Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve znamení interaktivity světla a pohybu

  16:15aktualizováno  16:15
- Pešánkovo dílo vystavené ve Veletržním paláci ani věkem neztratilo nic ze svého půvabu. Naopak - spíše překvapí.Minimálně tím, že se nachází v galerii, kde návštěvník čeká obrazy a sochy. Tato instalace je navíc vůbec první veřejná kinetická plastika ve světovém umění. O to pozoruhodnější je fakt, že Pešánkova tvorba zůstala prakticky dodnes opomenutá.

 

Jádro Pešánkova umění spočívalo ve světelně - kinetických plastikách, jimiž autor jako symboly pokroku oslavoval elektrický věk. Tak se tehdy alespoň umělci jevila třicátá léta. Pešánek sice zpočátku pracoval pod vlivem devětsilské avantgardy, od té se ale časem začal radikálně vzdalovat.

Prostor k realizaci jeho novátorským a mnohdy nepochopeným nápadům mu poskytly Elektrické podniky hlavního města Prahy. Pro ně také vytvořil svá nejvýznamnější díla, mezi něž patří cyklus multimediálních plastik Sto let elektřiny. Chtěl jimi osadit Zengerovu transformační stanici, nakonec k tomu však nedošlo.

Výtvarník ale nechtěl zůstat pouze u těchto projektů. Měl daleko rozsáhlejší plány, kterými zamýšlel ještě více převést umění do praxe. Intenzivně se zabýval myšlenkou, jak nejdokonaleji rozvrhnout světelné zařízení hlavního města. Na jeho návrhy pak v šedesátých letech navázali M. Kouřil a V. Čáp.

Vizi interaktivního propojení osvětlení Prahy a umělce pak Pešánek rozvinul ve skladbě Světla velkoměsta. Výtvarník si představoval, jak pomocí klávesnice ovládne energetickou síť, a tím i světelnou kompozici města. Právě tento nápad je tak blízký i dnešnímu interaktivnímu světu, kdy se pomocí stále nových technologií propojuje celý svět.

Jinak Pešánek proslul jako projektant světelných reklam. Mezi jeho nejslavnější práce z této oblasti bezesporu patří světelně - kinetická výzdoba  obchodních domů Baťa  a Löbl na Václavském náměstí. Světelný děj domu Löbl pak byl řízen podle měnících se signálních barev na semaforu sousední křižovatky. Pešánek rovněž drží světový primát, když právě v těchto reklamních plastikách jako první použil neon, čímž předběhl dobu o třicet let.

Zdeněk Pešánek je navzdory svému pionýrství až dodnes pro umělce a teoretiky osobou opředenou tajemstvím a legendou. Možná i proto, že jeho mezinárodnímu uznání zabránila liknavost Elektrických podniků, které odmítly cyklus Sto let elektřiny prodat Muzeu moderního umění v New Yorku nebo holandské firmě Philips, které o ně tehdy projevily zájem.

I na tuzemské scéně se mu ale dostalo uznání, i když nijak převratného, až v šedesátých letech, tedy až na úplném sklonku života. Zdeněk Pešánek zemřel roku 1965.

 

Z cyklu 100 let elektřiny

Obchodní dům Baťa

Torzo muže a ženy

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz