Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vítězku soutěže Pražského jara doprovodí Formanův mladý Amadeus

  10:38aktualizováno  10:38
Houslistka Marianna Vasiljeva je vítězkou soutěže Pražského jara 2010, klavírista Miroslav Sekera si zahrál v oscarovém Amadeovi roli malého Mozarta. Společně zahrají na letošním Pražském jaru 31. května ve Dvořákově síni Rudolfina.

Marianna Vasiljeva | foto: © Pražské jaro

Dvojice bude mít na programu jedinou houslovou sonátu, kterou napsal slavný autor především varhanních skladeb César Franck, dále Fantaisii brillante Faust polského houslisty Henryka Wieniawského, Poème élégiaque jeho belgického žáka Eugènea Ysaÿe, Carmen: Fantaisie briliante maďarského houslisty a skladatele Jenö Hubaye a na závěr večera Introdukce a Rondo capriccioso slavného francouzského skladatele Camillea Saint-Saënse.

Marianna Vasiljeva (nar. 1986) se řadí mezi nejtalentovanější houslisty své generace. Jejího charismatického projevu si dobře všiml Mstislav Rostropovič, který ji poprvé slyšel na oslavě svých narozenin v roce 1997.

V roce 1997 zvítězila Marianna Vasiljeva v petrohradské mezinárodní soutěži 2000 virtuosů a v mezinárodní Šostakovičově soutěži v německém Hannoveru. Vítězně prošla Glazunovovou soutěží v Paříži, Spohrovoou soutěží ve Výmaru, v roce 2010 pak vyhrála Mezinárodní hudební soutěž Pražského jara.

Marianna Vasiljeva vystoupila s mimořádným úspěchem v nejvěhlasnějších koncertních síních Ruska, Evropy, USA, Kanady a Číny. Spolupracuje s řadou předních hudebníků, mj. s Vladimirem Ashkenazym, Jurijem Bašmetem, Alexanderem Rudinem, Vladimirem Zivou a dalšími. Na svém kontě má řadu nahrávek na CD a DVD nosičích i rozhlasových a televizních snímků.

Miroslav Sekera patří k výrazným osobnostem naší mladé klavírní generace. Hře na klavír se věnuje od tří let, současně se věnoval i hře na housle. Díky tomu byl vybrán do role malého Mozarta v oscarovém filmu Amadeus režiséra Miloše Formana. Hře na oba nástroje se věnoval až do svého přijetí na Pražskou konzervatoř, kde se rozhodl pouze pro studium hry na klavír.

V roce 2002 se stal Sekera vítězem mezinárodní soutěže Johannese Brahmse v rakouském Portschachu. V roce 2006 vydal sólové CD s díly J. Brahmse, D. Scarlattiho, M. Moszkovského. Pro soudobého bostonského hudebního skladatele Josepha Summera nahrál dvě CD v USA. V letošním roce se už podruhé představil jako sólista Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Operní hvězda se blýskla velkým hlasem. Chce se pomstít rivalce

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana

Litevská sopranistka Violeta Urmana je známá z kinopřenosů z Metropolitní opery. V sobotu zazpívala na Pražském jaru.

RECENZE: Když se na Pražském jaru vrhnou muzikanti do brilantní hádky

Z koncertu Freiburger Barockorchester (18. května 2014)

Přitažlivý repertoár, vynikající sehranost i skvělé sólisty divák mohl ocenit na koncertech dvou špičkových...

RECENZE: Pražské jaro začalo. Bez přestávky i hlavy státu

Pražské jaro 2014: při zahajovacím koncertu dirigoval Českou filharmonii její...

Příchuť velké události mělo pondělní zahájení Pražského jara. Smetanovu Mou vlast provedla Česká filharmonie se svým...

Najdete na iDNES.cz