Jim Parsons jako Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku

Jim Parsons jako Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku | foto: CBS

Kirschner, Mucha, Teorie velkého třesku aneb tipy na nejlepší dárky

  • 5
Mobil už má každý. Pračku taky. Přesto se dávají k Vánocům - tedy spíše vyměňují novější typ za starší - víc k užitku než pro potěšení. Pravé dárky pro radost vypadají jinak: vydrží léta, nezestárnou, sednou na míru. Redaktoři kulturní rubriky MF DNES a iDNES.cz pro vás připravili svoje osobní tipy.

Nabídka knížek, cédéček či dévédéček je jako každý rok před Vánoci obrovská. A vybrat z ní to vhodné a nejlepší chce hodně času. V sobotním magazínu Vikend DNES proto najdete tipy na více než sto dárků z oblasti kultury. Ty následující osobně doporučují přímo redaktoři.  

Teorie velkého třesku

Můj dárek snů spojuje stoprocentní léčivé účinky se zrádností obří bonboniéry. Spolehlivě rozsvítí i ten nejčernější den, kdy padají kroupy, hlavy, pokuty, jistoty. 

A zároveň namlsá; jeden kousek nikdy nestačí. Chytrý, vtipný a vzácně vyrovnaný seriál o partě geniálních fyziků s dětinskou zálibou v komiksech, kteří rozeberou vesmír na prvočinitele snáze, než pozvou slečnu na rande, vstupuje na DVD už do šesté řady. Mít všechny série po ruce dává rozkošnickou možnost vybírat, kombinovat, porovnávat.

Řekněme, že má člověk chuť na nugát, báječný díl s Leonardovou matkou. Ale pak ho napadne, jestli marcipán, epizoda s maminkou Sheldona, není náhodou ještě vydatnější. Načež si vybaví trapasy kostýmního večírku, souboj s asijským zázračným dítětem, výrobní linku na ozdoby do vlasů, Sheldonovu rýmičku - načež je najednou půlnoc a pomyslná bonboniéra prázdná. S tím rozdílem, že Teorie nežlukne, nevyvolává zažívací potíže a nikdy se nepřejí.
Mirka Spáčilová

Ukázka z Teorie velkého třesku. Sheldon se pustil do Penny:

28. května 2013

Jana Kirschner: Moruša
Hudební cesta slovenské popové zpěvačky za vlastními kořeny i vlivy, které prošly její rodnou zemí, je fascinující. Není to deska na jeden poslech, ale každý další přináší nejednoduchým, a přesto průzračným písničkám další rozměr. Moruša je svou duší autorskou folkovou nahrávkou s mnoha žánrovými přesahy. Stojí na autentickém zvuku tradičních nástrojů, který anglický producent Eddie Stevens podle všeho příliš necizeloval.

Jana Kirschner připravila dvojdesku Moruša.

Hned na začátku nechává znít jen zpěvaččin hlas v dojemné a křehké ukolébavce, jinde je Jana Kirschner divoká děvčica, kterou neprotočí v kole jen tak někdo. První polovina plánované dvojdesky, na které zní cimbál i sbory, navíc nepůsobí jako vzpomínka odtržená od současnosti. Je slyšet, že Jana Kirschner zažila během nahrávání dobrodružství. A to na desce, v tuzemském kontextu opravdu nevšední, nabízí i posluchači. Moruša je ten typ dárku, který bude dělat radost ještě dlouho (recenzi čtěte zde).
Honza Vedral

DG 307 a ti další

Obdivuji "šílené" samovydavatele, kteří investují peníze a čas do přesvědčení, že jejich tvorba je výjimečná a zaujme i jiné - a opravdu se to často stává, jako třeba v případě písničkářek Jany Šteflíčkové nebo Stinky, které letos vydaly výborná alba. A obdivuji také malé "sebevražedné" vydavatele, kteří své peníze a svůj čas investují do přesvědčení, že je výjimečná tvorba někoho úplně jiného, než jsou oni sami.

Je to případ třeba značky Guerilla, která letos mimo jiné vydala nové album DG 307 Životy, nebo bludné kruhy?, firmy Polí5 a jejích aktuálních počinů, nových alb Martina E. Kyšperského či souboru B4, labelu Animal Music s klavírními alby Víta Křišťana či Beaty Hlavenkové i nakladatelství Galén s tlustospisem textů Vladimíra Merty, nazvaným Mimo čas. To všechno bych chtěl pod stromeček - kdybych to už neměl. O to větší jistotu mám, že to mohu doporučit ostatním. Ondřej Bezr

Plakát Alfonse Muchy
Skoro si nevybavuju domácnost, kterou by nezdobil nějaký plakát nebo ještě častěji nástěnný kalendář s motivy od Alfonse Muchy. Spojovalo je jediné - většina z nich byla hrozivě vytištěná, čisté spotřební zboží. Oproti nim jsou věrné reprodukce plakátů, které vznikly u příležitosti výstavy sbírky Ivana Lendla, jedinečně krásné. Máma Muchovu tvorbu zbožňuje, byla by to jasná volba na dárek k Vánocům. Jenže už ho dostala v létě k svátku. Takže jdu hledat dál. Václav Hnátek

Muchův plakát k pantomimě Princezna Hyacinta

Šimek & Grossmann kompletně

Dokonalým završením díla naší legendární humoristické dvojice Miroslav Šimek - Jiří Grossmann je soubor jejich výstupů, který právě vychází na sedmnácti CD pod názvem Šimek a Grossmann - Komplet 1966-1971. Fanoušci mluveného slova, Semaforu a hlavně specifické poetiky těchto dvou pánů jistě ocení nejen všechny Návštěvní dny, ale hlavně dosud nikdy nevydaný materiál zachráněný před smazáním.

Z některých nahrávek je slyšet hlas režiséra Jána Roháče, v několika představeních zpívá Karel Kryl a Eva Olmerová. Pavel Bobek tu exceluje i jako komik. Vše doplňuje bohatý booklet, který informuje o činnosti dvojice od úplných začátků a obsahuje spoustu dosud neznámých fotografií. Ideální dárek pro každého, kdo vždycky takhle po ránu s přírodou si řve (více zde).
Tomáš Šťástka

Šimek & Grossmann
Šimek & Grossmann

Sergio Álvarez: 35 mrtvých

Ráda objevuji knihy, které nemají na Amazonu stovky čtenářských recenzí a nezdobí je hvězdičky od kritiků. Mým posledním úlovkem z neznámých vod je kniha Sergia Álvareze, spisovatele žijícího mezi Bogotou a Barcelonou. Vydal ji Host, jmenuje se 35 mrtvých a je plná živočišné energie, přitom i kruté touhy po pomstě. Druhá polovina dvacátého století v Kolumbii. Kdo z nás vůbec ví, kde přesně leží Kolumbie, kdo v ní žije, kdo tam vládne, s čím se tu obchoduje?

Drogové kartely, msta, násilí, ale i ten nejvřelejší cit, sounáležitost, bytostná spojení. Je to těžké čtení bez zjednodušujícího členění, bez odsazení přímých řečí, bez struktury, jen tok textu. Ale jakého textu! Jako by žil sám ve vlastním rytmu, jako by unikal konci, dopadení, smrti, jako by utíkal k budoucnosti, co na tom, že nemůže být optimistická, hlavně že bude aspoň nějaká…

 Je to podobný pocit, jako když člověk poprvé viděl film Amores peros nebo cokoli od Almodóvara. Pod stromeček by ji měl dostat každý, kdo preferuje objevování nových obzorů i nezvyklý čtenářský zážitek.
Klára Kubíčková

, , , , ,