Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Včelí medvídci nejsou rasisté, jsou jen obětí okurkové sezóny

  16:28aktualizováno  16:28
České deníky v pondělí hlásaly: "Včelí medvídci nezpívají rasistické písně!" Předmětem článků byla zpráva o verdiktu soudních znalců, kteří po podrobném přezkoumání večerníčkového popěvku konstatovali, že "není závadový". Jenže "kauza" kolem textu Zdeňka Svěráka byla drasticky vytržena z kontextu.

Včelí medvídci, teď už zase nevinní čmeláčí braši. Před časem jim však ještě hrozilo nařčení z rasismu. | foto: Archiv ČT

Každého rozumného člověka ovšem napadne: jestli se české soudy zabývají takovými nesmysly, jako je hledání rasistických poselství v dětských písničkách, pak není divu, že závažnější kauzy mají skluz. Opravdu ale naši soudci řeší, co zpívají čmeláci z večerníčku?

čím se "provinili" Včelí medvídci

Nás by tak nejvíce vábilo
natírat celý svět na bílo
Motýla i jeho larvu
milujeme bílou barvu.

Bílá, bílá, bílá, bílá,
komu by se nelíbila.
Bílá vrána, bílá noc,
bílé není nikdy moc.

Řeší i neřeší. Na jejich obranu nutno říct, že rozhodně celé týdny nebádají nad tím, jestli onou "hezkou bílou" myslel Svěrák barvu pleti. Všichni zástupci brněnských soudů, které portál iDNES.cz kontaktoval, aby zjistil, kdo zvířátkům z večerníčku "zavařil", nad případem udiveně kroutili hlavou.

"Kauza Včelí medvídci? A takový nesmysl se projednává tady v Brně?" znělo shodně ze všech míst. Nikomu z dotyčných se totiž nevybavilo, že v rámci procesu s Tomášem Pliskou, podezřelým z distribuce pěti set kompaktních disků s potenciálně závadovými texty mohla teoreticky přijít řeč i na Svěrákovu písničku.

"Pokud vím, prošetřovalo se CD jako celek, nikoli Svěrákova píseň jako taková. Ta byla přiřazena na Pliskovo CD jako bonus k dalším písním. Medvídky evidentně někdo vytrhl z kontextu, protože v okurkové sezóně potřeboval kauzu," řekl iDNES.cz advokát Tomáše Plisky, Roman Hais. 

Medvídci ve špatné společnosti

O nedůležitosti případu, ze kterého "se udělala kauza", svědčí i fakt, že trvalo den a půl, než se Městskému a Krajskému soudu v Brně podařilo dohledat, kam vlastně "Medvídky" zařadit a v jaké fázi se případ nachází.

"Obžalovaný Tomáš Pliska byl nepravomocným rozsudkem Městského soudu v Brně ze dne 26. září 2007 uznán vinným trestným činem podpory a propagace hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka ve stadiu přípravy, kterého se měl dopustit tím, že učinil objednávku a složil zálohu na výrobu CD s názvem Národní odpor vol. 2.," jala se vysvětlovat tisková mluvčí Městského soudu v Brně Soňa Nováčková.

Včelí medvídci

Kolegyně Miroslava Sedláčková, tisková mluvčí Krajského soudu v Brně, situaci upřesnila, že 6. března 2008 krajský odvolací senát rozhodoval o odvolání obžalovaného Tomáše Plisky proti rozsudku Městského soudu v Brně. Pět set kusů nosičů s názvem Národní odpor vol. 2 obsahovalo 18 skladeb od hudebních skupin, které jsou většinou dílčím způsobem vázány na neonacistickou scénu. Včelí medvídci byli pouze bonus," zdůraznila Sedláčková.

Posudek textů vypracoval nejprve odborník na pravicový extremismus, Miroslav Mareš, a následně i politolog Zdeněk Zbořil.

Politolog Zdeněk Zbořil"Posudek, který si soud objednal loni na v březnu, obsahuje hlavně překlady zahraničních písní. Z osmnácti písni shledal závadovými jen zhruba čtyři či pět titulů, převážně cizojazyčných. Včelí medvídci mezi nimi nejsou, a osobně si myslím, že by ani nikoho nenapadlo zařazovat je do kategorie problematické," shrnul výsledek práce soudních znalců Pliskův advokát. Ani jednoho ze zmíněných znalců se iDNES.cz nepodařilo zastihnout.

Hais zároveň zdůraznil, že ačkoli je hotov posudek, případ ještě nebyl uzavřen. "Teď ho má státní zástupce a je jen na něm, jak s ním naloží, Pokud se někde píše o konečném verdiktu, je to pomýlené," prohlásil.

Shrnuto podtrženo, "haló" vzniklo kolem Svěrákova textu v podstatě zcela uměle. A je minimálně pozoruhodné, že s kauzou starou více než rok vyrukovala média jen pár dní poté, co se přetřásala otázka "rasistického textu" k písni Deratizér rockera Aleše Brichty. - čtěte Rocker Brichta dostal předvolání od policie, chce vysvětlit "deratizera"

"Víte co? Připomíná mi to celé případ z éry hluboké totality. Kolega hudebník tehdy musel před komisi s textem, ve kterém použil číslovku pět. Pět růží nebo tak něco. 'No tak to by nešlo, pane, to je provokace,' řekl mu komisař. - 'Ale proč proboha?' nechápal kolega. - 'Číslovku pět si posluchač může spojit s počtem zemí, které se podílely na srpnové invazi,' zněla odpověď. Tehdy vadila číslovka, dnes jsou závadná slova jako bílý nebo čistý. Absurdní je to oboje stejně," okomentoval rozruch kolem Včelích medvídků textař Michal Horáček.

Michal Horáček"Samozřejmě že každý si v textech písní může najít vlastní význam. Na tom je ale přece založená svoboda umění! A jestli nám začne stát diktovat, co se smí psát a co ne, vracíme se o dvacet let zpátky, což mě děsí," dodal Horáček. 

Vzato ad absurdum: je možné zažalovat Karla Gotta za to, že chce ve své písni "bílé Vánoce"? "Úplně teoreticky ano. Ale rozumný soud by se takovým nesmyslem vůbec neměl zabývat," doufá advokátka Klára Slámová, která se ve své praxi často zabývá případy spojenými s neonacismem. A spolu s ní doufají i všichni tvůrci.
Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

Další z rubriky

Od jedné kytary po orchestr. Xindl X nahrává desku Sexy Exity

Xindl X při nahrávání desky Sexy Exity

Písničkář Xindl X slaví deset let na scéně, ale neobrací se do minulosti. Naopak v těchto dnech pracuje na nové desce....

Wanastovky, Chinaski, Kabát. Létofesty zamíří do osmi českých měst

Wanastowi Vjecy (Colours of Ostrava 2013)

Série hudebních přehlídek Létofest letos s dvoudenním programem zavítá do osmi krajských měst od Českých Budějovic po...

RECENZE: Barbora Poláková ukazuje, jak může znít dobrý dospělý pop

Barbora Poláková

Barbora Poláková vydala druhou desku. Jmenuje se ZE.MĚ a zpěvačka na ní pokračuje v neprvoplánovém popu pro náročnější...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz