Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánocím vévodí klasická hudba

  9:00aktualizováno  9:00
Jižní Morava - Čas adventu a Vánoc je obdobím nejen shánění dárku a stresu, ale i patrně největší nabídky koncertů v roce vůbec. Vážná hudba a folklor jsou základními kameny vánoční koncertní nabídky. Stranou však nezůstává ani folková muzika. Svůj vánoční koncert či recitál pořádá snad každý - od celebrit až po obecní soubory.

Jihomoravské koncerty by se na území kraje daly počítat na stovky. „Je to jedno z nefrekventovanějších období,“ potvrzuje operní pěvkyně a majitelka umělecké agentury Amneris Jitka Zerhauová.

Na celorepublikové cesty vyráží o Vánocích i osobnosti z oblasti popu. Milovníci televizních estrád, kde se míhají co týden, však letos přijdou zkrátka.

Televizní tváře Brno míjí
Karel Gott vyjel na pravidelné turné do Německa a jeho příznivci jej s vánočním programem uvidí až příští rok, Brňanům zbyla jen Lucie Bílá a Helena Vondráčková. Bílé Vánoce s Lucií Bílou si mohli zájemci užít již ve středu, znovuzrozená Helena Vondráčková přijede příští pátek do Ronda. Jako hosty si pozvala Báru Basikovou a Petra Muka. Pokud by se dal ještě někdo zařadit mezi televizní tváře, pak Marie Rottrová. Na tu si počkají třetí adventní neděli v Hustopečích.

Vévodí klasická muzika
Bezkonkurenčně největší nabídka je v oblasti vážné hudby a z titulů vévodí klasická Česká mše vánoční Jana Jakuby Ryby. Celá řada vánoční akcí nese také přízvisko charitativní. Dílko českého kantora známé i pod názvem Hej mistře, vstaň bystře napsaná na přelomu 18. a 19. století se na programech objevuje od první adventní neděle až téměř do Silvestra.

Podle liturgických zvyklostí by se měla správně hrát až o vánočních svátcích, tedy po narození Páně. „Hledáme takové tituly, zejména při benefičních koncertech, které logicky přitáhnou, co nejvíce posluchačů. Proto už dnes uvádíme Rybovu Českou mši vánoční v brněnském kostele U Minoritů. Nemocnice, které půjde výtěžek na podporu onkologických pacientů, ale stála o předvánoční termín a my jsem ji bez nároku na honoráře vyhověli,“ poznamenala k titulu Jitka Zerhauová.

Kromě Rybovy skladby se ve vánočních programech objevuje nejčastěji Johann Sebastian Bach. Vánoční koncerty vážné muziky jsou nejčastěji soustředěny do kostelů a chrámů, koncertních síní, neminou ale ani sály kulturních domů.

Folklor nezůstává stanou
Vánoce jsou nesmazatelně spjaty s lidovými zvyky a kulturou, chybět tudíž nemohou ani folklorní koncerty. Národopisných souborů je po celé jižní Morava několik desítek, většina z nich si svůj pořad připravila. Ať v sále či pod vánočními stromy na náměstích. Folklorní nabídka stojí na druhém stupínku za klasickou hudbou. Výjimkou nejsou ani vystoupení oblíbených dechových hudeb.

V Brně stojí za určitě za zmínku pásmo souboru Ondráš či Javorníku (oba 16.12.), v Mikulově pak tradiční koncert národopisného souboru Pálava (14.12.)

Vánoce a lá rock
Adventní pohodu si dopřávají i rockové kapely. Některé z nich posluchači neuvidí na pódiu, jak je rok dlouhý, o Vánocích si však nenechají ujít příležitost. Příkladem může být tradiční akustické vystoupení brněnského Tibetu. Hlučnější pak určitě bude setkání hned několika brněnských kapel v Edison Garden (20.12.). „Zahrají kupříkladu Swordfishtrombones, Traffic Jam či Stříkačka,“ uvádí pořadatelé. I přes zvláštní vystoupení Těch Syčáků či dalších interpretů stojí rocková muzika o Vánocích silně v pozadí.

Nabídka je i v oblasti folku
Mnohem více produkcí pak nabízí žánr folku, který má na Moravě silné zázemí. K tradičním vystoupením patří koncert Cimbal Classicu, Žalmana a samozřejmě sourozenců Ulrychových po celéMoravě, jenž patří k nejžádanějším. V kryptě katedrály sv. Petra a Pavla se letos odehrávají adventní koncerty zasvěcené přímo folku.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz