Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Francii vydají životopis kdekomu

  10:38aktualizováno  10:38
Vydání vlastního životopisu už není vyhrazeno jen vyvoleným. U francouzského nakladatelství Editions Play Bac si to může dopřát každý, kdo je ochotný zaplatit za jeho zpracování a vydání nejméně 1950 eur (asi 55.000 korun).
knihy, literatura - ilustrační foto

knihy, literatura - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Požadovaná částka zhruba odpovídá průměrnému francouzskému měsíčnímu platu. První zkušenosti nakladatelství ukazují, že zdaleka nejde o věc snobů. Svůj životopis si jeho redaktory dávají zpracovat hlavně staří lidé, kteří chtějí nechat nějakou památku o svém životě pro své děti, vnuky, pravnuky či jiné příbuzné nebo přátele.

Některé páry si to dopřejí ke zlaté svatbě. A jsou i případy, kdy se potomstvo složí na to, aby mu jeho otcové a matky, dědové a babičky a tak dále po sobě takový záznam zanechali.

Postup spočívá v tom, že zainteresovaní pošlou redaktorům základní data, pak se podrobí minimálně čtyřem hodinám rozhovorů, ve kterých odpovídají na jejich už konkrétně zaměřené otázky, a dodají fotografie. Sepsání životopisu a jeho vytištění pak trvá tři měsíce.

Verze za 1950 eur o 150 stránkách v padesáti výtiscích je nejprostší, jaká se nabízí. Movitější mohou zvolit důkladnější verzi o 220 stránkách, která předpokládá čtyři několikahodinové rozhovory a stojí 3700 eur.

"Mívám dojem, že jsem zároveň novinářka a psycholožka," řekla v listu Le Parisien jedna z redaktorek nakladatelství, která se této práci věnuje. K tomu, aby se lidé začali svěřovat, je totiž třeba "prolomit ledy". Podle jejích zkušeností pak ale lidé o svém životě vyprávějí rádi.

"Jestli jde tato vydavatelská řada dobře, pak proto, že mluvíme s poslední generací, která ještě zažila válku, má často bolestné vzpomínky, které jsou hluboko zasuté a které chtějí vyplavat nahoru. Bývá hodně pláče, je to velice intimní. Vyslechla jsem už také, že až díky této zpovědi mohl zpovídaný otočit jednu stránku svého života," řekla redaktorka.

Za pravdu jí dávají i portrétovaní, s nimiž list hovořil. "Napřed jsem se cítil nesvůj," řekl osmasedmdesátiletý John, kterého spolu s jeho ženou "uvrtaly" do sepsání životopisu jejich děti.

"Ale pak se proud vzpomínek uvolnil a já jsem byl hrdý na to, že jsem mohl pro své vnuky vyprávět o historii jejich rodiny, o lidech, kteří už jsou dávno po smrti a na které si už vzpomínám jako poslední."

Autoři: ,


Témata: Životopis

Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz