Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve sporu o Rodinná pouta jde hlavně o peníze

  1:00aktualizováno  1:00
Prima chce řešit spor o seriálu Rodinná pouta změnou názvu. Bývalý výrobce však říká: "Bral bych to jako podvod!" A přiznává, že nyní jde hlavně o peníze.

seriál Rodinná pouta 3 (2006) - seriál Rodinná pouta 3 (2006) | foto: Prima

Vánoční nadělení; tak se shodou okolností jmenuje dnešní díl Rodinných pout. Obrazné "vánoční nadělení" však zažívá celý seriál, který hledá cestu ze sporu s bývalým výrobcem úspěšného pořadu Primy Janem Novotným, na jehož návrh vydal soud předběžné opatření. Jeden z nápadů zní: seriál lehce obměnit a přejmenovat.

Oficiálně Prima tenhle záměr nekomentuje. Sdělila, že od ledna uvede "seriál, který ve vysílání nahradí Rodinná pouta", uchová "oblíbené herce a atmosféru" a "vedle známých tváří" přivede nové postavy i zápletky. "Právně vzato stačí drobná obměna, třeba Rodinné pouto už by bylo nenapadnutelné," míní odborníci.

Případná změna názvu poškodí "obchodní značku", jež proslavila autorky seriálu, sestry Kateřinu a Jitku Bártů, mohla by však Primě rozvázat ruce, než se spor dořeší. Úvahám o proměně seriálu nahrává také skutečnost, že natáčení dalších dílů je zatím pozastaveno.

Diváky především zajímá, zda seriál poběží dál. Do konce roku 2006 jsou v programu tři epizody; pokud je Prima odvysílá jako tu předvčerejší, riskuje pokuty. "Zaráží mě, že porušují rozhodnutí soudu," říká Novotný. Při opakovaném porušení by podle právníků mohlo hrozit i trestní stíhání vůči vedení televize.

Pokuty jsou však menším zlem ve srovnání s finančními ztrátami, které by přineslo okamžité zastavení seriálu s více než milionovou sledovaností, jíž odpovídá i objem reklamy. Zdá se, že Prima se snaží získat čas, než dojde k soudu – pokud vůbec nějaký soud bude.

"Dvě předběžná opatření, vůči sestrám Bártů a vůči Primě, mají platnost do ledna. Nepodá-li Novotný do té doby žalobu, opatření skončí. Jestliže ji podá, opatření potrvají a Prima se bude soudit, což může trvat roky," naznačují zdroje ze zákulisí.

Prohlášení Primy, že je "připravena respektovat rozhodnutí soudu  a ukončí vysílání Rodinných pout, přestože soudní rozhodnutí považuje za neoprávněné", může tedy znamenat i to, že Rodinná pouta skončí pod nynějším názvem a pod novým jménem s úpravami se zrodí znovu.

"To si nedovedu dost dobře představit. Autorsky chráněné jsou i charaktery postav či prostředí. Vnímal bych to jako podvod a řešil by to opět soud," prohlásil Novotný.

Trvá na tom, že má dva smluvní dokumenty uzavřené s autorkami a s Primou: "Oba obsahují závazek, že oni nebudou Rodinná pouta dělat bez nás a my bez nich." Tvrdí také, že na problém upozorňoval už od léta, kdy Prima najala jinou produkci – Etamp. "Ale tehdy s námi přestali komunikovat a také od pondělního jednání se Prima neozvala," dodává Novotný.

Poprvé sdělil, čeho chce docílit: "Jde nám o finanční vyrovnání. Ať si to točí, s kým chtějí, ale vyšachovat nás nemohou. Seriál jsme vypiplali, zpočátku i profinancovali a odmítali jiné nabídky." Výši navrhovaného odškodnění odmítl uvést.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

Najdete na iDNES.cz