Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Valmont v současném New Yorku

  16:09aktualizováno  16:09
- Snímek Velmi nebezpečné známosti rozšířil početnou řadu filmových adaptací dopisového románu Nebezpečné známosti Pierra Choderlose de Laclose z konce osmnáctého století. Po Rogeru Vadimovi, Stephenu Frearsovi a Miloši Formanovi zasadil nyní režisér Roger Kumble děj do žhavé americké současnosti a zhýralé francouzské aristokraty nahradili neméně prohnilí frackové neskutečně bohatých a vlivných rodičů.

Nevlastní sourozenci Kathryn a Sabastian představují prototyp těch nejrozmazlenějších amerických teenagerů, jezdí v luxusních autech, nosí nejdražší oblečení a obývají spolu obrovský byt uprostřed té nejluxusnější části Manhattanu. Když vyrůstají v prostředí, kde si mohou prakticky dovolit a také získat cokoli si zamanou, není ani příliš divu, že se z nich staly vypočítavé a intrikující bestie.

Tato povedená dvojka si krátí svůj dlouhý čas sexuálním aerobikem se zástupy nejrůznějších partnerů, který má charakter až sportovnímu lovu či honby za trofejemi. Sebastian již osouložil půlku newyorských děvčat a je také na svou pověst patřičně hrdý. Takový věhlas si ale žádá stále komplikovanější a náročnější úkoly, a proto když spatří  v časopise zpověď dcery ředitele své školy, ve které se svěřuje, že je hrdá na své panenství a že si ho hodlá uchovat až do svatby, neváhá ani minutu a uzavře se svou nevlastní sestrou ďábelskou sázku.

Kathryn sice nesdílí Sebastianovu "sběratelskou" vášeň a nevede si žádný deníček, kde by si do detailů popisovala okolnosti získání dalšího skalpu, neznamená to však ani v nejmenším, že by co do zhýralosti za svým bratrem nějak zaostávala. Spíše naopak, svými intrikami nejen zákeřně dosahuje svých cílů, ale zapojuje do svých her i Valmonta, který se tak vlastně stává nástrojem jejích plánů.

A tak mimo boje o Annetinu povolnost dojde i k erotickému zaučování nevinné a naivní Cecile, momentální přítelkyně Kathrynina bývalého přítele. Jak už to ale bývá, a to nejen v literární předloze, nakonec se všechno obrátí proti nim. Sebastian sice získá Annettino panenství, nejednou však zjišťuje, že mu pracně vybojovaná výhra nepřináší kýžené uspokojení. Dvojice po zveřejnění Sebastianova deníku nakonec padá na samé dno společenské prestiže, což zvláště pro Kathryn představuje to nejhorší peklo.

Film Velmi nebezpečné známosti pokračuje v soudobém hollywoodském trendu převádět klasická díla do americké současnosti. Výsledek nemá kromě hlavní zápletky se svojí předlohou nic společného, nepůsobí ani trochu přesvědčivě a navíc se pohybuje zcela mimo současnou realitu, nedokáži si totiž představit, že by se osmnáctiletá newyorčanka v životě nelíbala a neměla ani potuchy, o co vlastně jde.

To, co bylo v osmnáctém století považováno za zajímavé a šokující, vypadá v dnešním světle přinejmenším podivně a komicky. Možná si toho byli vědomi i sami tvůrci, a proto v zájmu zajímavosti naprali do dialogů co nejvíce nejhrubších výrazů současných teenagerů a přidali i trochu kokainové závislosti. Výsledek je dost nesourodý a místy i nesmyslný příběh, který bude ale pro diváky jistě atraktivní.

Annette je na nejlepší cestě ztratit své panenství

Záběr z filmu Velmi nebezpečné známosti

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Johnny Depp jednal v sebeobraně a chránil ostatní, tvrdí jeho právníci

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Johnny Depp prohlásil, že člen štábu, který herce obvinil, že ho při natáčení filmu Město lží napadl, utrpěl zranění...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Najdete na iDNES.cz