Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sedm písní, které otřásly Vánocemi

  14:54aktualizováno  14:54
Po loňském fenomenálním úspěchu Půlnoční od Umakartu a Václava Neckáře u nás tentokrát byla předvánoční sezona v populární hudbě zase slabší.

Xindl X jako Santa Claus | foto: Universal

Jedna a jedna jsou dvě a chytlavá vánoční píseň v každoroční rádiové rotaci může být pro autora přilepšením až do důchodu. Stačí, aby zlidověla. Na jednoduché matematice populární hudby není nic složitého. Tedy než dojde na realizaci. Jak to dopadlo s vánočními songy letos?

Reprezentanti středního proudu se rozdělili na dva tábory: jedni chtějí uspět patosem, druzí humorem. A všichni se shodnou na tom, že Ježíšek ano a Santa ne. Ale zapomněli, že skutečná vánoční píseň nepotřebuje opovržlivý nadhled ani klišé, ale hlavně silný příběh, ztvárnění a alespoň náznak uvěřitelnosti. Proto je na místě varování: těch sedm písní může takto pohromadě místo sváteční pohody způsobit akutní nutkání zapálit stromek, přepadnout letadlo a okamžitě zmizet někam, kde nepanuje klid, mír, natož pohoda.

Xindl X

1. Xindl X: Štědrý večer nastal
O co jde:
Singl písničkáře Ondřeje Ládka je nejúspěšnější letošní vánoční písní. U posluchačů boduje alkoholickým textem zesměšňujícím Santa Clause a většinu vánočních tradic i nešvarů. O chlastu a lehkých drogách v písni zpívají i děti, což každý neskousne.
Z textu: Štědrý večer nastal, když jsem doma chlastal. Abych věřil, že je štědrý, musel jsem si dát ještě drink a na Novej rok pustil jsem se do lehkejch drog.
Verdikt: Koleda pro sociálku

Kateřina Brožová

2. Kateřina Brožová: Večer velkých přání
O co jde:
Ubrečené romantické baladě, ve které si s Kateřinou Brožovou pohrává sám osud, chybí snad už jen nekonečný seriál, který by k ní někdo dotočil. Jeho vrcholem by dle textu mohla být třeba scéna s vybalováním partnera z vánočního papíru.
Z textu: Vím, je večer velkých přání, ty možná nemáš zdání, jak toužím na Vánoce s tebou být. A dotýkat se nebe, mít pod stromečkem tebe.
Verdikt: Slizomety odjištěny

Petr Kolář a Lucie Vondráčková

3. Lucie Vondráčková a Petr Kolář: Vánoce bílý
O co jde:
Dvě z nejpopulárnějších pěveckých hvězd se nemohly rozhodnout, zda natočit procítěnou vánoční píseň, nebo se poddat humoru. Nakonec odvážně zkombinovaly obě varianty, a tak se posluchač kromě toho, že "prosincové dny zvou k zamyšlení", dozví i něco o kaprech zpívajících koledy (patrně předtím, než dostanou palicí do hlavy) či o létajícím praseti.
Z textu: I kapři v kádích tam na ulicích zpívaj si s náma, a to je co říct. No tak přidejte se k nám, ať to zní, je čas předvánoční, vánoční. (...) Vánoce bílý a čistý, jak sníh, prosím zastavte chvíli čas o Vánocích.
Verdikt: Pejsek a kočička

Marta Jandová

Marta Jandová

4. Marta Jandová a Gabriela Gunčíková: Santa Superstar
O co jde:
Za skladbou z muzikálu Vánoční zázrak stojí matador Štědrých večerů s písní Janek Ledecký. Je to další z parodií na Santa Clause a pozornost na sebe upoutala klipem, v němž hrají Richard Genzer a Michal Suchánek. A po vzoru filmu Láska nebeská tu zpívají i polonahé modelky v santovských hábitech.
Z textu: Jedině Santa Claus, ten má nárok na aplaus, tak jako vloni. Nikdo vám neprotáhne komín jako on. Je to šampion. Je to démon.
Verdikt: Hugh Ledecký

Zpěvák Pavel Callta během natáčení reklamy pro výrobce herních konzolí

5. Pavel Callta: Ve hvězdách
O co jde:
Vánoční téma si jako předzvěst debutového alba zvolil i finalista loňského ročníku ČeskoSlovensko má talent. V rozhovorech říká, že chce být autentický, ale vztahovou vánoční píseň vystavěl z romantických klišé a banálních rýmů. Trochu ji zachraňuje jen současnější přístup k hudební produkci.
Z textu: Tak ruku mi dej, ty jsi ta nej. Padají hvězdy, tak něco si přej. Tenhleten den je jenom tvůj. Jo, je jenom tvůj. Jak krásnej je tvůj smích a záře očí tvých. Jako když vločky padají.
Verdikt: Zářící vločka z Černobylu

Vilém Čok natáčel klip k písni Zachraňte Ježíška (26. března 2012).

6. Vilém Čok: Zachraňte Ježíška
O co jde:
Už jsme si mohli zvyknout, že jakmile se v textu české vánoční písně objeví Santa Claus, je výsledkem haluz. Čok tu svou navíc pojal angažovaně, takže se v jeho novodobé koledě objeví i boxerský zápas mezi "tlusťochem" a "děťátkem". Kdo je vítězem, není snadné rozhodnout, ale z nepotvrzených zdrojů plyne, že posluchač to nebude.
Z textu: Najednou je tu ten, co v sobím letu má v očích dolarů svit. Zachraňte Ježíška před tlusťochem bez tradice, zachraňte Ježíška, symbol Vánoc, ba co více. On je kus nás, my součást něj. Od žláz tak léčí beznaděj.
Verdikt: Dýmka míru nutná

Veronika Vrublová

7. Veronika Vrublová: Čas Vánoc
O co jde:
O to, že si - lalala - holka ze soutěže Hlas Československa - lalala - sedla a napsala - lalala - další z vánočních písní - lalala - plných velkých životních pravd - lalala - a samozřejmě taky lalala.
Z textu: Lalalalalalala, už tu máme opět sníh, lalalalalalala, plno přání vánočních, lalalalalalala, venku slyším zvony znít, lalalalalalala doma pohoda, pohoda, pohoda.
Verdikt: Tralaláček

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

Najdete na iDNES.cz