Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Vieweghově novém Románu pro muže je víc smrti než sexu

  0:58aktualizováno  0:58
Michal Viewegh vydal dvacátou knihu. Novinka Román pro muže obsahuje všechno, co měly Vieweghovy předchozí romány. A překvapivě ještě něco víc. Je v něm sex i dynamicky popsané vztahy, ale také víc úvah o smrti a o Bohu, které už se v podobném rozsahu objevily i v autorově předchozí knize Andělé všedního dne.

Michal Viewegh - Praha (září 2008) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Michal Viewegh četl v brněnském divadle z nevydaného Románu pro mužeKdyž člověk čte Johna Irvinga, může si být jistý, že se setká se zápasníky a podnikne výlet do Vídně. Podobné je to i s Vieweghem. Čtenář očekává citáty (kterými autor neprokládá jen své knihy, ale hýří jimi i během interview), nevěru a narážky na novináře. Také exotická jména postav a víc dějových linek, které se propletou nebo alespoň zlehka dotknou.

Nový Viewegh i přesto, že sliboval sexuální scény a pohled do nitra mužské duše, je však mnohem vážnější a fatalističtější, než u něj bývá obvyklé. Možná je to bilanční číslovkou dvacet, na kterou Vieweghovo alter ego, spisovatel jedoucí na besedu do malého města, klade důraz už na začátku knihy, možná smrtí Vieweghova otce, která ovlivnila i už zmíněné Anděly.

. Chlapům jde o sex, moc, prestiž a peníze

Čtěte rozhovor s Michalem Vieweghem

Děj románu táhnou tři sourozenci. Zkorumpovaný soudce Cyril, cynický muž, který předpokládá, že všechno je možné si koupit. Cit ztratil, když zemřeli při autonehodě jeho rodiče a on se musel postarat o svoje dva sourozence. Jeho o devět let mladší bratr Bruno je prototypem mužského slabocha, průměrným okresním žurnalistou, který žije se ženou ve stereotypním manželství. Bruno trpí nevyléčitelnou nemocí. Jejich sestra Aneta je jako jediná postava v knize charakterní, pomáhá lidem v televizním publicistickém pořadu a doufá, že našla toho pravého. Tím pravým je empatický a vtipný Alan, který však nakonec stejně zklame na celé čáře.

Michal Viewegh

Aneta, Bruno a Cyril se vydávají na pánskou jízdu ("Proč tomu kurva pořád řikáš pánská jízda, když s váma jezdim já?" "Protože seš chlap s kozama. Mluvíš jako my, chlastáš jako my."), na níž chtějí Brunovi darovat nezapomenutelné zážitky. Jedním z takových zážitků má být i striptérka Tali, kterou berou s sebou.

Michal Viewegh Paralelně k této dějové lince má Román pro muže ještě dvě – postavy René a Šimi tvoří typově podobnou dvojici jako Cyril a Bruno ("Buď jsi vládce, nebo ovládaný") a do příběhu osudově zasáhnou.

Postava spisovatele jedoucího na besedu má se sebeironickým úšklebkem vysvětlovat Vieweghův postoj ke světu, hlavně ke gymnazistkám a k jeho spisovatelské práci. Když postava novináře na malém městě v zápalu upřímnosti vykřičí, že píše proto, aby se udělal lepším, musí se čtenář nutně ptát, jestli to Viewegh nemyslí zase jenom jako slogan, kterým jakoby sám za sebe vysvětluje, že nepíše (jen) pro peníze.

. Ukázka z Románu pro muže

Spisovatel Michal Viewegh vydal ve čtvrtek svou dvacátou knihu. Protiváhu k úspěšnému Románu pro ženy nazval Román pro muže. Výlet dospělých sourozenců, zkorumpovaného soudce, výroky českých politiků a hlavně třináctou komnatu mužského světa – to všechno autor v nové knize slibuje.

Možná v tom je problém s Vieweghovými knihami. Autor nesplňuje požadavek intelektuálů, kteří si pod spisovatelstvím představují bohéma políbeného múzou tvořícího v uměleckém vytržení. Být spisovatelem je řemeslo. Není nic špatného na tom, když se jím někdo živí, byť s každou svojí knihou částečně zopakuje to, co už jednou napsal.

Michal Viewegh při on-line rozhovoruNevadí to ani v případě Románu pro muže (v němž se stejně čtenář nejlépe identifikuje s Anetou), který Viewegh navíc opatřil i citáty Tomáše Halíka nebo Hany Librové. Což by asi čekal málokterý intelektuál. Pro čtenáře, kteří znají Viewegha, to navíc může být příjemná hra ve světě, který znají už z jeho dřívějších knih.

Román pro muže má spád a není laciný. Sexu i sprostých slov je v něm méně, než autor dopředu prohlašoval, zato je v něm víc úvah o smrti a o Bohu. Dvacátý Vieweghův román stojí za přečtení a rozhodně není jen pro muže, kteří chtějí, jak Viewegh říká, sex, moc, prestiž a peníze.

MICHAL VIEWEGH - Román pro muže
Nakladatelství Druhé město, 160 stran, doporučená cena 220 korun.
Hodnocení: 70 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Najdete na iDNES.cz