Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Stmívání se zamilovala do upíra a rázem se stala hvězdou

Exkluzivně   14:18aktualizováno  14:18
Sympatická mladá herečka Kristen Stewartová patří k velkým hollywoodským nadějím. Nyní zaří ve filmu Stmívání, adaptaci úspěšného románu Stephenie Meyerové, který vstupuje do českých kin.

Do srdcí diváků po celém světě se Kristen Stewartová zapsala už ve svých dvanácti letech díky vynikajícímu výkonu ve filmu Úkryt. "Na svůj věk je velice dospělá a dokáže se sama o sebe postarat," prohlásila o ní tehdy její filmová máma Jodie Fosterová.

Ve svých osmnácti to jen potvrzuje. Na rozdíl od jiných hollywoodských herců přišla k rozhovoru v losangeleském hotelu Beverly Wilshire bez své mluvčí, minimálně nalíčená. Občas pohodila hlavou a rukou si pročísla tmavé vlasy padající na ramena. Mluvila jistě a na otázky odpovídala s přirozeností, kterou jí starší kolegyně mohou závidět.

Z filmu Stmívání - Kristen Stewartová a Robert PattinsonTo bylo ještě před premiérou filmu Stmívání v režii Catherine Hardwickeové, který Kristen katapultoval mezi ostře sledované celebrity. Příběh o lásce mezi upírem, jehož hraje Robert Pattinson, a lidskou dívkou se vyšvihl na první místo amerického žebříčku návštěvnosti.

A nemusí zůstat u jednoho filmu. Studio Summit Entertainment plánuje, že vzniknou nejméně tři další pokračování. Tolik dílů zatím má knižní série od spisovatelky Stephenie Meyerové, která byla dosud přeložena do dvaceti jazyků včetně češtiny.

"Každý, kdo hraje ve filmech, musí počítat tím, že se stane známým. Lidé ihned rozpoznají jméno a tvář. Nedá se na to připravit, ale doufám, že pokud k tomu v mém případě dojde, zvládnu to. Jinak bych už dávno pracovala v jiné profesi," přiznala herečka, která ve Stmívání hraje Bellu Swanovou.

Podobáte se v něčem své hrdince?
Bella je velice uvěřitelná postava, obyčejná dívka, která má problémy s kluky a řeší stejné problémy jako teenageři v jejím věku. V tom se neliším. Je samostatná a na cestě životem se musí postarat sama o sebe. Je pragmatická, snaží se vše řešit logicky a díky tomu se jí daří neskutečné věci. Hlavně ve vztahu s Edwardem, který se jí snaží odpudit, protože se bojí, aby jí neublížil. Ona to odmítá a věří, že je třeba se pokusit zdolat všechny překážky jejich vztahu, jinak by život neměl cenu jak pro lidi, tak pro upíry.

Omezovalo vás, že jde o postavu svázanou s úspěšným románem?
Určitě. Když natáčím film, obvykle si chování postavy vymýšlím a zpracovávám sama podle scénáře a požadavků režiséra. V tomhle případě už bylo vše dané. Od začátku jsem věděla, že musím dodržet příběh a pro improvizaci není místo.

Od Svítání po Zatmění (a Rozbřesk)

Stephenie MeyerováIsabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Milenci však balancují na ostří nože – mezi touhou a hrozným nebezpečím.
Tak zní česká anotace k románu Stmívání, s nimž v roce 2005 spisovatelka Stephenie Meyerová uchvátila čtenáře nejen z řad teenagerů, kterým je příběh primárně určen. Na úspěšnou knihu navázala dalšími dvěma knihami o Belle a Edwardovi - příběhy Nový měsíc a Zatmění. Všechny tři díly vydalo v Česku nakladatelství Egmont. Letos pak Meyerová vydala čtvrté pokračování Rozbřesk, které na tuzemský překlad čeká, a chystá pátý díl Půlnoční slunce, jehož náčrt unikl na internet.

Příběh přitahuje hlavně mladé dívky. Tušíte proč?
Je to uchvacující romantický vztah, který se odehrává mezi zvláštní dvojicí, nadpřirozenou bytostí a smrtelnicí. Jde o pohádku, fantazii, o níž dívky v teenagerském věku tak rády sní.

Proč jsou pro ně upíři sexy?
Jsou to především muži. Chtějí vás k sobě přitáhnout a ve chvíli, kdy si dívku totálně podrobí, zabijí vás. Je to jako ochutnat zakázané ovoce; když uděláte jeden hřích, přejete si, aby další následovaly.

Pokud by upíři byli skuteční, jak by se měl člověk při setkání s nimi zachovat?
Kristen StewartováDávejte si pozor, o čem přemýšlíte, protože dokáží číst myšlenky. (smích) Často jsme ve volných chvílích během natáčení diskutovali, jak by upíři mohli ovlivňovat lidi, a vymýšleli detaily. Většinou jsme skončili u mytologie. Byl to náš proces intenzivní přípravy, protože někdy debaty trvaly i do tří ráno. Pro mě osobně bylo nejtěžší si představit fyzický kontakt s upírem a zahrát to, tak to vypadalo přesvědčivě. Neexistuje nic, co by šlo napodobit nebo čeho se chytit.

Kterou ze scén v knize jste si přála nejvíc zahrát?
Bylo jich mnoho, třeba chvíle na louce, kdy Edward bojuje o vlastní poznání, čím je, a stydí se, když to Belle prozradí. Ten okamžik, kdy se přizná, nelze popsat slovy. Jako by se dvě zamilované bytosti úplně osvobodily.

Některé okamžiky ve filmu jsou dost strašidelné. Bála jste se?
Ne, ale protože je to velice napínavý film s vysokými nároky na herce, mnohokrát jsem byla unavená a musela dobíjet energii. Třeba ve finální scéně celého filmu, kterou jsme natáčeli hned první týden. Bella je uprostřed bláznivé rvačky a musí se během okamžiku vyrovnat s mnoha problémy. Bylo toho na mě hodně a před první klapkou jsem si myslela, že omdlím.

Kdo je Kristen Stewartová

Narozena 9. dubna 1990 v Los Angeles

Kristen StewartováKristen Jaymes Stewartová pochází z televizní rodiny, její otec pracuje pro stanici Fox, matka je scénáristkou. V letech 2003 až 2005 byla v Hollywoodu nominována na cenu pro nejlepší mladé herce, ale nikdy nevyhrála. Objevila se ve filmech Na území žen, Prokletí domu slunečnic, Zathura: Vesmírné dobrodružství, Mluv, Nelítostná rasa, Chyťte tu holku, Cold Creek Manor nebo Útěk do divočiny režiséra Seana Penna.

Na internetu fanoušci vášnivě srovnávají Stmívání s Harrym Potterem. Co vy na to?
Obě série jsou velkými finančními zdroji a mašinami pumpujícími filmy. Liší se jen v tom, že jedna série je pro teenagery a druhá spíše pro děti. Spojuje je společná fantazie, touha a snění o různých nadlidských silách.

Přitahuje vás jako herečku nějaký specifický žánr?
Neupřednostňuji žádný, jen bych nedokázala hrát postavu, v které bych se necítila dobře a o níž bych věděla, že ji nezvládnu. Nezajímají mne ani filmy, u nichž se musím ptát, proč bych to vlastně měla dělat. Dobrý scénář je ten, u něhož se dokážu okamžitě vžít do příběhu a cítím v sobě nutnost oživit na papíře napsanou postavu. To je to nejlepší, co se mi jako herečce může přihodit.

Je výhodou, že jste začínala hrát velice mladá?
Z filmu Stmívání - Kristen StewartováUrčitě. Kdybych začínala později, třeba před dvěma roky, asi bych to nezvládla. Jako teenager prožívám hodně vlastních nejistot v životních otázkách a vztazích a začínat v tu chvíli s herectvím by mi na jistotě nepřidalo. Pravděpodobně bych se vzpříčila a vykašlala se na to.

Dosud vás nejvíc proslavil film Úkryt. Jaká byla spolupráce s Jodie Fosterovou? Poradila vám něco důležitého pro filmovou kariéru?
Především bylo úžasné, že jsem ji mohla pozorovat při natáčení. Pochytila jsem od ní řadu detailů. Nikdy jsme se ale o tom konkrétně nebavili, protože není osobou, která by něco někomu nutila. Přesto věřím, že na mě měla dobrý a velký vliv.

V jakých dalších filmech vás uvidíme?
Dostala jsem hlavní roli ve filmu Adventureland, který režíruje Greg Mottola, v němž dále hrají Ryan Reynolds a Jesse Eisenberg. Chystám se také na nezávislé filmy The Cake Eaters a Yellow Handkerchief. A měla bych se objevit ve vedlejší roli po boku Roberta De Nira a Seana Penna ve snímku What Just Happened režiséra Barryho Levinsona.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz