Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve filmu explodovaly mrtvoly

  8:01aktualizováno  8:01
Uherské Hradiště - "Neměl jsem tehdy na ledničku. Film tak vznikl z ryze existenčních důvodů," říká o svém slavném cenzurovaném filmu Balada o sedmi oběšených Martin Hollý. Program Letní filmové školy byl věnován také slovenskému filmu. Hlavním aktérem tohoto cyklu byl slovenský režisér Martin Hollý, který se osobně zúčastnil spolu s herečkou Emíliou Vašáryovou přehlídky a připomenuto bylo i jeho sedmdesáté výročí narození.
Samotné besedě s tvůrcem předcházela projekce jeho nej- oceňovanějšího snímku Balada o sedmi oběšených, který byl u nás na několik desítek let uložen do trezoru, zatímco za hranicemi slavil pozoruhodné úspěchy.

Režisér, který v sále kina Hvězda bavil svými historkami zcela zaplněné hlediště, o své tvorbě říká: "K  natočení dobrého filmu stačí mít dobrý scénář a schopné herce. V tom případě natočí dobrý film každý."

Jak vznikla myšlenka natočit Baladu o sedmi oběšených?
Tento film má zajímavou expozici. Já jsem v té době neměl na ledničku. O patro níž bydlel dramaturg slovenské televize Peter Balda, a tak jsem za ním šel a zeptal se ho, jestli by neměl pro mě nějakou práci. Dal mi k přečtení  Andrejevovu literární předlohu. Tak vlastně film vznikl, z ryze existenčních důvodů.

Film byl ale brzy zakázán...
Do filmu zasáhla naše cenzura a myslím si, že pod tlakem Moskvy. Sovětští činitelé nejspíš pochopili, že je to metafora na jejich vstup v osmašedesátém, který visel ve vzduchu právě v době, kdy jsme film točili. Nějaká kopie se ale jakoby zázrakem dostala ven a objížděla různé zahraniční festivaly, mimo jiné Mezinárodní festival v Monte Carlu, kde vyhrála hlavní cenu.

Věděl jste o úspěších snímku za hranicemi?
O filmu se nesmělo ani psát, takže o jeho zatoulané kopii, která vyhrávala festivaly, jsme měli buď kusé, nebo žádné informace. Jednoho dne se mi kdosi na nějakém večírku svěřil, že  film vyhrál hollywoodskou přehlídku, kam mohly pouze ty snímky, které už nějaká ocenění získaly. K naší hlavní ceně bylo i deset tisíc dolarů, které jsem samozřejmě nikdy neviděl.

Zobrazená poprava sedmi hrdinů je působivým momentem a vrcholem filmu. Zažili jste něco zvláštního při natáčení?
Ve scénáři byla jednoduchá scéna, kdy povoz odváží na sebe pohozená mrtvá těla oběšených. A tento jednoduchý úkol jsme točili celé čtyři hodiny.
Nejprve kůň nemohl převézt vůz s mrtvými přes malý kopeček, který byl v cestě. Na druhý pokus mi zas kolo vozu najelo na nohu. Po těchto útrapách už vše vypadalo slibně, kamera i vůz se rozjely. Náhle ale mrtvoly doslova explodovaly.

Vůbec jsem nechápal, co se tam stalo. Vespodu hromady těl ležel herec Polónyi, protože byl nejtěžší. A v onu inkriminovanou chvíli řekl ostatním, co byli nad ním: "Takto nás vezli z Rožňavy ze svatby." Smáli se jak malé děti, nešlo je zastavit. Nepomohlo ani vyhrožování, že nedostanou honoráře. To je rozesmálo ještě víc.

Jak se díváte na současný česko-slovenský film?
Existuje český film, slovenský bohužel ne. Zatímco Česi udělají patnáct filmů za rok, Slováci jeden, dva. Celá společnost je v pohybu - adekvátní situace k době, která po revoluci nastala. Film se stal nejdražším uměním, proto mají umělci v tomto oboru velkou zodpovědnost a s tím spojenou i stresující atmosféru. A takové podmínky nejsou vůbec pro můj způsob práce. Pro mě byl a je film velkou hrou, kterou jsem rád hrál. Ale aby to bylo psychické utrpení, to raději nebudu točit.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz