Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Válečný Tobruk výtečně dávkuje akci a patos, ale je dlouhý

  13:50aktualizováno  14:17
Tobruk si s sebou nese auru filmu, kvůli němuž zúčastnění vydrželi dril v drsných podmínkách. A zřejmě si s sebou ponese i nálepku filmu, který měl skončit o chvíli dřív.

z filmu Tobruk | foto: Ibra Ibrahimovič

Poctu téměř osmi stovkám československých vojáků, kteří během 2. světové války bránili libyjský Tobruk, pojal režisér Václav Marhoul jako výsostně atmosférické dílo bez nikterak výrazné dějové linky.

Pokud tu existuje jakýsi nástin příběhu, pak jej reprezentují dva nováčci, kteří nejen že musí s ostatními snášet tiše tolerovanou šikanu svého velitele, ale jsou pár dnů po nástupu převeleni do "první linie".

V důsledku není tato zápletka moc podstatná. Film spíše vzdává hold kamarádství, odvaze a svým způsobem obhajuje i překročení hranice mezi odvahou a zbabělostí. Tedy ve stručnosti: obrazový pomník těm, před kterými je třeba hluboce smeknout.

Ticho před bouří
V první polovině filmu Marhoulův režisérský přístup funguje skvěle. Zkratky, s nimiž pracuje během úvodního vojenského drilu i při vycházkách vojáků za povyražením - s minimem hudby a téměř beze slov - zvládl na výbornou.

. Tobruk očima Mirky Spáčilové

Epos? Ne, western pro vnímavé

I přesun jednotky do Tobruku a první útoky italských vojáků dokážou přikovat do sedadla. Marhoul totiž pracuje stylem "ticho před bouří". Na první pohled zdlouhavou pasáž, která zákonitě musí být něčím rozbita, ale nakonec doslova rozstřílí způsobem až neuvěřitelným.

Tobruk - natáčení filmu v TuniskuNapříklad dlouhé pomalé jízdy kamerou přes obzor s vojáky čekajícími nepřítele, známé z už zveřejněných ukázek, nebo okamžiky zdánlivé nudy jsou totiž utnuty tak, že by se podle nich mohli hororoví režiséři učit "lekačky".

Sympatická je také střídmost, s jakou Marhoul dávkuje scény zavánějící akcí či pyrotechnickými efekty nebo patosem. Upřímně, byť se jedná o válečné drama, na bojových scénách a plačících vojácích Tobruk nestojí.

U konce s dechem
Jenže ve chvíli, kdy to čeští vojáci poprvé "schytají" pořádně, filmu dochází dech. Režie rezignuje na nápady a snímek se zahlcuje stále tím samým, už minimálně jednou viděným, navíc podpořeným zbytečně dlouhou zápletkou dezerce.

. NEMOŽNÉ? NATOČENO!

Václav Marhoul pracoval na Tobruku čtyři roky

Do konce bohužel už Marhoul dech nenabere, byť se snaží celý příběh-nepříběh dotáhnout k jakémusi dramatickému závěru. Stále pracuje s atmosférou a nastaveným narušováním jinak celkem poklidného tempa, ale místo napětí se častěji dostavuje jen obyčejná nuda.

Absolutorium si zaslouží herci - nesluší se jmenovat, výteční jsou všichni. Dost možná, že jim dril, kterým museli projít už před natáčením a i během něj, pomohl stmelit se tak, aby působili opravdu jako parta kluků, kteří musí držet při sobě, aby přežili.

z filmu Tobruk

Díky nim tak skvěle vyznívají scény, kdy špačkují nad nepoživatelným jídlem, ošetřují zraněného kamaráda nebo se s chutí zasmějí jakémukoli vtipu - stejně jako diváci. V Tobruku totiž pro humor a nadsázku není moc místa. Kdykoli se ovšem objeví, působí jako živá voda.

Přes všechny výtky ale Tobruku nelze upřít nesporné devízy, s jakými před diváky předstupuje. Tedy opravdu poctivou moderní filmařinu, působivou kameru Vladimíra Smutného (s Marhoulem natočil už Mazaného Filipa) a výtečnou práci se zvukem a hudbou.

Připočtou-li se zmíněné herecké výkony a několik opravdu silných okamžiků s hutnou atmosférou, je Tobruk ve výsledku pozoruhodný film, který měl střihač utnout ve dvou třetinách.

Tobruk
válečné drama, ČR/SR 2008, 100 min., od 15 let, scénář a režie: Václav Marhoul, hrají: Kryštof Rímský, Michal Novotný, Matěj Hádek, Jan Meduna a další, premiéra 11. září 2008
Hodnocení iDNES.cz 70 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

Najdete na iDNES.cz