Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vaňkovku zaplní festival

  9:27aktualizováno  9:27
Brno - Za tajemným i slavnostním novotvarem Jarosláva se skrývá hudební festival, který začíná v areálu brněnské Vaňkovka. Pětidenní ojedinělá akce je asi nejvýznamnější přehlídkou soudobé hudby v tuzemsku. Chátrající továrna se stane až do neděle zajímavou kulisou přehlídky, která do společných vystoupení svede nejen hudebníky, ale umělce nejrůznějších profesí.

Letošní Jaroslávu mnozí poznají spíše podle podtitulu. Jedná se o již čtrnáctý ročník Expozice nové hudby. Tento minifestival, který dříve tvořil kontrapunkt k programu festivalu klasické hudby Moravský podzim, se poprvé na Vaňkovce osamostatnil v roce 1999. "Znění nové hudby v adekvátní interpretaci je vždy sváteční událostí. Jednotlivá vystoupení jsou proto koncipována jako různé typy slavností," uvedl dramaturg festivalu Jaroslav Šťastný. Navíc se pojmenování možná nejkrásnějšího ročního období objevilo v nezvyklém názvu festivalu jako odvěký symbol tvořivosti a počátku nového života.

PROGRAM
23. 5. Jarosláva
Daniel Goode: Symphony for Winds. Hrají Posádková hudba Brno, Hudecká muzika Mirka Minkse s gajdošem Otakarem Pokorným, Blanka Šašeková a Hana Bednářová (akordeony)
24. 5. Opera aperta
Zouhar: Coronide, J.H. Krchovsk. Básně. Ensemble Damian Olomouc, Anna Jurášová, Ivica Tichá, Petra Vaňurová, Michal Hefty
25. 5. Radostná zvěst podle Marka
Mechthild Seitz, Marie Hřebíčková, Hasan El-Dunia, Percussion Ensemble JAMU. Forty-four Strimngs, Vox iuvenalis (dirigent Jan Ocetek)
26. 5. Setkání s nezvykem
Sarah Frances + Synchronicity
27. 5. Velký tanec
Vapori del Cuore - skupina slovenských hráčů a improvizujících skladatelů

(koncerty začínají na Vaňkovce vždy v 19. 30 hodin)

Už dnešní projekt spojí několik zcela odlišných muzikantů. Americký skladatel David Goode, který patří k předním reprezentantům newyorské Down-Town scene, uvede na Vaňkovce hned tři své skladby. Virtuózní klarinetista Goode se v multikulturální kompozici Eight Trushes in Moravie potká s Posádkovou hudbou Brno, hudeckou muzikou, brněnským gajdošem Otakarem Pokorným a dvěma hráčkami na akordeon. "Oproti etablovaným žánrům jako pop, rock, country či jazz nepředstavuje soudobá hudba produkci jednoho druhu a pro jeden účel, ale spíše bohatý vzorník originálů a individuálních přístupů," dodává dramaturg Šťastný.

Také zítřejší koncert bude mít podobu neobyčejného setkání. Barokní operu autora z jedenadvacátého století bude glosovaná sarkastickými epigramy kultovního básníka mladé generace J. H. Krchovského. Páteční Radostná zvěst podle Marka nabídne zase tichou slavnost s figurkami desítek andělů výtvarnice Marie Jiráskové a téměř spirituální poezii hudby Marka Kopelenta. Sobotní nabídka festivalu představí nový talent na poli improvizované hudby. Fenomenální anglická zpěvačka Sarah Frances disponuje se čtyřoktávovým hlasem.

Závěrečné nedělní vystoupení Vapori del Cuore zase představuje nepopsatelný intelektuálně taneční nářez skupiny slovenských hráčů. Bratislavská superskupina osmi prvoligových hráčů skrývá kupříkladu flétnistu a zpěváka Marka Piačeka, klarinetistu Ronalda Šebestu, houslistu a kytaristu Lubomíra Burgra. Jednotliví autoři budou po každém představení zájemcům k dispozici při malé besedě. Originální projekty i netradiční prostředí bude možno pozorovat z libovolného místa jádrovny továrního areálu. "zasedací pořádek není stanoven. U vchodu budou židle, které si posluchači rozmístní podle svého přání," vysvětluje Šťastný.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Najdete na iDNES.cz