Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve filmu explodovaly mrtvoly

  8:01aktualizováno  8:01
Uherské Hradiště - "Neměl jsem tehdy na ledničku. Film tak vznikl z ryze existenčních důvodů," říká o svém slavném cenzurovaném filmu Balada o sedmi oběšených Martin Hollý. Program Letní filmové školy byl věnován také slovenskému filmu. Hlavním aktérem tohoto cyklu byl slovenský režisér Martin Hollý, který se osobně zúčastnil spolu s herečkou Emíliou Vašáryovou přehlídky a připomenuto bylo i jeho sedmdesáté výročí narození.
Samotné besedě s tvůrcem předcházela projekce jeho nej- oceňovanějšího snímku Balada o sedmi oběšených, který byl u nás na několik desítek let uložen do trezoru, zatímco za hranicemi slavil pozoruhodné úspěchy.

Režisér, který v sále kina Hvězda bavil svými historkami zcela zaplněné hlediště, o své tvorbě říká: "K  natočení dobrého filmu stačí mít dobrý scénář a schopné herce. V tom případě natočí dobrý film každý."

Jak vznikla myšlenka natočit Baladu o sedmi oběšených?
Tento film má zajímavou expozici. Já jsem v té době neměl na ledničku. O patro níž bydlel dramaturg slovenské televize Peter Balda, a tak jsem za ním šel a zeptal se ho, jestli by neměl pro mě nějakou práci. Dal mi k přečtení  Andrejevovu literární předlohu. Tak vlastně film vznikl, z ryze existenčních důvodů.

Film byl ale brzy zakázán...
Do filmu zasáhla naše cenzura a myslím si, že pod tlakem Moskvy. Sovětští činitelé nejspíš pochopili, že je to metafora na jejich vstup v osmašedesátém, který visel ve vzduchu právě v době, kdy jsme film točili. Nějaká kopie se ale jakoby zázrakem dostala ven a objížděla různé zahraniční festivaly, mimo jiné Mezinárodní festival v Monte Carlu, kde vyhrála hlavní cenu.

Věděl jste o úspěších snímku za hranicemi?
O filmu se nesmělo ani psát, takže o jeho zatoulané kopii, která vyhrávala festivaly, jsme měli buď kusé, nebo žádné informace. Jednoho dne se mi kdosi na nějakém večírku svěřil, že  film vyhrál hollywoodskou přehlídku, kam mohly pouze ty snímky, které už nějaká ocenění získaly. K naší hlavní ceně bylo i deset tisíc dolarů, které jsem samozřejmě nikdy neviděl.

Zobrazená poprava sedmi hrdinů je působivým momentem a vrcholem filmu. Zažili jste něco zvláštního při natáčení?
Ve scénáři byla jednoduchá scéna, kdy povoz odváží na sebe pohozená mrtvá těla oběšených. A tento jednoduchý úkol jsme točili celé čtyři hodiny.
Nejprve kůň nemohl převézt vůz s mrtvými přes malý kopeček, který byl v cestě. Na druhý pokus mi zas kolo vozu najelo na nohu. Po těchto útrapách už vše vypadalo slibně, kamera i vůz se rozjely. Náhle ale mrtvoly doslova explodovaly.

Vůbec jsem nechápal, co se tam stalo. Vespodu hromady těl ležel herec Polónyi, protože byl nejtěžší. A v onu inkriminovanou chvíli řekl ostatním, co byli nad ním: "Takto nás vezli z Rožňavy ze svatby." Smáli se jak malé děti, nešlo je zastavit. Nepomohlo ani vyhrožování, že nedostanou honoráře. To je rozesmálo ještě víc.

Jak se díváte na současný česko-slovenský film?
Existuje český film, slovenský bohužel ne. Zatímco Česi udělají patnáct filmů za rok, Slováci jeden, dva. Celá společnost je v pohybu - adekvátní situace k době, která po revoluci nastala. Film se stal nejdražším uměním, proto mají umělci v tomto oboru velkou zodpovědnost a s tím spojenou i stresující atmosféru. A takové podmínky nejsou vůbec pro můj způsob práce. Pro mě byl a je film velkou hrou, kterou jsem rád hrál. Ale aby to bylo psychické utrpení, to raději nebudu točit.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz