Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Válečný Tobruk výtečně dávkuje akci a patos, ale je dlouhý

  13:50aktualizováno  14:17
Tobruk si s sebou nese auru filmu, kvůli němuž zúčastnění vydrželi dril v drsných podmínkách. A zřejmě si s sebou ponese i nálepku filmu, který měl skončit o chvíli dřív.

z filmu Tobruk | foto: Ibra Ibrahimovič

Poctu téměř osmi stovkám československých vojáků, kteří během 2. světové války bránili libyjský Tobruk, pojal režisér Václav Marhoul jako výsostně atmosférické dílo bez nikterak výrazné dějové linky.

Pokud tu existuje jakýsi nástin příběhu, pak jej reprezentují dva nováčci, kteří nejen že musí s ostatními snášet tiše tolerovanou šikanu svého velitele, ale jsou pár dnů po nástupu převeleni do "první linie".

V důsledku není tato zápletka moc podstatná. Film spíše vzdává hold kamarádství, odvaze a svým způsobem obhajuje i překročení hranice mezi odvahou a zbabělostí. Tedy ve stručnosti: obrazový pomník těm, před kterými je třeba hluboce smeknout.

Ticho před bouří
V první polovině filmu Marhoulův režisérský přístup funguje skvěle. Zkratky, s nimiž pracuje během úvodního vojenského drilu i při vycházkách vojáků za povyražením - s minimem hudby a téměř beze slov - zvládl na výbornou.

. Tobruk očima Mirky Spáčilové

Epos? Ne, western pro vnímavé

I přesun jednotky do Tobruku a první útoky italských vojáků dokážou přikovat do sedadla. Marhoul totiž pracuje stylem "ticho před bouří". Na první pohled zdlouhavou pasáž, která zákonitě musí být něčím rozbita, ale nakonec doslova rozstřílí způsobem až neuvěřitelným.

Tobruk - natáčení filmu v TuniskuNapříklad dlouhé pomalé jízdy kamerou přes obzor s vojáky čekajícími nepřítele, známé z už zveřejněných ukázek, nebo okamžiky zdánlivé nudy jsou totiž utnuty tak, že by se podle nich mohli hororoví režiséři učit "lekačky".

Sympatická je také střídmost, s jakou Marhoul dávkuje scény zavánějící akcí či pyrotechnickými efekty nebo patosem. Upřímně, byť se jedná o válečné drama, na bojových scénách a plačících vojácích Tobruk nestojí.

U konce s dechem
Jenže ve chvíli, kdy to čeští vojáci poprvé "schytají" pořádně, filmu dochází dech. Režie rezignuje na nápady a snímek se zahlcuje stále tím samým, už minimálně jednou viděným, navíc podpořeným zbytečně dlouhou zápletkou dezerce.

. NEMOŽNÉ? NATOČENO!

Václav Marhoul pracoval na Tobruku čtyři roky

Do konce bohužel už Marhoul dech nenabere, byť se snaží celý příběh-nepříběh dotáhnout k jakémusi dramatickému závěru. Stále pracuje s atmosférou a nastaveným narušováním jinak celkem poklidného tempa, ale místo napětí se častěji dostavuje jen obyčejná nuda.

Absolutorium si zaslouží herci - nesluší se jmenovat, výteční jsou všichni. Dost možná, že jim dril, kterým museli projít už před natáčením a i během něj, pomohl stmelit se tak, aby působili opravdu jako parta kluků, kteří musí držet při sobě, aby přežili.

z filmu Tobruk

Díky nim tak skvěle vyznívají scény, kdy špačkují nad nepoživatelným jídlem, ošetřují zraněného kamaráda nebo se s chutí zasmějí jakémukoli vtipu - stejně jako diváci. V Tobruku totiž pro humor a nadsázku není moc místa. Kdykoli se ovšem objeví, působí jako živá voda.

Přes všechny výtky ale Tobruku nelze upřít nesporné devízy, s jakými před diváky předstupuje. Tedy opravdu poctivou moderní filmařinu, působivou kameru Vladimíra Smutného (s Marhoulem natočil už Mazaného Filipa) a výtečnou práci se zvukem a hudbou.

Připočtou-li se zmíněné herecké výkony a několik opravdu silných okamžiků s hutnou atmosférou, je Tobruk ve výsledku pozoruhodný film, který měl střihač utnout ve dvou třetinách.

Tobruk
válečné drama, ČR/SR 2008, 100 min., od 15 let, scénář a režie: Václav Marhoul, hrají: Kryštof Rímský, Michal Novotný, Matěj Hádek, Jan Meduna a další, premiéra 11. září 2008
Hodnocení iDNES.cz 70 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Najdete na iDNES.cz