Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Van Gogh zve do Vídně na unikátní obrovskou výstavu

  12:04aktualizováno  12:04
Ve vídeňské galerii Albertina začne v pátek 5. září největší středoevropská výstava díla slavného holandského malíře Vincenta van Gogha (1853-1890) za posledních padesát let.

Van Gogh - autoportrét | foto: © Amsterdam, Van Gogh Museum - Vincent van Gogh Foundation

I Čechům se tak nabízí jedinečná příležitost spatřit na vlastní oči tvorbu umělce, který měl neobyčejně pohnutý osud a jehož dvě díla patří do desítky nejdražších obrazů na světě.

Uspořádat v Česku výstavu holandského malíře van Gogha je podobně nemyslitelné jako třeba si od něj koupit originál - jen na pojistné by se tu těžko hledaly prostředky. Proto je přehlídka v Albertině, která do 8. prosince představí 150 děl ze všech jeho tvůrčích období, tak unikátní.

Vystavená díla pocházejí ze sbírek více než padesáti světových galerií a muzeí i ze soukromých sbírek. Jedno dílo do Vídně zapůjčila i pražská Národní galerie (za van Goghův obraz Zelené obilí si vyjednala zapůjčení obrazu Dívka v košili italského avantgardního malíře Modiglianiho).

Malíř i kreslíř
Protože van Goghovi byly v Amsterdamu roku 1990 a roku 2003 věnovány dvě velké retrospektivy v rámci 100. výročí jeho smrti a 150. výročí jeho narození, kurátoři vídeňské výstavy Klaus Albrecht Schroder a Heinz Widauer pojali vídeňskou retrospektivu netradičně.

Rozhodli se spojit umělcovu malířskou a kreslířskou tvorbu. Vedle dobře známých olejů na plátně představí také ty nejkvalitnější umělcovy kresby uhlem, perokresby, barevné kvaše, na nichž vynikají expresivní lineární tahy, tolik typické pro van Goghovu tvorbu.

"Poprvé bude van Gogh představen ve své celistvosti. Věnovali jsme velkou pozornost kresbám, které poprvé budou postaveny na stejnou úroveň s malbou," míní Widauer.

"Vincent van Gogh je nepatřičně označován jen za malíře. Předvádíme i plátna, na která van Gogh kreslil. Jeho pozdější lineární způsob olejomaleb vychází z kresebného způsobu malování," dodává. Podle Albrechta Schrodera tvoří kresba neoddělitelnou, paralelní tvorbu k malbě.

Van Goghovy oleje a kresby vypovídají o tom, že vždy zůstával spojen s realitou. V Paříži Vincenta zajímal život města s jeho bulváry a restauracemi, na jihu Francie to byla brilantně prosvětlená žitná pole a parky v Arles, ale také život obyčejných lidí. Sváděla jej provensálská krajina a pobřeží ve vesnici Les Saintes Maries de la Mer.

Krajinu, jež byla ústředním motivem jeho zkoumání, maloval i v Auvers v poslední fázi života. Od svého motivu se nikdy příliš neodchyloval, jeho skutečnou podobu měnil používáním kontrastních barev v neobvyklou harmonii.

Svými experimenty s barvou a expresivními tahy štětcem se van Gogh stal předchůdcem dalších moderních výtvarných směrů - fauvismu a expresionismu. Jeho dílo je víc než jen bezprostřední pocity z přírody zachycené v jednom rychlém gestu a světlých odstínech.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Najdete na iDNES.cz