Režisérka Laurie Collyerová převzala hlavní cenu karlovarského filmového festivalu.

Režisérka Laurie Collyerová převzala hlavní cenu karlovarského filmového festivalu. | foto: Ivan BabejČTK

Ve Varech vyhrál příběh narkomanky

  • 28
Karlovarský festival vyhrál americký film Sherrybaby. V příběhu narkomanky hledající cestu k dceři exceluje Maggie Gyllenhaalová. Ta si odnesla cenu pro nejlepší herečku.

PŘEHLED VŠECH OCENĚNÍ 41. MFF KV

ČTĚTE TAKÉ:
Vedlejší ceny MFF sesbíralo Mrazivé město

Sherrybaby natočila režisérka Laurie Collyerová, která film ve Varech osobně představila. Do si Česka přivezla herce Dannyho Treja, známého drsňáka z akčních filmů.

"Byla jsem tady tak zaneprázdněna sledováním filmů, že jsem se bohužel naučila česky jen jedno slovo - děkuju," řekla Collyerová při přebírání Křišťálového glóbu. Předtím převzala cenu i za Gyllenhaalovou. "Je těhotná," vysvětlila hereččinu nepřítomnost.

Cenu za režii přisoudila porota Joachimu Trierovi. "Režisér je dobrý tak, jak výtečný je jeho tým," podotkl vzdálený příbuzný slavného Larse von Triera, který v karlovarské soutěži uspěl s norským filmem Repríza.

Přijel Havel, Roden natáčí Mr. Beana
Z hereckého ocenění se osobně radoval Andrzej Hudziak, hrdina polského snímku Pár osob, krátkej čas. Sošku převzal od Dagmar Havlové, která na závěrečný ceremoniál dorazila i s manželem, bývalým prezidentem Václavem Havlem.

V publiku chyběl jeden z hlavních porotců, český herec Karel Roden, který odjel na natáčení do Francie. "Dostal roli v druhém dílu filmu Mr. Bean," prozradil moderátor slavnostního večera Marek Eben, který mimo jiné v karlovarském hotelu Thermal uvítal i amerického velvyslance Williama Cabannise.

Večer ve velkém sále zpestřily předtočené vstupy s výtvarníkem Františkem Skálou, který vysvětloval jednotlivé symboly v rozporuplně přijímané festivalové znělce. Publiku však hlavy spíše ještě více zamotal. - více o znělce zde

Cenu dostali i "komerčáci"
Porota hlavní soutěže, které předsedal jeden z nejvýznamnějších režisérů bývalé Jugoslávie Goran Paskaljevič, udělila také zvláštní ceny.

O tuto cenu se podělily dva filmy - česká Kráska v nesnázích a bulharský snímek Vánoční strom, který natočila dvojice Ivan Cherkelov a Vassil Zhivkov. "Je úžasné, že i čeští komerčáci dostanou cenu od poroty," netajil radost režisér Jan Hřebejk.

Uznání poroty za "svěží studii mezilidských vztahů" dostal francouzský snímek Dcera té druhé režisérky Virginie Wagon.

Hlavní cenu soutěžní sekce Na Východ od Západu si odnesli tvůrci filmu Opice v zimě, zvláštní uznání si rozdělily snímky Bílé dlaně a Zítra ráno. Nejlepší dokument do 30 minut se jmenuje Z pohledu penzionovaného nočního hlídače, cenu za dlouhometrážní dokumenty si rozdělily Koloběh života (Megacities Remix) a V jámě.

Jan Němec se chce vrátit a vyhrát
Během zakončení 41. ročníku filmového festivalu si převzali Křišťálové glóby za přínos světovému filmu český režisér Jan Němec a americký producent Robert K. Shaye, jehož zásluhou vznikla třeba trojdílná filmová adaptace románu Pán prstenů.

"Osud nás po 39 letech svedl na jedno pódium," prohlásil Shaye směrem směrem k českému režisérovi. Němcovy filmy patřily k prvním distribučním počinům Shayovy firmy New Line Cinema.

Samotný Němec předtím publiku sdělil dvě zprávy. "Dobrá je, že už mě tady takhle neuvidíte, protože cenu za přínos lze dostat jen jednou. Špatná pak zní, že tady do roka dvou chci být zpět s filmem v soutěži. A nechci se jen zúčastnit, chci vyhrát," řekl.

Vedlejší ceny pro Mrazivé město
Slavnostní ceremoniál v Thermalu předtáčela Česká televize, která ho poté od 20 hodin odvysílala v pětasedmdesátiminutovém záznamu.

Už odpoledne udělily svá ocenění nestatutární poroty filmového festivalu. Díky filmu Mrazivé město putují tři ocenění do Finska, dále uspěl argentinský Osud či Trierova Repríza. - více zde

Divácké hlasování, v němž vyhrál slovenský dokument Jiné světy, bylo uzavřeno už v pátek. Nezávislá kamera, cena České televize, připadla chilskému filmu Play. - více zde

Rekordní počet návštěvníků
Jednačtyřicátý ročník karlovarské přehlídky nabídl na 230 filmů z dvaašedesáti zemí. Patnáct z nich viděli návštěvníci ve světové a devětatřicet v evropské či mezinárodní premiéře.

Festival zaznamenal rekord v počtu vydaných pasů (akreditací) pro běžné návštěvníky. Pořadatelé jich vydali více než devět tisíc, tedy zhruba o pět set více než loni. Zbytek z jedenácti a půl tisíce akreditovaných lidí tvořili filmoví tvůrci, profesionálové a novináři.

"Oproti loňsku se nepodařilo překonat počet vydaných lístků na jednotlivé projekce," uvedla mluvčí MFF Uljana Donátová. Na 474 projekcí bylo vydáno 135.820 vstupenek, zhruba o sedm tisíc méně než před rokem.

"Chtěl bych poděkovat všem partnerům a hlavně vám, divákům. Bez vás by festival nebyl festivalem," uvedl na závěr předávání cen prezident MFF Jiří Bartoška a pozval všechny na 42. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který se uskuteční od 29. června do 7. července.