Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Francii se chystá velkolepá přehlídka české kultury

  16:28aktualizováno  16:28
Sice až v příštím roce by mělo na třicet francouzských měst blíže poznat zdejší kulturu v rámci akce Česká kulturní sezona ve Francii, ale přípravy jsou v plném proudu. Kromě tradičních uměleckých oblastí se počítá i s módou, vědou, se sportem či školstvím. Kultura je totiž podle české komisařky Olgy Kubelkové-Poivre d´Arvor především životní styl. "Program Sezony se rodí z neustálého dialogu dvou stran: francouzské a naší," upozorňuje Kubelková-Poivre d´Arvor.
Prolínání pohledů podle komisařky nejlépe vystihuje druhý název, který se používá v souvislosti se Sezonou, jež se bude konat od června 2002 do ledna 2003: Skrznaskrz.

Ta suma je mi málo


Zatímco český tříčlenný tým vznikl jako dočasný odbor na ministerstvu kultury a většinu financí získal ze státních prostředků, francouzskou produkci má na starosti asociace AFAA. Ta funguje jako prostředník mezi ministerstvy kultury a zahraničí a peníze se jí scházejí i od soukromých donátorů a regionálních rozpočtů. Francouzským generálním komisařem byl jmenován Fréderic Mitterand, synovec bývalého tamějšího prezidenta.

O finance se obě strany podělily rovným dílem, každá dodá dvacet milionů franků. Sto milionů korun, které v minulých dnech Sezoně definitivně přiklepla česká vláda, se však zdá komisařce málo, potřebovala by prý nejméně dvakrát tolik. "Ušít na míru projekt vyžaduje obrovské investice," podotýká komisařka a uvádí příklad, který měl Sezonu po celou délku jejího trvání provázet a ztroskotal právě na nedostatku financí: pařížský most Pont Neuf se měl proměnit v most Karlův, včetně nasvícených sousoší, pouličních umělců a stánků. "Nesehnali jsme sponzory," smutně poznamenává komisařka, ale přemýšlí o další akci, která by měla využívat efektních světelných efektů.

Havel, Golem, levné pivo

Volba, co bude Sezonu tvořit, je demokratická: návrhy potvrzují jak Češi, tak Francouzi. Představy se prý někdy slaďují docela obtížně, zvláště když dojde na francouzské stereotypy o Češích, které Kubelková-Poivre d´Arvor shrnuje do trojice "Havel, Golem, levné pivo." V tomto duchu francouzská komise prosadila například výstavu o Franzi Kafkovi, kdežto současné české umění přes ni prochází obtížně. I česká komisařka ovšem musí vycházet především z francouzského prostředí a přizpůsobovat mu navrhované projekty. "Paříž, Paříž, Paříž - to je jediné, na co u nás všichni slyší, a přitom je to hloupost. Paříž je natolik přesycená kulturními událostmi, že bychom se tam úplně ztratili. Proto jsme vsadili na jiná města - Lille, Rennes, Lyon, Nantes. Tam jsou z české přehlídky nadšení," tvrdí.

Bližší informace o projektu Česká kulturní sezóna ve Francii 2002 si můžete stáhnout ZDE (velikost 12 kB).

Kubelková-Poivre d´Arvor zatím hovoří o sto dvaceti dohodnutých projektech, z nichž dvě desítky mají v produkci Francouzi, stovku Češi. Zdůrazňuje však, že jde o část celkového počtu, který by měl v ideálním případě dosáhnout pěti stovek akcí. Přitom jednotlivé projekty se mají vzájemně doplňovat a rozvrstvovat. "Na barokní výstavu navážou dny české barokní hudby nebo ples v dobových kostýmech. Podobně je tomu s literární oblastí, kterou chceme propojit s filmovou produkcí," plánuje komisařka.

Je třeba rychle reagovat

Při pohledu na nejnovější verzi plánu to vypadá, že hlavní slovo budou mít vážná hudba a výtvarné umění. Ale to je prý jen zdání. Kubelková-Poivre d´Arvor vysvětluje, že náročnější produkce museli dohodnout dříve, komornější akce je lépe vyřizovat později a vyčkávat, jakým směrem se budou ubírat francouzské trendy. "Teď vede fotografie, a příští rok to může být literatura. Musíme být schopni reagovat rychle. Jsem připravena během týdne zařadit novou akci. I programové brožury budou jen na tři měsíce dopředu."

Právě v pružnosti se podle komisařky Sezona zásadně odlišuje od tradičních festivalů či kulturních dnů v zahraničí. Loga akce se objeví i mimo oficiální program, uvažuje se, že se propůjčí například českému stánku na pařížském Salonu knih. Tento knižní veletrh, přesněji jeho tuzemská účast bude z rozpočtu Sezony dotována téměř dvěma miliony korun.

Kulturní sezona je už tradiční přehlídkou; má za sebou více než deset ročníků a každý rok Francouzům představuje kulturu jedné země. Několikrát volba padla na středoevropský stát: tento rok si své chvíle slávy užívají Maďaři, po nás jsou na seznamu Poláci. Ačkoli se podzimní uzávěrky programu Sezony neúprosně blíží, Olga Kubelková-Poivre d´Arvor se cítí být v časovém předstihu: "Jsme ve fázi, v níž se Maďaři nacházeli tři měsíce před zahájením!"

Mediální kampaně jsou v tuzemsku načasovány na konec tohoto roku, ve Francii na jarní období. Pro Francouze je navíc zdarma připraven "průvodce českou kulturou a česko-francouzskými vztahy", který má koncem tohoto roku vydat pražské nakladatelství Gallery, chystá se též publikace o současném českém výtvarném umění.

Zlomek z chystaných akcí České kulturní sezony ve Francii

* Paříž: Rusalka, Opéra Bastille - Reneé Flemingová, francouzský projekt (Sezonu by měl otevírat); Liška Bystrouška, Cite de la Musique - Česká filharmonie (dirigent Vladimír Aškenazy); Saint Denis Festival - Pražská komorní filharmonie, dirigent Jiří Bělohlávek, Magdalena Kožená (červen 2002)
* Rennes: Balet a orchestrální provedení 3 oper, Opéra de Rennes - Státní filharmonie Brno
* Nantes: Tři dny klasické hudby v rámci tradičního festivalu Folles Journées de Nantes (leden 2003, Sezonu by měly uzavírat)
* Paříž: Český šperk 19. a 20. století, Musee Carnavalet (termín v jednání); František Bílek, Musee Bourdelle (říjen-prosinec 2002); Kramářova sbírka, Musee Picasso (říjen 2002-leden 2003); František Kupka, grafické dílo před rokem 1914, Musee d´ Orsay (červen - září 2002); Nová generace současných českých umělců, Espace Electra (září 2002).
* Annecy: Surrealismus Jana a Evy Švankmajerových, Musee d´ Annecy (červen-říjen 2002); Toyen, Musee d´ Art Moderne (červen-srpen 2002).

Magdalena Kožená
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Najdete na iDNES.cz