Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ježíšek last minute 1: Velká kniha, velká radost pod stromečkem

  19:27aktualizováno  19:27
Jako každý rok "nadělujeme" na poslední chvíli ještě pár vánočních tipů na dárky z kulturní oblasti. Dnes začínáme velkoformátovými dárkovými publikacemi, které vyšly v posledních měsících.

Vánoční tipy - velkoformátové publikace | foto:  Petr Topič, MAFRA

Encyklopedie pravěkých pokladů (obal)

Encyklopedie pravěkých pokladů (obal)

HISTORIE A PAMÁTKY
LUBOR SMEJTEK, MICHAL LUTOVSKÝ, JIŘÍ MILITKÝ: Encyklopedie pravěkých pokladů v Čechách
(Libri)
Kniha shrnuje údaje o více než 900 pravěkých a raně středověkých depotech nalezených v Čechách, počínaje hromadnými nálezy kamenných nástrojů z mladší doby kamenné a konče denárovými poklady první poloviny 11. století. Těžiště celé práce spočívá v tzv. depotech z doby bronzové, obsahujících nepřebernou škálu výrobků z dob rozkvětu bronzového kovolijectví.

1000 kostelů (obal)

1000 kostelů (obal)

PETR DAVID, VLADIMÍR SOUKUP: 1000 kostelů, klášterů a kaplí (Knižní klub)
To nejhezčí z české církevní architektury. Stavby budované v horizontu více než jednoho tisíciletí, od dávných časů Velké Moravy až po nejzdařilejší díla současnosti. Stručné texty doplňují zcela aktuální fotografie, nejvýznamnějším památkám jsou věnovány samostatné dvoustrany, nechybí ani slovníček odborných pojmů.

Dějiny zámků (obal)

Dějiny zámků (obal)

PETR DAVID, VLADIMÍR SOUKUP: Dějiny zámků v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (Knižní klub)
Některé české zámky jsou oblíbenými cíli zástupů turistů, jiné slouží nejrůznějším praktickým účelům, další jsou domovem svých majitelů či čekají na svou záchranu. Výpravná publikace je jejich podrobnou encyklopedií. Sleduje vývoj od renesančních paláců po romantická historizující sídla 19. století. Výklad doplňují stovky fotografií i různé zajímavosti a lokální pověsti.

Šternberkové (obal)

Šternberkové (obal)

PAVEL JUŘÍK: Šternberkové - Panský rod v Čechách a na Moravě (Universum)
Šternberkové jsou jedním z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů, jehož počátky v Čechách a na Moravě se datují do 1. poloviny 13. století. Představitelé tohoto rodu se významně zapsali do našich dějin od středověku po odpor proti nacistům, podporovali vědu a umění a zanechali významné památky, z nichž řada patří k nejčastějším turistickým cílům. Kniha je jejich první monografií od roku 1824.

Dějiny AV ČR (obal)

Dějiny AV ČR (obal)

MARTIN FRANC, VLASTA MÁDLOVÁ: Dějiny Akademie věd ČR v obrazech (Academia)
Prostřednictvím dobových dokumentů a fotografií kniha detailně mapuje institucionální vývoj české vědy od 18. století, kdy byla v Olomouci založena Společnost neznámých učenců v zemích rakouských, po vznik Akademie věd ČR po rozpadu Československa v roce 1993 a období dvaceti let rozvoje samostatné české vědy po sametové revoluci.

Civilizace a dějiny (obal)

Civilizace a dějiny (obal)

MIROSLAV BÁRTA, MARTIN KOVÁŘ a kol.: Civilizace a dějiny (Academia)
Kniha představuje ve dvou desítkách esejů myšlenky a názory českých vědců a akademiků na téma vepsané v názvu. Autory jednotlivých příspěvků jsou přední čeští vědci z oblasti humanitních i přírodních věd – Václav Vančata, Jiří Svoboda, Jan Turek, Alžběta Danielisová, Petr Charvát, Jiří Macháček, Václav Drška, Jaroslav Pánek, Miroslav Petříček, Jakub Rákosník, Václav Cílek, Petr Pokorný, Jan Kozák, Ivan Šedivý a Marie Koldinská, Jiří Janák, Jan Royt a Michal Stehlík.

Průvodce protektorátní Prahou (obal)

Průvodce protektorátní Prahou (obal)

JIŘÍ PADEVĚT: Průvodce protektorátní Prahou (Academia)
Kniha zavede zájemce na místa konspiračních schůzek odbojářů, do bytů rodin podporovatelů parašutistů, připravujících atentát na Reinharda Heydricha, do kanceláří krycích firem Sicherheitsdienstu, do tajné porodnice, zřízené gestapem, na místa, kde trpěli pražští židé, do podzemí, kde nacisté připravovali výstavbu podzemních továren, do sálů, kde se scházeli čeští fašisté i na barikády a velitelská stanoviště Pražského povstání.

Bible (obal)

Bible (obal)

FILOZOFIE A NÁBOŽENSTVÍ
MICHAEL COLLINS (ed.): Ilustrovaná encyklopedie Bible
(Knižní klub)
Luxusně vypravená publikace předkládá výklad biblických příběhů, od Genesis po Zjevení Janovo, a snaží se ho přiblížit co nejširšímu okruhu čtenářů. Na textech spolupracovali odborníci z nejrůznějších církví a oblastí a výklad doplňuje unikátní obrazový materiál, od map po díla starých mistrů, od historických artefaktů po dnešní fotografie biblických zemí.

Kniha filozofie (obal)

Kniha filozofie (obal)

WILL BUCKINGHAM ad.: Kniha filozofie (Universum)
První ze série přehledových oborových publikací, určených pro nejširší veřejnost od úplných začátečníků až po pokročilé studenty a odborníky. Čtenáře provází vývojem filozofie od počátků až do současné doby a v chronologickém řazení seznamuje s nejvýznačnějšími filozofy a jejich teoriemi, od starověkých mistrů po kontroverzního moderního marxistu Slavoje Žižka.

Osobnosti českých dějin (obal)

Osobnosti českých dějin (obal)

OSOBNOSTI
JAN RANDÁK a kol.: Osobnosti českých dějin
(Knižní klub)
Prostřednictvím stručných biografií významných osobností politického, kulturního a hospodářského života Česka kniha vypráví o našich dějinách od prvních Přemyslovců po konec 20. století. Texty a bohatý obrazový doprovod seznamují čtenáře se státníky, církevními hodnostáři, spisovateli, kronikáři, malíři, stavebníky, hudebními skladateli, světci, cestovateli, buřiči a jinými mimořádnými lidmi našich dějin.

Exupéry (obal)

Exupéry (obal)

ALAIN VIRCONDELET: Antoine de Saint Exupéry v obrazech a dokumentech (Slovart)
Autor Malého prince a řady dalších slavných děl chtěl být původně pouhým zahradníkem. Nakonec prošel řadou oborů a povolání, z nichž nejslavnější je bezesporu profese pilota, která se otiskla i do jeho literatury. Byl ovšem i komplikovanou osobností v soukromí. O tom všem vypráví kniha prostřednictvím zasvěceného textu i spousty obrazového materiálu.

Kronika rocku (obal)

Kronika rocku (obal)

HUDBA
DAVID ROBERTS (ed.): Kronika rocku
(Volvox Globator)
Ojedinělá encyklopedie napříč žánry uvádí důležité muzikanty a skupiny všech rockových stylů, od AC/DC po ZZ Top. U každé skupiny najde čtenář přehledný seznam všech členů i alb, vypíchnuty jsou přelomové nahrávky. Moderní infografika usnadňuje manipulaci s knihou, která rozšiřuje informativní možnosti internetu, který je pro populární hudbu dnes prvořadým médiem.

Prokletí rokenrolu (obal)

Prokletí rokenrolu (obal)

MICHELE PRIMI: Prokletí rokenrolu (Slovart)
63 příběhů o tvorbě, životě a smrti předčasně zemřelých rockových a popových hudebníků. Čtenář se seznámí s osudy muzikantů od Buddyho Hollyho až po Whitney Houston, tedy hudební legendy různých období, jež se od sebe lišily životním stylem i způsobem vyjádření. Řada z nich je členy takzvaného Klubu 27: Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison, Kurt Cobain či Amy Winehouse.

Rodokmeny slavných kytar (obal)

Rodokmeny slavných kytar (obal)

TERRY BURROWS: Rodokmeny slavných kytar (Slovart)
Přehled nejvýznamnějších kytar v bohaté historii tohoto nástroje od akustických kytar začátku devatenáctého století po nejmodernější modely současnosti. Každý profil nástroje obsahuje jeho historii, přehledné tabulky s technickými údaji, fotografie každé kytary i informace umělcích, kteří je proslavili. Lahůdkou jsou plakáty zobrazující rodokmeny pěti hlavních kytarových "dynastií": Fender, Gibson, Gretsch, Martin a Rickenbacker.

Rocková Bratislava (obal)

Rocková Bratislava (obal)

TOMÁŠ BERKA, FEDOR FREŠO: Rocková Bratislava (Slovart)
Dlouholetí aktivní slovensští hudebníci přinášejí komplexní pohled na historii rocku na území slovenského hlavního města od začátku 60. let po současnost. Autoři se nebojí hodnotících soudů, přinášejí i rozhovory s nejvýznamnějšími owsobnostmi, slovenskou scénu uvádějí do světového kontextu a vyprávějí řadu zážitků a historek z rockového "provozu", jehož jsou sami dlouhá desetiletí součástí. (Ve slovenštině)

Alternativa: elektronické knihy

Vybrat si můžete i z elektronických knih, na novém portálu Knihy.idnes.cz jich najdete více než 8000, z toho až 3000 zcela zdarma - více zde

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Spisovatel Petr Šabach
V 66 letech zemřel spisovatel Petr Šabach, autor předlohy Pelíšků

Ve věku 66 let zemřel Petr Šabach, autor humoristických románů a povídek. Známá je třeba sbírka Hovno hoří, podle níž vznikl film Pelíšky. Jeho smrt pro...  celý článek

Obálka knihy Sběratel motýlů
RECENZE: Unáší dívky a tetuje jim křídla. Sběratel motýlů není tak zázračný

Dot Hutchisonová je mladá americká spisovatelka, která ve svých knihách ráda staví hrdinky do svízelných, často až děsivých situací. Bylo tomu tak v případě...  celý článek

Grafika knihy Kočky jsou vrženy sází na provokaci
RECENZE: Useknutá prezidentova hlava hlásí bláznivou kočkovinu

Recesistický knižní počin Kočky jsou vrženy od marketingového experta Jakuba Horáka, patřícího mezi sledované osobnosti internetu, vypráví o tajuplném...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.