Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Znojmě roste zájem o divadlo

  18:01aktualizováno  18:01
Znojmo - Až čtyřnásobně víc abonentních karet v divadelním předplatné vydá pro nadcházející sezónu dramaturgické oddělení Znojemské Besedy, pod kterou spadá Městské divadlo. Už za rok po nákladné rekonstrukci znojemského divadla, která město přišla zhruba na třicet milionů korun, vzrostl počet předplatitelů třikrát.

Čtvero abonomá
Letošní druhá sezóna po opravě budovy přitahuje do sedadel ještě o několik stovek diváku víc. Znojemská Beseda musela vyhlásit čtvrtou předplatitelskou skupinu. Cena jednoročního předplatného přitom není zanedbatelná. V přepočtu na jedno představení vyjde nejdráže právě nová skupina X, kdy na nejlepších místech zaplatí lidé za pětici představení jedenáct set korun.

"Před opravou divadla, které mělo tehdy kapacitu téměř tři sta devadesát míst, jsme měli jednu předplatitelskou skupinu, na kterou chodilo dvě stě šedesát abonentů. Po rekonstrukci se sice kapacita divadla kvůli pohodlnějším sedadlům a širším uličkám o sto míst snížila, zájem lidí však neuvěřitelně vzrostl," uvedla Marie Straková z dramaturgického oddělení Znojemské Besedy.

Znojemské divadlo funguje jako stagiona, totiž jako repertoárová scéna, které nemá vlastní herecký soubor a nazkoušené tituly dováží. Podobná situace s importem divadelního umění panuje po sokolovnách či domech kultury menších jihomoravských měst.

Tisícovka diváků
V loňské první sezóně v novém znojemském divadle tři předplatitelské skupiny navštěvovalo více než sedm stovek lidí, letos se toto číslo přibližuje tisícovce.
"Zájem lidí je obrovský. Už počátkem srpna máme téměř všechny abonentky vyprodány a to vím, že další lidé se budou hlásit ještě i v září. Už nyní ale zbývá hrstka volných míst," chválí znojemské obecenstvo Straková. Poukazuje také na to, že někteří divadelní fandové si zakoupili dokonce všechny čtyři typy abonomá najednou. Tito nadšenci tak dohromady navštíví neskutečných třiadvacet různých divadelních večerů.

"Mimo předplatné dáváme měsíčně navíc ještě jedno až dvě komorní představení, která jsou většinou také ihned vyprodána," doplňuje Straková. Důvodů rostoucího zájmu o divadlo je podle ní hned několik. "Velkou roli samozřejmě hraje krásně opravené divadlo. Vždyť i samotným hercům se tady velmi líbí. V poslední době se ale návštěva divadelního představení stává i jakousi prestižní a společenskou záležitostí. Chodí sem samozřejmě skupinka stálých diváků, kteří mají předplatné i desítky let. Nově se ale objevují i znojemští podnikatelé. V nedaleké Třebíči či v Jihlavě, pokud vím, podobný trend nezaznamenali" dodala Straková.

Zájem klesá
Spíše sestupnou tendenci, co se hladu po divadelní kultuře týče, vykazují jiná města na Jižní Moravě. V Hodoníně divadelní předplatné neexistuje. "Nabízíme asi osm představení do roka. Víc bychom ani neprodali," říká vedoucí hodonínského Domu kultury Zdeněk Grombiřík.

Výkyvy diváckého zájmu zde řeší také variabilní sál pro sedm set lidí, který je možno jednoduše upravit na poloviční kapacitu. "Cimrmani bývají bezkonkurenčně nabití. Jinak lidé upřednostňují spíše brak a pražské herce. Úspěšní jsou zdejší ochotníci, ale jiné soubory by nespíš propadly," konstatuje Gromiřík.

O poznání jiná situace panuje v Břeclavi. Ředitel zdejšího Domu kultury Zdeněk Gazdík tvrdí, že zájem o profesionální Thálii u Břeclavanů mírně roste. "Návštěvnost se zlepšuje a v nadcházející sezóně uvažujeme o zřízení abonomá," uvedl Gazdík.
Břeclavský sál pro čtyři stovky lidí přitom občas zájemci zaplní pouze z poloviny. "Dovážíme výhradně pražské umělce. Jedná se o sedm titulů do sezony. Ještě předloni to bylo o tři kusy méně," tvrdí Gazdík.

Vcelku tristní situace nastala v Tišnově. Vedoucí zdejšího Městského kulturní střediska Iva Jirásková mluví jasně: "Hlad po divadle u nás prostě není. Ročně přivezeme dva soubory, ale v místní sokolovně pro pět set lidí se stěží sejde polovina sálu."

Neblahou situaci zdůvodňuje polohou města ležícího pětadvacet kilometrů od Brna, které je také divadelní metropolí Moravy. "Předplatné by se neuživilo," dodává Jirásková. Tišnováky prý ven táhnou nejvíce různé zábavné pořady v duchu pokleslé televizní švandy.

Nezájem publika o divadlo konstatuje také vedoucí městského informačního střediska v Boskovicích Helena Janíková. Dříve tomu bylo prý zcela jinak. "Ještě do poloviny devadesátých let se drželo v Boskovicích divadelní i koncertní předplatné. Zájem strmě klesal, proto se muselo zrušit," vysvětluje Janíková. Stejně jako v jiných městech mají Boskovičtí rádi populární tváře a rozvernější zábavu. "Sázíme na to a do roka přivezeme pouze dvě představení, která sotva prodáme," dodává Janíková. Do místní sokolovny se vejde čtyři sta diváků. Boskovičtí však nezájem lidí o živou kulturu ve městě obešli originálním způsobem. Zájemce za divadlem prostě vozí do Brna v rámci speciálního zájezdového abonomá.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz