MFF KV 2006 - Bjorn Runge

MFF KV 2006 - Bjorn Runge - Bjorn Runge, režisér filmu Z úst do úst - 41. filmový festival Karlovy Vary (2. července 2006) | foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Ve Varech soutěží převážně temné příběhy

Přestože Kráska v nesnázích nepatří k nejveselejším z Hřebejkových filmů, ve festivalové soutěži zatím působí skoro rozverně. Jejími soupeři jsou totiž vesměs snímky ještě tíživější a drsnější, byť rozhodně ne špatné.

Jestliže umělecká ředitelka festivalu Eva Zaoralová vystihla společné téma soutěžních děl obecným podobenstvím "o hledání místa v životě", diváci už stačili zjistit, že ono hledání se leckdy točí kolem drogové závislosti.

Takový byl americký příspěvek Sherrybaby, jehož hrdinka se vrací z vězení, kam ji zavedl heroin, a snaží se postarat o milovanou dcerku. Jenže ani přítel, kterého ztvárnil slavný představitel padouchů Danny Trejo, ji nedokáže zachránit před návratem na cestu vlastní zkázy.

"Film jsem natočila podle osudu své kamarádky z dětství," přiznala režisérka Laurie Collyerová, jejíž rukopis nezapře zkušenost dokumentaristky.

Finský snímek Mrazivé město nesleduje peklo narkomanské, nýbrž rodinné. Rozpad manželství se třemi dětmi pozoruje očima muže – taxikáře, jehož partnerka jednoho dne beze slova zmizí na dvouměsíční dovolenou a po návratu pracuje na odluce s tak rafinovanou úporností, že také tenhle příběh ústí za mřížemi.

Švédské drama Z úst do úst spojuje oba předchozí motivy, drogu a rodinu. Za drogou utíká dívka z rodiny, která je v hluboké krizi, a její otec marně hledá cestu, jak jí pomoci.

"Název Z úst do úst pro mě vyjadřuje jednak intimitu, jednak způsob záchrany života," vysvětlil režisér Bjorn Runge. Jeho film měl větší odezvu u švédských kritiků než u diváků, nyní se chystá také do kin ve Finsku a Dánsku.

Zklamání a samota
Smutkem dýchá rovněž korejské dílo O lásce, jehož asijští hrdinové žijící v Los Angeles trpí pocitem vykořeněnosti – podobně jako kubánští emigranti v režijním debutu Andyho Garcíi  Ztracené město.

"Nevím, jak žije komunita Kubánců v Americe, Garcíův film jsem ve Varech nestihl, ale mezi Korejci ve Státech jsou lidé smutní a osamělí stejně jako ti, kdo se dokázali přizpůsobit a cítí se šťastní. Nicméně můj film vypráví hlavně o těch, kteří si nedovedou svou osamělost přiznat a skrývají své city," uvedl režisér Lee Yoon-ki, který vycházel z vlastní zkušenosti.

Ani nejnovější včerejší přírůstky nevyzněly dvakrát povzbudivě. Bulharský Vánoční strom křižuje během cesty jehličnanu z hor do Sofie šestero osudů – šest variant zklamání, samoty a pátrání po smyslu existence. Norská Repríza sice také nešíří zrovna slunečný optimismus, ale vymyká se přinejmenším originálním vypravěčstvím s prvky vtipné nadsázky, zkratky a věcné nesentimentální jímavosti.

Podmanivý příběh dvou kamarádů snících o spisovatelské dráze, z nichž jeden nemá úspěch a druhý skončí v psychiatrické léčebně, natočil Joachim Trier. Přiznává příbuzenské pouto se slavným kolegou Larsem von Trierem, ale umělecky se hlásí spíše k poetice Francoise Truffauta – i proto Repríza mnohým připomněla slavný francouzský film Jules a Jim.