Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Van Gogh zve do Vídně na unikátní obrovskou výstavu

  12:04aktualizováno  12:04
Ve vídeňské galerii Albertina začne v pátek 5. září největší středoevropská výstava díla slavného holandského malíře Vincenta van Gogha (1853-1890) za posledních padesát let.

Van Gogh - autoportrét | foto: © Amsterdam, Van Gogh Museum - Vincent van Gogh Foundation

I Čechům se tak nabízí jedinečná příležitost spatřit na vlastní oči tvorbu umělce, který měl neobyčejně pohnutý osud a jehož dvě díla patří do desítky nejdražších obrazů na světě.

Uspořádat v Česku výstavu holandského malíře van Gogha je podobně nemyslitelné jako třeba si od něj koupit originál - jen na pojistné by se tu těžko hledaly prostředky. Proto je přehlídka v Albertině, která do 8. prosince představí 150 děl ze všech jeho tvůrčích období, tak unikátní.

Vystavená díla pocházejí ze sbírek více než padesáti světových galerií a muzeí i ze soukromých sbírek. Jedno dílo do Vídně zapůjčila i pražská Národní galerie (za van Goghův obraz Zelené obilí si vyjednala zapůjčení obrazu Dívka v košili italského avantgardního malíře Modiglianiho).

Malíř i kreslíř
Protože van Goghovi byly v Amsterdamu roku 1990 a roku 2003 věnovány dvě velké retrospektivy v rámci 100. výročí jeho smrti a 150. výročí jeho narození, kurátoři vídeňské výstavy Klaus Albrecht Schroder a Heinz Widauer pojali vídeňskou retrospektivu netradičně.

Rozhodli se spojit umělcovu malířskou a kreslířskou tvorbu. Vedle dobře známých olejů na plátně představí také ty nejkvalitnější umělcovy kresby uhlem, perokresby, barevné kvaše, na nichž vynikají expresivní lineární tahy, tolik typické pro van Goghovu tvorbu.

"Poprvé bude van Gogh představen ve své celistvosti. Věnovali jsme velkou pozornost kresbám, které poprvé budou postaveny na stejnou úroveň s malbou," míní Widauer.

"Vincent van Gogh je nepatřičně označován jen za malíře. Předvádíme i plátna, na která van Gogh kreslil. Jeho pozdější lineární způsob olejomaleb vychází z kresebného způsobu malování," dodává. Podle Albrechta Schrodera tvoří kresba neoddělitelnou, paralelní tvorbu k malbě.

Van Goghovy oleje a kresby vypovídají o tom, že vždy zůstával spojen s realitou. V Paříži Vincenta zajímal život města s jeho bulváry a restauracemi, na jihu Francie to byla brilantně prosvětlená žitná pole a parky v Arles, ale také život obyčejných lidí. Sváděla jej provensálská krajina a pobřeží ve vesnici Les Saintes Maries de la Mer.

Krajinu, jež byla ústředním motivem jeho zkoumání, maloval i v Auvers v poslední fázi života. Od svého motivu se nikdy příliš neodchyloval, jeho skutečnou podobu měnil používáním kontrastních barev v neobvyklou harmonii.

Svými experimenty s barvou a expresivními tahy štětcem se van Gogh stal předchůdcem dalších moderních výtvarných směrů - fauvismu a expresionismu. Jeho dílo je víc než jen bezprostřední pocity z přírody zachycené v jednom rychlém gestu a světlých odstínech.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz