Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sedm písní, které otřásly Vánocemi

  14:54aktualizováno  14:54
Po loňském fenomenálním úspěchu Půlnoční od Umakartu a Václava Neckáře u nás tentokrát byla předvánoční sezona v populární hudbě zase slabší.

Xindl X jako Santa Claus | foto: Universal

Jedna a jedna jsou dvě a chytlavá vánoční píseň v každoroční rádiové rotaci může být pro autora přilepšením až do důchodu. Stačí, aby zlidověla. Na jednoduché matematice populární hudby není nic složitého. Tedy než dojde na realizaci. Jak to dopadlo s vánočními songy letos?

Reprezentanti středního proudu se rozdělili na dva tábory: jedni chtějí uspět patosem, druzí humorem. A všichni se shodnou na tom, že Ježíšek ano a Santa ne. Ale zapomněli, že skutečná vánoční píseň nepotřebuje opovržlivý nadhled ani klišé, ale hlavně silný příběh, ztvárnění a alespoň náznak uvěřitelnosti. Proto je na místě varování: těch sedm písní může takto pohromadě místo sváteční pohody způsobit akutní nutkání zapálit stromek, přepadnout letadlo a okamžitě zmizet někam, kde nepanuje klid, mír, natož pohoda.

Xindl X

1. Xindl X: Štědrý večer nastal
O co jde:
Singl písničkáře Ondřeje Ládka je nejúspěšnější letošní vánoční písní. U posluchačů boduje alkoholickým textem zesměšňujícím Santa Clause a většinu vánočních tradic i nešvarů. O chlastu a lehkých drogách v písni zpívají i děti, což každý neskousne.
Z textu: Štědrý večer nastal, když jsem doma chlastal. Abych věřil, že je štědrý, musel jsem si dát ještě drink a na Novej rok pustil jsem se do lehkejch drog.
Verdikt: Koleda pro sociálku

Kateřina Brožová

2. Kateřina Brožová: Večer velkých přání
O co jde:
Ubrečené romantické baladě, ve které si s Kateřinou Brožovou pohrává sám osud, chybí snad už jen nekonečný seriál, který by k ní někdo dotočil. Jeho vrcholem by dle textu mohla být třeba scéna s vybalováním partnera z vánočního papíru.
Z textu: Vím, je večer velkých přání, ty možná nemáš zdání, jak toužím na Vánoce s tebou být. A dotýkat se nebe, mít pod stromečkem tebe.
Verdikt: Slizomety odjištěny

Petr Kolář a Lucie Vondráčková

3. Lucie Vondráčková a Petr Kolář: Vánoce bílý
O co jde:
Dvě z nejpopulárnějších pěveckých hvězd se nemohly rozhodnout, zda natočit procítěnou vánoční píseň, nebo se poddat humoru. Nakonec odvážně zkombinovaly obě varianty, a tak se posluchač kromě toho, že "prosincové dny zvou k zamyšlení", dozví i něco o kaprech zpívajících koledy (patrně předtím, než dostanou palicí do hlavy) či o létajícím praseti.
Z textu: I kapři v kádích tam na ulicích zpívaj si s náma, a to je co říct. No tak přidejte se k nám, ať to zní, je čas předvánoční, vánoční. (...) Vánoce bílý a čistý, jak sníh, prosím zastavte chvíli čas o Vánocích.
Verdikt: Pejsek a kočička

Marta Jandová

Marta Jandová

4. Marta Jandová a Gabriela Gunčíková: Santa Superstar
O co jde:
Za skladbou z muzikálu Vánoční zázrak stojí matador Štědrých večerů s písní Janek Ledecký. Je to další z parodií na Santa Clause a pozornost na sebe upoutala klipem, v němž hrají Richard Genzer a Michal Suchánek. A po vzoru filmu Láska nebeská tu zpívají i polonahé modelky v santovských hábitech.
Z textu: Jedině Santa Claus, ten má nárok na aplaus, tak jako vloni. Nikdo vám neprotáhne komín jako on. Je to šampion. Je to démon.
Verdikt: Hugh Ledecký

Zpěvák Pavel Callta během natáčení reklamy pro výrobce herních konzolí

5. Pavel Callta: Ve hvězdách
O co jde:
Vánoční téma si jako předzvěst debutového alba zvolil i finalista loňského ročníku ČeskoSlovensko má talent. V rozhovorech říká, že chce být autentický, ale vztahovou vánoční píseň vystavěl z romantických klišé a banálních rýmů. Trochu ji zachraňuje jen současnější přístup k hudební produkci.
Z textu: Tak ruku mi dej, ty jsi ta nej. Padají hvězdy, tak něco si přej. Tenhleten den je jenom tvůj. Jo, je jenom tvůj. Jak krásnej je tvůj smích a záře očí tvých. Jako když vločky padají.
Verdikt: Zářící vločka z Černobylu

Vilém Čok natáčel klip k písni Zachraňte Ježíška (26. března 2012).

6. Vilém Čok: Zachraňte Ježíška
O co jde:
Už jsme si mohli zvyknout, že jakmile se v textu české vánoční písně objeví Santa Claus, je výsledkem haluz. Čok tu svou navíc pojal angažovaně, takže se v jeho novodobé koledě objeví i boxerský zápas mezi "tlusťochem" a "děťátkem". Kdo je vítězem, není snadné rozhodnout, ale z nepotvrzených zdrojů plyne, že posluchač to nebude.
Z textu: Najednou je tu ten, co v sobím letu má v očích dolarů svit. Zachraňte Ježíška před tlusťochem bez tradice, zachraňte Ježíška, symbol Vánoc, ba co více. On je kus nás, my součást něj. Od žláz tak léčí beznaděj.
Verdikt: Dýmka míru nutná

Veronika Vrublová

7. Veronika Vrublová: Čas Vánoc
O co jde:
O to, že si - lalala - holka ze soutěže Hlas Československa - lalala - sedla a napsala - lalala - další z vánočních písní - lalala - plných velkých životních pravd - lalala - a samozřejmě taky lalala.
Z textu: Lalalalalalala, už tu máme opět sníh, lalalalalalala, plno přání vánočních, lalalalalalala, venku slyším zvony znít, lalalalalalala doma pohoda, pohoda, pohoda.
Verdikt: Tralaláček

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Najdete na iDNES.cz