Pohádky z Valašského království

Pohádky z Valašského království - Pohádky z Valašského království (obálka knihy) | foto: Paseka

Valašské pohádky přinášejí rozkoš

Pohádky z Valašského království poprvé vyšly před třiadvaceti lety pod názvem Jak se bubnuje na princezny.

Jan Skácel (1922–1989), který soubor pohádek posbíraných folkloristou Metodem Benešem Kuldou (1820–1903) převlékl do modernějšího šatu, sice už tehdy mohl oficiálně publikovat, ale jeho jméno v knize chybí.

Nynější vydání s kresbami Galiny Miklínové je tedy možné brát jako Skácelův posmrtný debut v dětské próze.

Proč pohádky převypravovat? Změnil se od roku 1854, kdy Kulda své Moravské národní pohádky a pověsti z okolí rožnovského vydal, jazyk natolik, že by s ním dnešní čtenář měl problémy? Proměnily se natolik kulturní vzorce, že by folklor, běžně pracující s expresivními výrazy, tabuizovanými tématy a pokleslými postupy, mohl působit surově?

To sotva. Kulda byl totiž nejen sběratel, ale i kněz, který ze své sumy problematická témata vyřadil: příběhy humorné, drastické, erotické, samozřejmě proticírkevní.

Na Skácelovi zůstala "jen" práce s textem: místy jej prokrátil, jinde nastavil podle svého gusta a ve větách čaroval spíš s přesností, než aby posouval smysl. Zatímco Kulda v pohádce Janíček s voničkou poeticky píše "Jan nemeškal, šoustnul ho tím karabáčem a zabil ho hned do smrti", Skácel volí prózu: "Ovčák nečekal, švihl obra karabáčem, který dostal od žebráka, a obr padl rázem mrtvý na zem."

V Pohádkách z Valašského království snad není jediný text, který by z české, potažmo evropské folklorní tradice v obsahu a motivech podstatně vybočoval. Ani zde chamtivci a hlupáci nepořídí, navrch má selská moudrost a čistá, někdy až naivně upřímná duše.

Hrdinové se tu vesměs jmenují Jan a jsou to dobří, ale chudí řemeslníci, kterým v boji se zlem a v překonávání nástrah pomáhá příroda. A to včetně své odvrácené, iracionální stránky: i v těchto pohádkách jsou podstatné, ne-li nejpodstatnější sny, archetypální postavy a situace, stejně jako série magických objektů – mošna, do níž se všechno vejde, sýr, kterého neubývá, proutek, s nímž lze putovat prostorem, či čapka, kterou si hrdina nasadí a stane se neviditelným.

Četba se tak opakovaně mění v dvojité dobrodružství: nepřináší jen rozkoš z příběhů, ale také rozkoš z rozpomínání a srovnávání – s Werichovým Fimfárem, Erbenovou Kyticí, Českými národními pohádkami Boženy Němcové, Kubínovou Babou nad čerta, případně Pohádkami bratří Grimmů nebo Preusslerovým Čarodějovým učněm. Pohádky jsou totiž jenom jedny. A nejenom pro malé čtenáře od šesti let.

Jan Skácel - Pohádky z valašského království
Ilustrace Galina Miklínová.
Paseka, Praha 2006, 112 stran
doporučená cena 199 korun.
Příběh: 100 %
Styl: 90 %
Celkový dojem: 90 %