Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vata proti skvostům aneb Líp Paříž milují cizinci

  9:39aktualizováno  9:39
Mistr se pozná i na malé ploše - či spíše hlavně na ní. Dokládá to osmnáct pětiminutových romancí, které tvoří povídkový film Paříži, miluji tě.

Z filmu Paříži, miluji Tě | foto: H.C.E.

Příjemně opojná, májově turistická pozvánka do města lásky nad Seinou totiž střídá růžovou vatu se skutečnými skvosty. Zajímavé je, že nejlepší nápady nepřišly z Evropy, nýbrž z amerického kontinentu.

Upíři a hřbitovy
Do kina se dá přijít později: první dvě nanicovaté povídky lze vypustit a ani "trojka" od Guse van Santa neoslní, jen naladí hrou na tajemství. Zato čtvrtá povídka, "antituristický" thriller z metra, skvěle baví: bratři Coenovi a Steve Buscemi tu zanechali svou typickou vizitku s usměvavým razítkem Mony Lisy.

Hned následuje další vrchol, Brazilec Walter Salles jen s hrstkou slov a ukolébavkou z úst téže ženy na dvou odlehlých koncích města stvořil podmanivý obraz jednoho životního údělu. Silně fantasmagorická "šestka" nestojí za řeč, sedmá povídka o páru před rozchodem střídá vtip komentáře s melodramatem.

Trailer k filmu Paříži, miluji tě

Také osmá sází na vypjaté city; přidává snové výjevy a Juliette Binoche v roli matky, jež ztratila syna. Číslo devět patří lehce bizarní umělecké klauniádě pod Eiffelovkou, kterou zachrání hezoučká pointa. Ale ještě nádhernější tajenku ukrývá "desítka", již v jediném záběru natočil režisér Alfonso Cuarón: neskonale normální a lidské setkání patří ke špičce celého filmu.

Pak přijdou tři epizody více či méně prostřední: o herečce shánějící drogu, o pozdní lyrice z černošského dna a o postarším páru hledajícím krkolomně nové vzrušení. "Čtrnáctku" nesmějí propást fanynky Elijaha Wooda ani milovníci klasických hororů, jejichž stylu vzdává upírská love story, nasnímaná v sinale modravém světle s křiklavě lepkavou krví, roztomile praštěnou poctu.

Prvky záhrobní, leč něžné nese také následující povídka, v níž rozhádaným milencům na hřbitově poradí Oscar Wilde. A něha společně s klamnými manévry je též určujícím prvkem "šestnáctky", kterou jako klipovitý sestřih vztahu slepce a herečky chytře vystavěl Tom Tykwer.

Pošťačka z Denveru
Sedmnáctý příběh, jejž spolupodepsal Gérard Depardieu, má znaky typicky francouzské kavárenské konverzace, okořeněné jen zralým sarkasmem dávných manželů, kteří se rozcházejí co možná "civilizovaně".

Zato film nemohl mít kouzelnější tečku, než jakou mu dodal tvůrce ovíněné Bokovky Alexander Payne. Na scénu přivedl osamělou stárnoucí ženu, kyprou pošťačku odkudsi z Denveru, jež si chtěla splnit sen. "Naučila se" francouzsky - aspoň si to myslí - a vyrazila do Paříže.

Svou pouť sama komentuje "francouzským" slohovým cvičením, jehož bezděčný humor čistě vyvažuje zastíraný smutek ženy, která nemá své zážitky s kým sdílet. Přesto zažije chvíli, kdy miluje a je milována.

Tady, nikoli kýčovitým sestřihem pařížských nálad, měl snímek skončit - jedním ze skutečně ryzích kousků filmařského daru miniatury.

Paříži, miluji Tě
Francie, režie Joel a Ethan Coenovi, Wes Craven, Alfonso Cuarón, Gérard Depardieu, Alexander Payne, Tom Tykwer, hrají Natalie Portmanová, Steve Buscemi, Nick Nolte, Elijah Wood, Gérard Depardieu, titulky, 120 minut.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz