Gustáv Husák s pionýry a Brežněvem

Gustáv Husák s pionýry a Brežněvem | foto: Archiv České televize

Věčné časy vzbuzují úsměv, ze kterého mrazí

  • 5
Dalším počinem, který připomíná letošní 20. výročí konce totalitního režimu v Československu, je publikace Věčné časy, připomínající především všední život za železnou oponou.

Kniha Věčné časy je vlastně jakousi skládankou různých typů textů i obrázků, v nichž se prolíná "velké" a "malé", tedy "světodějné" a "soukromé" v jedno jediné - celkem přesnou výpověď o zrůdnosti zdejšího režimu mezi lety 1948-1989. To, že se nepamětník, ale i ten, kdo v těch letech prožil alespoň část života, na mnoha místech musí zasmát, vlastně tuto zvrhlost jen potvrzuje.

První část knihy přináší čtyři esejisticko-vzpomínkově pojaté texty Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jana Rumla a Martina C. Putny a výběr z dopisů Václava Havla režiséru Alfrédu Radokovi z přelomu 70. let, kdy náš přední režisér žil v exilu ve Švédsku - ty připomínají dobovou atmosféru obzvláště autenticky.

Z obálky knihy Věčné časy

Druhá a nejrozsáhlejší část knihy nese název Československé totalitní roky (což je i podtitul celé knihy). V ní historik Kamil Činátl - nepochybně inspirován podobně pojatou, byť sofistikovanější slavnou knihou Europeana Patrika Ouředníka - postupuje rok za rokem a v obvykle jednovětých sděleních za sebe řadí zásadní politické události toho kterého roku s různými drobnými postřehy z každodenního života, životního stylu nebo z kultury.

Karel Gott je věčný

Karel GottOd roku 1963 je refrénem téměř každého roku věta "Zlatým slavíkem se stal opět Karel Gott." Zdá se, že to byla skutečně jediná opravdová jistota té podivné doby - a je paradoxní, že právě ona přetrvala dodnes.

Od roku 1963 je refrénem téměř každého roku věta "Zlatým slavíkem se stal opět Karel Gott." Zdá se, že to byla skutečně jediná opravdová jistota té podivné doby - a je paradoxní, že právě ona přetrvala dodnes.

Zcela zásadním rozměrem této části knihy je ilustrační výbava. I v ní fotografie olíbávajících se papalášů střídají například různé reklamní průmyslové letáky (některé skutečně fanoušci absurdity a černého humoru zvlášť ocení), reprodukce zápalkových nálepek s budovatelskými hesly nebo snímky dobových propriet - penězi počínaje a konče třeba rukodělnými tričky se Sandokanem.

Třetí z hlavních částí knihy je slovníček Názvosloví totality, vysvětlující dobové a v mnoha případech dnes už zapomenuté výrazy, z nichž s mnohými se "pracuje" i v předešlých kapitolách. V závěru publikace pak dostáváme přehled a charakteristiku hlavních institucí zabývajících se totalitními režimy.

Dvě z nich se ostatně na vzniku knihy přímo podílely. Spoluvydavatelem Věčných časů je Knihovna Václava Havla, publikace je součástí projektu Cirkus totality, který pořádá sdružení Opona.

Ondřej Cihlář, Jan Hron (editoři): Věčné časy - Československé totalitní roky
vyd. Respekt Edice/Knihovna Václava Havla, 192 stran