Van Helsing žene upíry celým světem

  • 4
Světem se prožene upíří vlna. Podle časových pásem od Austrálie přes Evropu po Státy vstoupí během zítřka a pátku do tisíců kin americký velkofilm Van Helsing. Souběžný nadnárodní start, který má omezit prostor pro pirátské kopie, nedává spát fanouškům komiksové podívané.

Film o slavném bijci upírů a dalších legendárních příšer totiž předem vidělo jen pár šťastlivců, kteří si vyměňují názory na internetu. Jedni tvrdí, že prý je to hrůza hlavně herecká: „Jmenovitě Dracula a jeho tři nevěsty mají nejhorší transylvánský přízvuk, jaký jsem kdy slyšel.“

Druzí si naopak pochvalují zábavu a trikové efekty. Pro české diváky bude zajímavé jednak prostředí, neboť vesnice sužovaná upírskými nálety leží u kunratického zámku, a také role Dany Morávkové. Česká herečka tu volá o pomoc, létá vzduchem a svému zachránci - představiteli Faramira z Pána prstenů Davidu Wenhamovi, jenž hraje pomocníka hlavního hrdiny - oplácí důvěrnou vděčností.

V obsazení se však vyskytují i další blízká jména: třeba Zuzana Durdinová má být operní zpěvačkou na upírském bálu, Jaroslav Vízner četníkem a Marek Vašut vesničanem.

Režisér a scenárista Stephen Sommers, tvůrce úspěšných děl Mumie a Mumie se vrací, si hrdinu z předloh Brama Stokera přetvořil. Říká se, že kvůli autorským právům se ze známého Abrahama Van Helsinga stal jeho „bratr“ Gabriel Van Helsing.

Jeho představitele Hugha Jackmana vyzbrojil filmař důmyslnými zbraněmi a do cesty mu postavil kromě Draculy a jeho dvora včetně upírských dětiček i „pilné, leč zlé“ trpaslíky, dále Frankensteinovo monstrum, vlkodlaky či proměnlivého dr. Jekylla - pana Hydea.

Krásnou spolubojovnici dodal hrdinovi v princezně Anně, kterou hraje Kate Beckinsaleová. A v roličce nazvané upíří dítě se objevuje jméno Samantha Sommersová. Což není jediný „rodinný“ prvek snímku - v závěrečných titulcích stojí, že jej režisér věnoval památce svého otce.

Oporu komiksové podívané slibují obrazové efekty, o něž se postarala společnost Industrial Light and Magic - z její dílny vyšly hity jako Jurský park, Master a Commander, Terminátor 3 či Piráti z Karibiku, za jehož triky dostali autoři Oscara. Bohatá výprava vysokorozpočtového filmu, který se kromě americké a české půdy točil i v Paříži a v Římě, se možná vyplatí podruhé.

Uvažuje se totiž o televizním seriálu Transylvánie, jenž by se vrátil k upírské látce - a také do kunratických kulis, které přišly na dvacet milionů korun. Traduje se dokonce, že právě díky filmovým dekoracím se nový nápad zrodil. „Jednou jsme tak seděli, povídali si o té fantastické vesnici, kterou architekti postavili, a řekli jsme si, jak nenávidíme představu, že by se měla zbourat.

Přemýšleli jsme, co by se dalo udělat, abychom tam nemuseli poslat buldozer. A napadlo nás - Tak natočíme televizní verzi,“ vyprávěl v nedávném rozhovoru Sommers, který by měl být jedním z producentů Transylvánie. Pilotní díl pro televizi NBC se bude točit zřejmě ještě letos.

Podle jiných zpráv by mohl Van Helsing zužitkovat své zázemí ještě jinak - po vzoru podobných podívaných by se měl přenést do světa počítačových her nebo do zábavního parku studia Universal. Jen o druhém dílu filmu se prý zatím neuvažuje - producenti čekají, jaké tržby upírské dobrodružství přinese.

Fotografie z filmu Van Helsing

,