Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Znojmě roste zájem o divadlo

  18:01aktualizováno  18:01
Znojmo - Až čtyřnásobně víc abonentních karet v divadelním předplatné vydá pro nadcházející sezónu dramaturgické oddělení Znojemské Besedy, pod kterou spadá Městské divadlo. Už za rok po nákladné rekonstrukci znojemského divadla, která město přišla zhruba na třicet milionů korun, vzrostl počet předplatitelů třikrát.

Čtvero abonomá
Letošní druhá sezóna po opravě budovy přitahuje do sedadel ještě o několik stovek diváku víc. Znojemská Beseda musela vyhlásit čtvrtou předplatitelskou skupinu. Cena jednoročního předplatného přitom není zanedbatelná. V přepočtu na jedno představení vyjde nejdráže právě nová skupina X, kdy na nejlepších místech zaplatí lidé za pětici představení jedenáct set korun.

"Před opravou divadla, které mělo tehdy kapacitu téměř tři sta devadesát míst, jsme měli jednu předplatitelskou skupinu, na kterou chodilo dvě stě šedesát abonentů. Po rekonstrukci se sice kapacita divadla kvůli pohodlnějším sedadlům a širším uličkám o sto míst snížila, zájem lidí však neuvěřitelně vzrostl," uvedla Marie Straková z dramaturgického oddělení Znojemské Besedy.

Znojemské divadlo funguje jako stagiona, totiž jako repertoárová scéna, které nemá vlastní herecký soubor a nazkoušené tituly dováží. Podobná situace s importem divadelního umění panuje po sokolovnách či domech kultury menších jihomoravských měst.

Tisícovka diváků
V loňské první sezóně v novém znojemském divadle tři předplatitelské skupiny navštěvovalo více než sedm stovek lidí, letos se toto číslo přibližuje tisícovce.
"Zájem lidí je obrovský. Už počátkem srpna máme téměř všechny abonentky vyprodány a to vím, že další lidé se budou hlásit ještě i v září. Už nyní ale zbývá hrstka volných míst," chválí znojemské obecenstvo Straková. Poukazuje také na to, že někteří divadelní fandové si zakoupili dokonce všechny čtyři typy abonomá najednou. Tito nadšenci tak dohromady navštíví neskutečných třiadvacet různých divadelních večerů.

"Mimo předplatné dáváme měsíčně navíc ještě jedno až dvě komorní představení, která jsou většinou také ihned vyprodána," doplňuje Straková. Důvodů rostoucího zájmu o divadlo je podle ní hned několik. "Velkou roli samozřejmě hraje krásně opravené divadlo. Vždyť i samotným hercům se tady velmi líbí. V poslední době se ale návštěva divadelního představení stává i jakousi prestižní a společenskou záležitostí. Chodí sem samozřejmě skupinka stálých diváků, kteří mají předplatné i desítky let. Nově se ale objevují i znojemští podnikatelé. V nedaleké Třebíči či v Jihlavě, pokud vím, podobný trend nezaznamenali" dodala Straková.

Zájem klesá
Spíše sestupnou tendenci, co se hladu po divadelní kultuře týče, vykazují jiná města na Jižní Moravě. V Hodoníně divadelní předplatné neexistuje. "Nabízíme asi osm představení do roka. Víc bychom ani neprodali," říká vedoucí hodonínského Domu kultury Zdeněk Grombiřík.

Výkyvy diváckého zájmu zde řeší také variabilní sál pro sedm set lidí, který je možno jednoduše upravit na poloviční kapacitu. "Cimrmani bývají bezkonkurenčně nabití. Jinak lidé upřednostňují spíše brak a pražské herce. Úspěšní jsou zdejší ochotníci, ale jiné soubory by nespíš propadly," konstatuje Gromiřík.

O poznání jiná situace panuje v Břeclavi. Ředitel zdejšího Domu kultury Zdeněk Gazdík tvrdí, že zájem o profesionální Thálii u Břeclavanů mírně roste. "Návštěvnost se zlepšuje a v nadcházející sezóně uvažujeme o zřízení abonomá," uvedl Gazdík.
Břeclavský sál pro čtyři stovky lidí přitom občas zájemci zaplní pouze z poloviny. "Dovážíme výhradně pražské umělce. Jedná se o sedm titulů do sezony. Ještě předloni to bylo o tři kusy méně," tvrdí Gazdík.

Vcelku tristní situace nastala v Tišnově. Vedoucí zdejšího Městského kulturní střediska Iva Jirásková mluví jasně: "Hlad po divadle u nás prostě není. Ročně přivezeme dva soubory, ale v místní sokolovně pro pět set lidí se stěží sejde polovina sálu."

Neblahou situaci zdůvodňuje polohou města ležícího pětadvacet kilometrů od Brna, které je také divadelní metropolí Moravy. "Předplatné by se neuživilo," dodává Jirásková. Tišnováky prý ven táhnou nejvíce různé zábavné pořady v duchu pokleslé televizní švandy.

Nezájem publika o divadlo konstatuje také vedoucí městského informačního střediska v Boskovicích Helena Janíková. Dříve tomu bylo prý zcela jinak. "Ještě do poloviny devadesátých let se drželo v Boskovicích divadelní i koncertní předplatné. Zájem strmě klesal, proto se muselo zrušit," vysvětluje Janíková. Stejně jako v jiných městech mají Boskovičtí rádi populární tváře a rozvernější zábavu. "Sázíme na to a do roka přivezeme pouze dvě představení, která sotva prodáme," dodává Janíková. Do místní sokolovny se vejde čtyři sta diváků. Boskovičtí však nezájem lidí o živou kulturu ve městě obešli originálním způsobem. Zájemce za divadlem prostě vozí do Brna v rámci speciálního zájezdového abonomá.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Najdete na iDNES.cz