Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánocím vévodí klasická hudba

  9:00aktualizováno  9:00
Jižní Morava - Čas adventu a Vánoc je obdobím nejen shánění dárku a stresu, ale i patrně největší nabídky koncertů v roce vůbec. Vážná hudba a folklor jsou základními kameny vánoční koncertní nabídky. Stranou však nezůstává ani folková muzika. Svůj vánoční koncert či recitál pořádá snad každý - od celebrit až po obecní soubory.

Jihomoravské koncerty by se na území kraje daly počítat na stovky. „Je to jedno z nefrekventovanějších období,“ potvrzuje operní pěvkyně a majitelka umělecké agentury Amneris Jitka Zerhauová.

Na celorepublikové cesty vyráží o Vánocích i osobnosti z oblasti popu. Milovníci televizních estrád, kde se míhají co týden, však letos přijdou zkrátka.

Televizní tváře Brno míjí
Karel Gott vyjel na pravidelné turné do Německa a jeho příznivci jej s vánočním programem uvidí až příští rok, Brňanům zbyla jen Lucie Bílá a Helena Vondráčková. Bílé Vánoce s Lucií Bílou si mohli zájemci užít již ve středu, znovuzrozená Helena Vondráčková přijede příští pátek do Ronda. Jako hosty si pozvala Báru Basikovou a Petra Muka. Pokud by se dal ještě někdo zařadit mezi televizní tváře, pak Marie Rottrová. Na tu si počkají třetí adventní neděli v Hustopečích.

Vévodí klasická muzika
Bezkonkurenčně největší nabídka je v oblasti vážné hudby a z titulů vévodí klasická Česká mše vánoční Jana Jakuby Ryby. Celá řada vánoční akcí nese také přízvisko charitativní. Dílko českého kantora známé i pod názvem Hej mistře, vstaň bystře napsaná na přelomu 18. a 19. století se na programech objevuje od první adventní neděle až téměř do Silvestra.

Podle liturgických zvyklostí by se měla správně hrát až o vánočních svátcích, tedy po narození Páně. „Hledáme takové tituly, zejména při benefičních koncertech, které logicky přitáhnou, co nejvíce posluchačů. Proto už dnes uvádíme Rybovu Českou mši vánoční v brněnském kostele U Minoritů. Nemocnice, které půjde výtěžek na podporu onkologických pacientů, ale stála o předvánoční termín a my jsem ji bez nároku na honoráře vyhověli,“ poznamenala k titulu Jitka Zerhauová.

Kromě Rybovy skladby se ve vánočních programech objevuje nejčastěji Johann Sebastian Bach. Vánoční koncerty vážné muziky jsou nejčastěji soustředěny do kostelů a chrámů, koncertních síní, neminou ale ani sály kulturních domů.

Folklor nezůstává stanou
Vánoce jsou nesmazatelně spjaty s lidovými zvyky a kulturou, chybět tudíž nemohou ani folklorní koncerty. Národopisných souborů je po celé jižní Morava několik desítek, většina z nich si svůj pořad připravila. Ať v sále či pod vánočními stromy na náměstích. Folklorní nabídka stojí na druhém stupínku za klasickou hudbou. Výjimkou nejsou ani vystoupení oblíbených dechových hudeb.

V Brně stojí za určitě za zmínku pásmo souboru Ondráš či Javorníku (oba 16.12.), v Mikulově pak tradiční koncert národopisného souboru Pálava (14.12.)

Vánoce a lá rock
Adventní pohodu si dopřávají i rockové kapely. Některé z nich posluchači neuvidí na pódiu, jak je rok dlouhý, o Vánocích si však nenechají ujít příležitost. Příkladem může být tradiční akustické vystoupení brněnského Tibetu. Hlučnější pak určitě bude setkání hned několika brněnských kapel v Edison Garden (20.12.). „Zahrají kupříkladu Swordfishtrombones, Traffic Jam či Stříkačka,“ uvádí pořadatelé. I přes zvláštní vystoupení Těch Syčáků či dalších interpretů stojí rocková muzika o Vánocích silně v pozadí.

Nabídka je i v oblasti folku
Mnohem více produkcí pak nabízí žánr folku, který má na Moravě silné zázemí. K tradičním vystoupením patří koncert Cimbal Classicu, Žalmana a samozřejmě sourozenců Ulrychových po celéMoravě, jenž patří k nejžádanějším. V kryptě katedrály sv. Petra a Pavla se letos odehrávají adventní koncerty zasvěcené přímo folku.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz