Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ve Vídni se chlubí poklady čínských císařů

  15:39
Pět a půl tisíce let stará soška z jadeitu je nejstarším předmětem na výstavě čínského umění, již hostí do 12. května Kunshistorisches Museum ve Vídni.
Výstava čínského umění - Okřídlený drak

Výstava čínského umění - Okřídlený drak - soška z jadeitu z expozice v Kunsthistorisches Museum ve Vídni | foto: Národní palácové muzeum, Tchaj-wan

Jedenáctimetrový svitek z první půle 18. století zachycuje prosperitu čínského města Cathay, jež leží na březích řeky spojených kamenným mostem. Malovaná scenerie klidného města s tradiční architekturou detailně vykresluje pestrý život: rybáři u vody, obchodníci na mostě i na lodích, kejklíři na lanech, farmáři s buvoly i koňmi, cvičitelé bojových umění v otevřeném prostoru před branou do paláce.

Výstava čínského umění - Město Cathay„Svitek je stěžejním dílem přehlídky Císařské poklady,“ podotýká ředitelka Národního palácového muzea v Tchaj-peji (Tchaj-wan) Lin Mun-Lee. Právě odtud pochází všech 116 uměleckých i řemeslných předmětů z bronzu, jadeitu či porcelánu, kaligrafií a maleb i rituálních neolitických předmětů.

Vybraná díla ze sbírky umění jedenapadesáti čínských císařů dynastií Sung, Yuan, Ming a Ching, kteří vládli Číně od roku 960, v sobě nesou dlouholetou tradici i ducha východní kultury. Ve Vídni je zkrátka možné zhlédnout jedinečnou výstavu.

Kresba je cennější než drahokamy
Barevná kresba tuší města Cathay, kterou namalovali dvorní malíři, není nejstarším představeným uměleckým dílem. Tím je soška vytesaná z jadeitu, který je v čínské tradici cennější než zlato a mnohé další drahokamy.

Stará 5 500 let, pochází z doby neolitu a zobrazuje okřídleného draka starověké civilizace Hung-shan. Také symbol mytologického ptáka se v Číně dochoval dlouhá staletí.

Lidé totiž věřili, že právě ptáci jsou jejich předchůdci, kteří přinášeli do obyčejného života duchovní energii a současně byli prostředníky v komunikaci s bohy.

Draci na oděvu i na trůně
Obrovský význam mělo pro obyvatele východní Asie i slunce. Stejně jako se pohybuje slunce, mají všechny věci svůj vzestu a pád. Slunce se tak stalo podstatou všeho, symbolem štěstí i nekonečnosti a svůj kruhovitý tvar propůjčilo i rituálním předmětům.

Jadeitový kruh z císařských sbírek vystavený ve Vídni je téměř 50 centimetrů vysoký. Rituální předměty často změnily svůj původní význam, když je další pokolení zapracovala do užitkových předmětů, například když kruh byl zasazen do dřevěné konstrukce jako deska stolu.

Obyvatelé staré východní Asie už od dob neolitu uctívali zvířata. Jejich víra přenesla motivy zvířat na předměty nejprve rituální a později i užitné, vyráběné z jadeitu a bronzu.

Později, když Číňané jako první objevili porcelán, zdobili jimi i předměty z porcelánu. Tradice uctívání zvířat se udržela v čínské kultuře více než 5 000 let. Nejposvátnějším zvířetem byl drak, jenž se později stal i symbolem císařů.

Výstava čínského umění - Portrét císařeCísařové tak nosili šaty s dračími vzory či sedávali na trůnech zdobených draky. Ve sbírce jsou portréty dvou císařů právě s tímto symbolickým zdobením. O tom, že čínská elita byla vybíravá, i pokud jde o materiály, svědčí fakt, že ve sbírce není téměř žádná keramika.

Jako nepříliš vzácná byla pálená hlína spjatá především s pohřbíváním, aristokraté si tedy keramické předměty brali většinou jen do hrobů.

Co umožnila hedvábná cesta
Na euroasijském kontinentě docházelo k výměnám nejen obchodním, ale též ideovým už od antiky díky takzvané hedvábné cestě, která se formovala za dynastie Han od prvního století před Kristem.

Na východ se tak postupně dostávaly i umělecké tendence západní Asie. V osmém a devátém století přišly z islámského světa květinové motivy a modrobílé vzory.

„Mnoho lidí se domnívalo, že jde o typicky čínské umění, že modrobílý porcelán vznikl za dynastie Ming. V podstatě však jde o sloučení květinového dekoru s motivy čínského draka, které vytvořilo jeden dekorativní vzorek,“ míní hlavní kurátor sbírky starověku tchajwanského Národního palácového muzea Teng Shu-ping.

Evropské vlivy začaly do čínského umění pronikat za dynastie Ching (1644–1911) od křesťanských misionářů, kteří přinesli nové umělecké praktiky. Například ve svitku Město Cathay vnesli do čínské tradiční malby tuší jednobodovou perspektivu, která umožňuje divákům stejný pohled na každou postavu z jakékoliv vzdálenosti.

Vliv však nebyl příliš veliký, a tak si čínská malba zachovala specifický styl východní filozofie. „Malba čínskou tuší zachytila krásu krajiny zdůrazňující důležitost harmonie mezi lidstvem a přírodou,“ připomíná Teng Shu-ping.

Obrazy se zdají být projevem myšlenek a pocitů. Třeba Horská cesta na jaře obsahuje další prvek specifický pro čínské umění: kombinuje obraz krajinné scenerie s básní napsanou císařem Ning-Tsungem z dynastie Sung (1127–1279).

Začlenění poezie do malby i samostatné kaligrafie přispěly k výjimečnosti čínského umění, jinému, než je to naše evropské, a přitom velice srozumitelnému. Má totiž univerzální jazyk – schopnost promlouvat k lidem prostřednictvím emocí, které dokáže vyvolat.

Právě umění by se tedy mohlo stát spojovacím článkem a diplomatickým sblížením mezi zeměmi, které výstavu zorganizovaly.


Perla Tchaj-wanu

Národní palácové muzeum v tchajwanském hlavním městě Tchaj-pej vzniklo v roce 1925. Dnes jeho sbírky zahrnují více než 650 tisíc uměleckých předmětů, vzácných knih a archiválií z čínských císařských sbírek. Poklady z muzea již byly vystaveny například v San Francisku či v Paříři.

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

VIDEO: Mrknete a vše se promění. Patnáctiletá La Putyka láká na Okamžik

26. dubna 2024  15:38

Cirkusové šapitó Azyl78 už brzy odhalí svou plachtu, aby pozvalo diváky na aktuální novocirkusovou...

Zemřel Mike Pinder z Moody Blues. Jejich megahit zpívaly Bílá i Rottrová

26. dubna 2024  13:06

Ve věku 82 let zemřel Mike Pinder, zpěvák a klávesista britských The Moody Blues. Pinder byl...

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

26. dubna 2024

Rozstřel Ilja, David, Jakub. Česká televize v sobotu uvede dokument o třech generacích herecké Dynastie...

Příšera, sen i poezie. Divadlo o Toyen plánovala Steinmasslová tři roky

26. dubna 2024

Hned dvě představení věnovaná naší slavné malířce Toyen mají tuto sezonu premiéru v hlavním městě....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...