl milionu. Knihobot odhalil padělky knih tajemného autora

21. března 2024  13:30

Nepadělají se jen obrazy nebo bankovky, ale i knihy. Konkrétně vzácné, obtížně dostupné svazy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Lovec přichází! Otestuje si znalosti zákulisí soutěže Na lovu

22. března 2024

V sobotu 23. března startuje na TV Nova další série Superlovu, speciální verze pořadu Na lovu....

Simply the best! Ewa Farna podruhé nadchla vyprodanou O2 arenu

23. března 2024  9:40

Zpěvačka Ewa Farna zazpívala 22. března podruhé v po střechu našlapané O2 areně. Na přidaném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Leštiči klik hráli řediteli za dveřmi, já o protekci nestál, říká jubilant Spálený

21. března 2024

Premium Petr Spálený právě dnes slaví osmdesátiny. Jak říká, svoje roky nikdy moc neprožíval, a tak stále...

RECENZE: Způsob, jak umrtvit oživlé Kroky a skoky české animace

28. března 2024  16:15

Je to smutný paradox. V cyklu Kroky a skoky české animace sice mnohokrát zazní, že animovaná tvorba...

TRENDY V KLIPECH: Miss Kalousová demoluje auto, Boone láká na pražský koncert

28. března 2024  15:01

Bývalá Miss Andrea Kalousová přichází s novým klipem Sorry. Stál ji hodně sil a padlo na něj jedno...

Chceme podchytit tu jeho svobodu. Marek Adamczyk ztvární Miloše Formana

28. března 2024

Premium V chystaném letním představení Forman, které na červen chystá Letní scéna Musea Kampa k připomenutí...

Zemřel maďarský skladatel Deák. Titulní skladbu k Jen počkej! mu ukradli Sověti

28. března 2024  11:39

Ve věku 96 let zemřel maďarský hudební skladatel a trumpetista Tamás Deák. Proslavila ho zejména...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...