Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČT o Vánocích: Anděl Páně, Štěstěna Havlová a Prosinec Brzobohatý

  11:05aktualizováno  13:39
V předvečer svátků 23. prosince zopakuje Česká televize oblíbeného Anděla Páně, a pak už přijdou tři zbrusu nové původní pohádky, oscarový koktající panovník v Králově řeči i Věra Čáslavská a Josef Váňa.

Vánoce s Českou televizí

Pohádka Anděl Páně

Pohádka Anděl Páně

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Karlík a továrna na čokoládu

Z filmu Králova řeč

Z filmu Králova řeč

Z pohádky O pokladech

Z pohádky O pokladech

Zobrazit fotogalerii

Štědrý večer obsadí Dvanáct měsíčků, nová celovečerní verze klasického příběhu o Marušce, kterou nevlastní matka a sestra posílají uprostřed zimy pro fialky či jahody.

V režii Karla Janáka se děj situovaný do podhorské vesnice přiklonil více ke komedii a točí se kolem návratu úspěšného rodáka, jenž se stane pro všechny místní dívky lákavou partií. Macechu představuje Veronika Žilková a v roli Prosince se připomene Radoslav Brzobohatý.

Na Boží hod, tedy 25. prosince, přijde na řadu Šťastný smolař, podle kuloárů vůbec nejzdařilejší z premiérových pohádek. Režisér Jiří Strach obsadil do titulní role mladíka se smolným údělem Filipa Cíla, jeho kumpána na vandru, chorobného lháře, si zahrál Ivan Trojan. Nechybí ani Jiří Dvořák, jenž právě s Trojanem vytvořil vtipnou dvojici rovněž ve Strachově Andělu Páně, nebo Dagmar Havlová v roli Štěstěny.

Pro večer 26. prosince připravila ČT filmovou pohádku Václava Vorlíčka Saxána a lexikon kouzel, kterou již znají diváci z českých kin.

Předposlední den letošního roku, tedy 30. prosince, se na obrazovku dostane pohádka režiséra Víta Karase O pokladech, v níž se potkali Vojtěch Dyk, Tomáš Töpfer nebo Karel Heřmánek. Odehrává se v městečku, kde právě chystají divadelní představení založené na místní pověsti o bohatství ukrytém kdesi pod zemí. Ještě nikdo poklad hlídaný třemi strašidelnými strážci nenašel, ale nyní zkusí štěstí hned několik odvážlivců - mladá dívka, její žárlivý nápadník či chamtivý zámecký pán.

Trojice pohádek se představí ještě před Vánocemi na jednorázové mikulášské předpremiéře, kdy kino zaplní malí diváci z dětských domovů.

Nechybí ale ani klasika v podobě titulů Byl jednou jeden král (24. 12.), Princezna se zlatou hvězdou na čele (24. 12.), Princové jsou na draka (31. 12.), Lotrando a Zubejda (31. 12.) a Princezna ze mlejna (31. 12.).

Pohádky ovšem nejsou zdaleka jediným lákadlem, které programové oddělení připravilo na letošní svátky. Mezi filmy najdete oblíbeného Karlíka a továrnu na čokoládu s vynikajícím Johnnym Deppem v roli tajemného Willyho Wonky, ale i oscarovou Královu řeč o koktajícím otci úřadující královny Alžběty II. Na Nový rok pak "jednička" uvede snímek Občanský průkaz Ondřeje Trojana, věnovaný čtveřici dospívajících spolužáků v normalizací zprzněném Československu.

Dvojka krátce před koncem letošního roku odvysílá i úspěšné české dokumenty. Kromě Věry 68 režisérky Olgy Sommerové, která se ohlíží za životním příběhem olympijské medailistky Věry Čáslavské, nabídne i snímek Váňa, věnovaný fenomenálnímu žokeji a osminásobnému vítězi Velké pardubické. Ten se podle tržeb v kinech dostal do žebříčku deseti nejúspěšnějších dokumentů od roku 1995, jimž kraluje Občan Havel.

Česká televize připravila i blok výročních koncertů českých hudebníků a kapel. Uvidíte záznam vystoupení Marty Kubišové k jejím 70. narozeninám (1. 12.), Petry Janů (15. 12.), Mira Žbirky (8. 12.) či padesátiletého Olympiku (1. 1.). Ještě před rozbalováním dárků si ten svůj opráší Michal Horáček (22. 12.), kterému  do Stání opery Praha přišli k jeho šedesátinám popřát jeho blízcí i kolegové včetně Petra Hapky.

Nezapomíná se ani na tradiční adventní koncerty a štědrovečerní půlnoční mši.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

GLOSA: Ani na masáž nebyl čas. Ivanka Trumpová baví naivitou

Ivanka Trumpová v Bílém domě (3. února 2017)

Ivanka Trumpová přepisuje pravidla úspěchu. Respektive si to myslí. Loni vydala knihu, ve které ženám radí, jak si...

Další z rubriky

VIDEO: Denzel Washington je zpátky v akci. Přichází Equalizer 2

Denzel Washington ve filmu Equalizer

Čtyři roky po prvním snímku přijde 16. srpna do našich kin Equalizer 2. V hlavní roli se vrací Denzel Washington jako...

RECENZE: Jeroným Pražský s Vetchým je dojemný omyl novodobých buditelů

Ondřej Vetchý jako Jeroným ve filmu Poslední útěk Jeronýma Pražského

Český film si přidal vlastní kategorii. Dělí se na dobrý, špatný a dojemný. Do té třetí nejnověji spadá Poslední útěk...

RECENZE: Animovaná pohádka V husí kůži imituje erekci, ale děti neraní

Z animovaného filmu V husí kůži

Podle receptu je na kachnu po pekingsku zapotřebí patero koření, tři přísady na polevu a další na nádivku, zatímco...

Najdete na iDNES.cz