Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční překvapení jménem Knapová

  18:58aktualizováno  18:58
Není žádnou novinkou, že současnou českou literaturu drží z nemalé části nad vodou, hlavně mladé perspektivní autorky. Petra Hůlová, Irena Obermannová, Natálie Kocábová, Hana Androníková či Barbara Nesvadbová, ty všechny prodaly dohromady desetitisíce výtisků. A právě posledně jmenovaná uvede do této prestižní společnosti novou kolegyni. Nesvadbová bude totiž kmotrou románové prvotiny Adély Knapové Nezvaní, jejíž křest se uskuteční v sobotu 13. prosince od 22 hodin v pražském klubu Mecca.
Obal knihy a fotografie autorky najdete ve fotogalerii.

Kdo by však chtěl srovnávat knihu Nezvaní s tvorbou Nesvadbové, šeredně by se spletl. Literární styl Adély Knapové je totiž poněkud odlišný a v žádném případě se nepodobá jinému současnému českému literárnímu dílu.

Útlá knížka se sice zatím mezi objemnými svazky encyklopedií a cestopisů na předvánočním trhu ztrácí, ale podle prvních ohlasů u čtenářů i kritiků jsou její šance na úspěch nadějné.

Nakladatelství BB/art dokonce považuje titul za jeden z budoucích trháků, o čemž svědčí, že Nezvaní ani původně nebyli zařazeni do edičního plánu a nechalo si ji podle jeho zástupců jako "tajnou zbraň" do předvánočního knižního boje.

"Román Nezvaní je rozehrán tak čistě, že je zpočátku těžké uvěřit, že tato kniha vznikla v Čechách. Není to prostě žádný český postmoderní underground, ale ani čtení do tramvaje," říká Jiří Bouchal z BB/artu.

"Nabízí se několik velmi vágních srovnání, ale Knapová není ani Ruth Rendellová, ani Stephen King ba ani Irving Welsh. Stojí někde uprostřed a zatím se hledá," dodává nakladatel.

Hlavní hrdina románu je bulvární novinář Jindřich Prorok, alkoholik, který nemá rád problémy. Žije spokojeně na povrchu věcí a je si jist svým místem na slunci. Nevěří na lásku, na slušné chování, zve si do bytu pohledné milenky, které posilují jeho ego. Vyžívá se na neštěstí druhých a jedná bez ohledu na ostatní.

Jednoho dne jde nakupovat do tržnice, kde dojde k požáru. Protože již dávno ztratil veškeré zábrany ukradne stříbrné pouzdro na vizitky. Ze začátku si vůbec neuvědomuje, že svým činem vstoupil do osudové hry, kterou nekompromisně režíruje žena neznající slitování...

Adéla Knapová se narodila v roce 1976 ve Valašském Meziříčí. Vyrůstala na Moravě, v Praze, kde nyní žije, vystudovala Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy. Donedávna pracovala jako novinářka.

Obal prvotiny Adély Knapové Nezvaní.

Adéla Knapová, autorka prvotiny Nezvaní.

Adéla Knapová, autorka prvotiny Nezvaní.

Adéla Knapová, autorka prvotiny Nezvaní.

Adéla Knapová, autorka prvotiny Nezvaní.

Autoři:Nejčtenější

Karel Gott hýřil vtipem a do zpěvu dával maximum. Ne vždy to stačilo

Karel Gott 12. června 2018 v pražské O2 areně

Slavný návrat Karla Gotta do pražské O2 areny po čtyřech letech a prodělané závažné nemoci se v zásadě vydařil. Důkazem...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....RECENZE: Sex, drogy, šaría. Jak se pokoutně zašívají panenské blány

Z filmu Teheránská tabu

Znají jen omezení, tresty, hrozby. „Povolení k vydání vaší desky se zamítá“ či „Zatknout, drželi jste se veřejně za...

Koncert Stounů bude bez hotovosti, před nimi zahraje i Pražský výběr

Mick Jagger, Rolling Stones (Hamburk, 9. září 2017)

Vstup do areálu Letiště Letňany, kde se Rolling Stones představí 4. července, bude možný jen s pomocí speciálních RFID...

RECENZE: Kdyby občas Ozzyho zvuk neodfoukl vítr, mohlo to být dokonalé

Ozzy Osbourne, Black Sabbath (O2 arena, Praha, 30. června 2016)

Středeční hudební nálož nazvaná Prague Rocks nabídla kapely Lords of Black, Hollywood Vampires, zpěváka Jonathana...

Další z rubriky

GLOSA: Američanka, již kdysi pochválil sám Goebbels? Na léto ideální

Joseph Goebbels

Volá Berlín, hlásí americký spisovatel Kelly Durham. Ve svém prvním románu vypráví příběh inspirovaný osudem Mildred...

RECENZE: Pohádka pro muže. Komárkova láska vzkvétá i vadne na Petříně

Martin Komárek (ANO)

Po odskoku do politiky se Martin Komárek vrátil k tomu, co mu evidentně jde lépe: k psaní. Svou novou knihu Petřín...

Cesta dějinami čar a kouzel naznačí, že i J. K. Rowlingovou proškrtávali

Herec Eddie Redmayne a spisovatelka J.K. Rowlingová na londýnské premiéře...

Oslavy dvaceti let od vydání knihy Harry Potter a Kámen mudrců vzala loni Britská knihovna poctivě. Kromě velké výstavy...

Najdete na iDNES.cz