Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vašek sebou v nové Prodané nevěstě mlátí jako ve frašce

  6:29aktualizováno  6:29
Dá se pochopit, že Národní divadlo chtělo rychle nahradit dosavadní inscenaci Prodané nevěsty jinou. Spěch však ještě více zdůraznil neřešitelné problémy zlaté kapličky.

Z opery Prodaná nevěsta - Miroslav Dvorský a Pavla Vykopalová | foto: Národní divadlo © Hana Smejkalová

Zatím ne příliš zkušená mladá režisérka Magdalena Švecová nemusí být bez talentu, ale pohnout nehybnou masou první scény, a zrovna v tak obtížném kuse, byl pro ni sisyfovský úkol.

Záživnost produkce se vlastně vyčerpala příjemně nažloutlým zbarvením scény, jež měla znázorňovat pole s vlčími máky. Svým způsobem originální systém posunujících se půlkruhových ramp však ve výsledku působil těžkopádně a spíše překážel.

Nesourodá klipovitost Nekvasilovy inscenace mohla být nestravitelná, ale další pokus o Prodanou nevěstu zase trpí prázdností. Není jasné, v čem vlastně spočívá avizovaný "ztracený svět" české vesnice. Opět se místo lidských charakterů (cožpak musí Vašek sebou jen mlátit jako ve špatné frašce?) vymýšlelo pouze "křoví okolo", tentokrát však jen pár osamělých vtípků.

Kecala vozí chasníci na trakaři, bíle oděné dívčiny (které připomínají duchy) skládají bílá plátna, shora se snesou miniaturní domečky nebo sólisté (těžko) balancují na jedné z ramp.

Z opery Prodaná nevěsta - Ivan Kusnjer, Luděk Vele a Yvona Škvárová

Jinak se vlastně nic neděje, premiéra představení postrádala tempo, připomínala spíše jenom rozvleklé folklorní pásmo, v němž si zatancují "oživlé" snopy a které příliš nezpestří ani vystoupení divadelní skupiny s hadrovými panáky, jako by vypůjčené zcela odjinud.

Ne za všechno může režisérka. Na světových scénách se režiséři mohou spolehnout na špičkové zpívající herce, kteří představení "utáhnou". Většina pěveckých výkonů však trpěla špatnou intonací, malou znělostí, vyšeptalostí, herecky bylo vše strnulé a vnějškové. Pavla Vykopalová v roli Mařenky zpívá dobře noty, ale její výkon postrádá výraz a energii.

Jeník už je mimo možnosti Miroslava Dvorského, jehož tenoru chybí lehkost a volnost, a Luděk Vele zpívá Kecala více než přibližně. Ještě nejkorektněji dopadla hra orchestru pod taktovkou Ondreje Lenárda, ale i v tomto případě jako by hudba plynula pořád stejně a bez energie. V současnosti zkrátka nemáme inscenátory ani interprety schopné zvládnout Smetanu. A těžko je někdo může teď hned vyčarovat.

Bedřich Smetana - Prodaná nevěsta
Národní divadlo Praha, dirigent: Ondrej Lenárd, režie: Magdalena Švecová, scéna: Petr Matásek, kostýmy: Zuzana Přidalová, sbormistr: Pavel Vaněk, choreografie: Ladislava Košíková, dramaturgie: Ondřej Hučín
Hodnocení: 30 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Optimismus MacDonaldové překoná v Ungeltu i hospodářskou krizi

Záběr z představení Kdokoli může dělat cokoli

Betty opouští venkov a vrací se do Seattlu k sestrám a matce. Bohužel se právě píší 30. léta, ekonomická situace novým...

RECENZE: Připadali si jako idioti, tak začali víc poskakovat

Záběr z představení Idiot Syncrasy souboru Igor and Moreno

Jedním ze zahraničních hostů letošního ročníku festivalu Nultý bod byla dvojice Igor and Moreno. Do pražského Divadla v...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz