Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Švýcarsku vznikne Chaplinovo multimediální muzeum za miliardu korun

  15:55aktualizováno  15:55
Legendárnímu filmovému komikovi Charliemu Chaplinovi (1889-1977) má být v jeho někdejším domě nad Ženevským jezerem postaven multimediální pomník. Ve švýcarské obci Corsier-sur-Vevey strávil zhruba 25 převážně šťastných let svého života.

Charlie Chaplin | foto: Archiv MAFA

Vila Manoir de Ban z 19. století má velkého filmového kouzelníka takříkajíc znovu oživit, a tím učinit nesmrtelným. Alespoň v to doufají investoři a sponzoři, kteří do projektu vloží 60 milionů švýcarských franků (přes 1,1 miliardy korun).

Po deseti letech plánování teď obec vydala stavební povolení. Za dva roky se má dům otevřít veřejnosti. "My všichni tady, celý region, tento projekt chceme, bude velmi důležitý pro hospodářství a turismus," říká Gérald Jaquet, mluvčí radnice městečka s 3200 obyvateli. Vždyť Chaplinova rodina tu žila i po jeho smrti, celkem téměř půl století.

Designér a jeden z iniciátorů muzea Yves Durand z kanadského Quebeku nechce z muzea udělat Disneyland. V plánu je zážitkový svět na 2000 metrech čtverečních, které mají návštěvníkovi umožnit vidět Chaplina takového, jaký skutečně byl: jako jednu z nejtřpytivějších osobností moderní doby, jako jednoho z nejbohatších a nejznámějších umělců světa.

Rezidence Charlie Chaplina Manoir de Ban u Ženevy.

Chaplin byl úchvatný člověk, rozplývá se vždy Durant. Teď jde podle něj o to "učinit nesmrtelnou jeho osobnost, jeho celé působení, jazyk, film a hudbu". Je to mezinárodní projekt pro světoobčana, jenž se náhodou usadil ve Švýcarsku, když se po pobytu v zahraničí v roce 1953 nemohl vrátit do USA kvůli údajným sympatiím ke komunismu.

Dnes to ještě v Manoir de Ban vypadá dost neutěšeně. Přes dva roky je objekt, o němž kdysi Chaplin básnil, že je to nejkrásnější dům, jaký existuje, prázdný. Za kovanou branou se rozprostírá park s širým výhledem na jezero a Alpy. Chaplin a jeho čtvrtá žena Oona O'Neillová, s níž měl osm dětí, často sedávali na terase a Charlie pociťoval jako nejvyšší blaho, když si tam směl vychutnávat západ slunce.

Zub času nemilosrdně rozhlodal to, o co se už léta nikdo nestaral. Pokud člověk vstoupí do přízemí ze zahrady, stojí před hnědým křídlem značky Steinway, na němž Chaplin zkomponoval mnoho svých filmových melodií a kolem něhož se shromažďovali jeho hosté - známé osobnosti z celého světa.

Winston Churchill a Charlie Chaplin (1931)

Také jeho oboustranný psací stůl, u něhož umělec v knihovně rozvíjel své myšlenky, na sebe poutá pohled a člověk má dojem, že cítí Chaplinova ducha. Ložnice a koupelny s kouzlem 50. let působí zašle.

Znovuoživený dům, do něhož má být investováno 15 milionů franků, a celý areál s parkovišti, okružními stezkami, kavárnami a restauracemi by brzy mohly tvořit velkolepou podívanou. Budovou a areálem musí po investicích ročně projít více než 250.000 lidí, jinak se projekt nevyplatí, ví Durand.

Co přesně bude vystaveno kromě původního nábytku, ještě nebylo určeno. I tak si mohou tvůrci muzea vybírat z 600 tisíc exponátů uložených v archivu umístěného nedaleko Montreux. Jsou mezi nimi fotografie, knihy, obrazy a dopisy.

Rezidence Charlie Chaplina Manoir de Ban u Ženevy.

Chaplinova rodina projekt plně podporuje. Geraldine, jeho nejstarší dcera, v regionu občas žije. Příbuzní často přispívají k tomu, že téměř vše, co souvisí s Chaplinem, je z celého světa převáženo zpátky do Corsier. Jednou se tu má ukazovat, co všechno jej obklopovalo, když tu Sir Charles Spencer Chaplin se svou ženou Oonou O'Neillovou, dcerou amerického dramatika Eugena O'Neilla, tak šťastně žil, dokud na Vánoce 1977 nezemřel ve věku 88 let.

Charlie i Oona jsou v Corsier-sur-Vevey pohřbeni. Jaquet ví, že alespoň jejich virtuální návrat by regionu prospěl. Také ale ví, že mnozí na to v oblasti, která sousedí s regionem Lavaux, světovým kulturním dědictvím UNESCO, nahlížejí kriticky.

Světové dědictví a masová turistika tu nejsou pro každého. Na druhou stranu stojí na nábřežní promenádě řeky Vevey hojně navštěvovaná socha Charlieho Chaplina a každoročně se tu koná Mezinárodní festival komediálních filmů.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...

Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...Další z rubriky

Když zpíval Rock Me Baby, dívky šílely. Zemřel herec David Cassidy

David Cassidy

Americký herec a zpěvák David Cassidy, který byl generačním idolem 70. let, zemřel v 67 letech. Proslavil se v seriálu...

Je na čase, aby si ze sebe Dejvické divadlo udělalo srandu, říká Krobot

Za scénou: Miroslav Krobot a Jaroslav Plesl

„Je na čase, aby si ze sebe Dejvické divadlo udělalo srandu,“ řekl režisér a herec Miroslav Krobot. Příští týden do kin...

Pitt či Cruise v popředí, vrah Manson v pozadí. Tarantino chystá retro

Quentin Tarantino v pražském studiu při nahrávání filmové hudby k westernu The...

„Nejde o Charlese Mansona, jde o rok 1969,“ prohlásil Quentin Tarantino o svém příštím projektu. Případ vraha Sharon...Najdete na iDNES.cz