Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve zlínském divadle ohledávají manželské krachy

  13:14aktualizováno  13:14
Ve znamení rodinných vztahů a peripetií manželských svazků se nese letošní repertoár Studia Z v Městském divadle Zlín. Pozoruhodný text Zrada anglického dramatika Harolda Pintera, který v této hříčce zkoumá, kam až může ústit nevěra, nyní vystřídalo známé Strindbergovo drama Tanec smrti.

V případě Zrady vznikla vzdušná, přehledná herecká inscenace, která je pozoruhodnou autorskou, režijní i hereckou pitvou přežitého a klamaného manželství. Tanec smrti zlínským vydal na výtvarně akcentovanou podívanou, jejíž tempo a scénář jsou ale poněkud rozostřené. Přednost večera zase spočívá v originálním scénografickém i režijním řešení: standardní ponurost, s jakou bývají Strindbergovy texty většinou inscenovány, tady střídá sžíravá grotesknost.

Dvoudílné drama Tanec smrti je nelítostným pohledem na soužití stárnoucího dělostřeleckého kapitána Edgara a jeho ženy Alice, bývalé herečky. Jejich manželský svazek Strindberg líčí zcela v duchu své autorské filosofie: ideální soužití ženy a muže není možné. Jde o nelítostný zápas pohlaví, nekonečný souboj o nadvládu, o vliv a nadřazenost. A prostředky k vítězství nad druhým jsou nevybíravé a drsné.

Režisér Ivan Balaďa s dramaturgyní Janou Kafkovou spojili dva díly originálu do jediné hry. Za své vzalo několik postav, některé motivy (figury Kurtova syna Allana či Edgarovy dcery Judity) byly rozvedeny i do první části, představením prostupuje postava mlčenlivé Stařeny. Přestože i z této úpravy zní jasné Strindbergovo poselství nenávistné lásky, zdá se, že na rozdíl od vzpomínané Pinterovy Zrady je Strindberg v tomto podání spíše jakýmsi muzeálním a proto i lehce odtažitým kouskem.

Balaďa ve své inscenaci vsadil na vizuální opulentnost, kterou obstarala scéna Rudolfa Jírka a kostýmy Mony Hafsahl. Až přízračně vyhlížející interiér pokoje ovládly dvě oblíbené Strindbergovy barvy: zinkově žlutá a ametystově fialová. Kostýmy si zase pohrávají s elegancí secese. Jírkovo scénografické řešení zajímavě povýšilo groteskní optiku režie. Mnohé kusy nábytku patří svou velikostí spíše do dětského pokojíčku. Nepatřičně působící malinkatý klavír. Minipohovka či zmenšená skříň je bizarní ikonou světa převráceného naruby, manželského vesmíru, který se smrsknul a je už dávno nefunkční. S podobnou jízlivostí působí překrásný scénický solitér - velký houpací kůň spletený ovšem z tlustého drátu.

Inscenace patří zejména Dušanu Sitkovi v roli despotického Edgara a Mileně Marcilisové v úloze jeho ženy Alice. Úhybně slizký Sitek je jindy hysterický stejně jako krutý. Marcilisová mu věrně sekunduje jako nenávistný protivník, využívající každé příležitosti svrhnout tohoto soka z trůnu. Inscenace je poněkud odtažitá díky dobovým problémům, reáliím a úpravě, která v závěru večera hraničí až s jistou hektickou nedopovězeností. Bude to ovšem právě Sitek a Marcilisová, díky kterým stojí za to  ponořit se ve Zlíně do víru Tance smrti.

Městské divadlo Zlín. August Strindberg - Tanec smrti. Překlad Zbyněk Černík. Dramaturgie Jana Kafková. Scéna Rudolf Jírek. Kostýmy Mona Hafsahl. Režie Ivan Balaďa. Premiéra 1. března ve Studiu Z.

Milena Marcilisová a Radoslav Šopík v inscenaci Tanec smrti, které uvádí Studio Z zlínského divadla

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz