Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Premiéru Ve stínu věnovali tvůrci zesnulému Brzobohatému

  16:17aktualizováno  13. září 8:28
Tolik pochvalných reakcí už dlouho žádný český film nesklidil. Ondříčkova detektivka Ve stínu stojí na velkém příběhu, citu pro detail a výjimečných hereckých výkonech. Středeční premiéru tvůrci věnovali herci Radoslavu Brzobohatému, který náhle zemřel den před svými osmdesátinami.

Cesta od prvního nápadu ke konečné verzi byla opravdu trnitá. Režisér David Ondříček napsal s Markem Epsteinem neuvěřitelných sedmnáct verzí scénáře. "U desítky jsem byl rozhodnut, že to nebudu točit, u čtrnáctky jsem byl nadšen a sedmnáctku jsme natočili," prozradil režisér.

Ve stínu

V největších bolestech se rodily postavy. Scenáristické duo se trápilo především s hlavní figurou vyšetřovatele Hakla. Ondříček chtěl, aby detektiv byl vzhledem k roku 1953 komunista, ale Ivan Trojan, který se na psaní také podílel, to razantně odmítl. "Pak jsme si řekli, že je to chlápek s určitou historií, má tátu, kterého zastřelili nacisti. Do řešení případu tedy jde s řekněme prvorepublikovou hrdostí."

Postavy postupně přibývaly, mizely, jiné nabývaly na důležitosti, až se časem objevil hlavní antagonista v podání německého herce Sebastina Kocha. Hvězda oscarového filmu Životy těch druhých hraje vyšetřovatele, který má nejednoznačné úmysly. Koch má sám zkušenost z několika válečných filmů, ale pozadí padesátých let v Československu si musel nastudovat. 

 "Pokud jde o spolupráci s Ivanem Trojanem, je to skvělý člověk a herec, film je zaměřen hodně na něj, ale v žádném případě tam není nic, co by nás mohlo alespoň troch nudit," svěřil se Koch a popsal svého českého kolegu jako detailistu. "Třeba způsob, jakým klepe na dveře, to jsou drobnosti, které dělají rozdíl a dobrého herce."

Mimořádná příloha MF DNES k Ondříčkově detektivce Ve stínu

Mimořádná příloha MF DNES k Ondříčkově detektivce Ve stínu

Přitom angažmá slavné německé hvězdy nebylo vůbec jisté, film se musel také kvůli financím několikrát odložit a Koch jen nerad předělával svůj nabitý program. Nejvýraznější změny doznal snímek Ve stínu poté, co ho tvůrci kompletně přestříhali.

Přestože byl Ondříček spokojen, americký producent na změně trval, tvrdá práce se ale vyplatila. Odpadla řada scén, které film zpomalovaly, mimo jiné i ta nejdražší se zastřeleným koněm. "Veškeré odstředivé symbolické věci, až intelektualismy, jsme vyházeli."

Film "zachránil" hlavně Ivan Passer, který do Prahy přijel za Ondříčkovým otcem Miroslavem a při té příležitosti slíbil, že se na snímek podívá. "Passerův přístup, to, že přišel někdo s tak obrovskou životní zkušeností a dokázal si to pouštět znovu a znovu, to pro mě byla obrovská škola života," vzpomíná režisér.

Pokud byste se rádi dočetli o vzniku filmu víc, najdete vše ve speciální příloze MF DNES, která vychází ve čtvrtek. Po Praze, respektive na Václavském náměstí, na Národní třídě, na I. P. Pavlova i na Andělu ji budou rozdávat kameloti v dobových kostýmech. Zároveň ji najdete samozřejmě jako přílohu ve čtvrtečních novinách.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Najdete na iDNES.cz