Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vaňkovce Expozice nové hudby sluší

  17:41aktualizováno  17:41
Brno - Proslulá brněnská Expozice nové hudby byla v poslední době podrobena velkému množství koncepčního vymýšlení a na letošním čtrnáctém ročníku je to znát. Zřejmě již nadobro se v Brně stává máj měsícem Expozice.

poeziinduJde o řešení praktické: dříve byla akce "přišpendlená" k Moravskému podzimu a docházelo k mnoha termínovým kolizím s koncerty tohoto festivalu. Květen je navíc přívětivější i co do počasí, neboť je na rozdíl od září takřka vyloučeno, aby se návštěvníci koncertů třásli zimou.

Dramaturg festivalu Jaroslav Šťastný pro letošek volil téma jaro a nabídl pět programově promyšlených večerů. Na rozdíl od listopadového pražského Maratonu, kde se velké množství hudby doslova přežene během dvou nekonečných dnů, v Brně zůstává u tradičně koncipovaných večerů. Ten čtvrteční se honosil vznešeným filozofickým názvem Opera aperta (Otevřené dílo) a Vaňkovka v divácích opět probouzela inspirativní industriální podněty. Tyto kouzelné prostory jsou pro hudbu natolik ideální, že by rozhodně stálo za to přenést sem i některé "běžné" hudební (rozumějte: nesoudobé) akce.

Skvělým se ukázal nápad spojit na první pohled nespojitelné: operu s barokními prvky vystřídalo ve druhé polovině večera autorské čtení poezie. Brněnský skladatel Vít Zouhar je znám svým zaujetím hudbou minimalistickou. Z původní barokní opery Coronide se dochovalo pouze libreto. Na jeho základě vytvořil Zouhar zcela nové dílo. Jemné repetitivní hudební předivo je vetkáno do velkorysé barokní výpravy. Nejen kostýmy účinkujících a hudební nástroje muzikantů, ale také gesta zpěváků, stínové divadlo, svíčky a další prvky svědčily o stylovém zvládnutí barokní látky. Dílo, jež nezapře vlivy Philipa Glasse a Arvo Pärta, je typicky minimalisticky rozjímavé, zcela oproštěné od většinou alibisticky motivovaných nánosů kompozičních intelektualismů, jejichž nadužívání je jedním z hlavních nešvarů nejmladší brněnské skladatelské generace.

Po dlouhé přestávce nastupuje na setmělé pódium obdivovaný básník J. H. Krchovský, aby dychtivému obecenstvu přečetl některá svá mistrovská dílka. Ač se ve výběru veršů velice mírní a obecenstvo se popadá za břicho pouze občas, jde dozajista o reprezentativní vzorek jeho poezie. Tímto neobyčejně moudrým dramaturgickým tahem se řada návštěvníků seznámila s jeho verši poprvé, čistě hudební akce zase byla nebývalým způsobem obohacena.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz