Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Václave, opatruj nás! zní z úst Havlových nejbližších přátel

  14:16aktualizováno  19:53
Václav Havel se stal pro mnohé lidi symbolem jedné éry. Ti, kteří k němu měli nejblíž, se ze ztráty jen těžko vzpamatovávají, i když ji v posledních měsících čekali. "S ním odešlo celé moje mládí," řekl iDNES.cz zakladatel Open Air Music Festivalu Trutnov Martin Věchet, Havlův dlouholetý přítel.

Václav Havel na slavnostní premiéře filmu Odcházení (Praha, 22. března 2011) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Byl pro mě vším

Martin Věchet, zakladatel Open Air Music Festivalu Trutnov

Festival Trutnov - -Václav Havel a Martin Věchet

Václav Havel a Martin Věchet

Zpráva mě zastihla na brněnské ulici, zašumělo to a zamotala se mi hlava. Nejsem schopen slov. Byl pro mě vším. Není větší osobnosti v této zemi a to, o koho jsme přišli, se až nyní začne doceňovat. Nejvíce na Václava Havla plivali ti, kteří mu nesahali ani po kotníky. Smutná vizitka národa. Věřím, že nyní tomu bude jinak a náčelník s Magorem vymyslí nějaké skopičiny v undergroundovém nebi, odkud se baví tím, jakými přízemními věcmi se tady zaobíráme. Ve Václavu Havlovi, byť to může znít pateticky, odešlo moje mládí. Doba, kdy se formovala má vlastní osobnost. A děkuji za to, že Václav Havel a jeho okolí byli ti, kteří ji výrazně ovlivnili. Strašně a nepopsatelně mě štve, že jsem poslední týdny za ním nepřijel na Hrádeček a další návštěvu stále odkládal. Do konce života si to budu vyčítat. Poslední naše setkání byla velmi milá, silná a veselá. Byli jsme v kině, v hospodě, koukali spolu na zprávy. Jeho oči zářily a duch byl silný, ačkoli tělo přestávalo sloužit. Říkal mi, že jsem přítel. A jako přítel teď pláču. Opustil nás náčelník světového formátu. Václave, opatruj nás!

Jsem šťastný, že jsem se dožil takového prezidenta

Jiří Černý, hudební kritik a Havlův přítel

Jiří Černý

Jiří Černý

Od našich společných sedmnácti let mi byl postupně známým, přítelem, příkladem statečnosti, obětavosti a slušnosti. Jsem šťastný, že jsem se dožil takového prezidenta a že ode mě občas chtěl hudební informace.

Ať jste kdekoli, jsem stále s vámi

Kavárnu POTMĚ letos otevřeli Václav Havel a Aneta Langerová (19. června 2008)

Václav Havel a Aneta Langerová u kavárny Potmě

Aneta Langerová, zpěvačka
Je mi smutno při nadechnutí i výdechu, ale uvnitř sebe vím, že Václav Havel nezemřel, alespoň ne pro mě a miliony dalších lidí, pro které toho tolik znamenal a kteří ho měli tak rádi. Z celého srdce si přeju, abychom nikdy nezapomněli na to, co se v nás snažil po celý svůj život probouzet. Abychom se nebáli pravdy a lásky, nebyli lhostejní ke světu kolem nás a zároveň si vážili toho, co máme. Vážený pane Havle, ať jste kdekoli, jsem v myšlenkách stále s vámi.

Teď musíme hájit pravdu a lásku my

Václav Marhoul, režisér

Filmový režisér Václav Marhoul

Filmový režisér Václav Marhoul

Dostal jsem před malou chvílí zprávu, ve které stálo: Kdo teď bude dál hájit tu pravdu a lásku? Tak jsem odpověděl: Přece my všichni, kdo jsme ctili Václava Havla. Odkaz, který zanechal, ten je naprosto zavazující. I když nikdo z nás nemá tak velkou duši a není schopen ovlivňovat miliony, dokáže to alespoň s pěti lidmi kolem sebe.I za cenu zesměšnění a výsměchu.

Zemřel mi kamarád

Vlasta Chramostová, herečka

Zemřel mi kamarád. Cokoliv řeknu víc, budou jen slova.

Herečka Vlasta Chramostová odhalila v Národním divadle bustu exprezidenta,

Herečka Vlasta Chramostová odhalila v Národním divadle bustu exprezidenta, dramatika a spisovatale Václava Havla (Praha, 17. listopadu 2011).

Co na mě ty hysterky viděj', ptal se Havel

Bára Štěpánová, herečka a Havlova asistentka na Hradě

Bára Štěpánová

Bára Štěpánová

Václav Havel byl roztomilý tím, jak působil naivně a plaše, přestože nebyl naivní ani omylem. On se ale v éře prezidentování stal sexuálním symbolem. Ženy ho zbožňovaly a posílaly mu na Hrad stovky dopisů. Kdyby chtěl, mohl by si na kteroukoliv z nich ukázat... Pamatuji si, jak se jednou na sebe díval do zrcadla v pracovně po Husákovi a polosvlečený se mě ptal: "Báro, co na mě ty hysterky viděj'?" A já se podívala a říkám: "A Venoušku, víš, že já to taky nevím." To se mi vybaví jako jedna ze vzpomínek na tu naprosto výjimečnou dobu. Myslím ale, že ho v poslední době vyčerpávalo i to, že ho opouštěli lidé, které měl rád. Křižan, Dientsbier, Magor... Čekala jsem to každým dnem, ale Vánoce si ještě měl užít.

Václav Havel je nezpochybnitelým morálním imperativem

Jiří Strach, režisér

Režisér Jiří Strach

Režisér Jiří Strach

Při posledním setkání s Václavem Havlem jsme povídali o jeho chystaném filmu Odcházení. Když jsme se loučili, říkám: "Držím vám palce, pane prezidente. Totiž: pane režisére." Usmál se. "Budeme kolegové..." Václav Havel je nezpochybnitelým morálním imperativem. Byl jím zde na zemi, bude jím pro nás i nadále z nebe. Pro spravedlivé, moudré a vzývající lásku proti zlu totiž Pán Bůh nebe stvořil.

Kvůli Havlovi jsem se za tento národ občas nestyděl

David Černý, výtvarník

David Černý

David Černý

Tento rok tygra si vybírá své. Václav Havel pro mě byl synonymem znovu nabyté svobody po těch 22 let od listopadu. Člověkem, kterého jsem jmenoval v různých koutech světa, když nebylo možné objasnit jinak, co že je to Česko. Člověk, kvůli kterému jsem se za tento národ občas nestyděl.

Havel hovořil o lidech, nikoli o číslech

Marek Eben, hudebník, herec a moderátor

Marek Eben

Marek Eben

Václav Havel byl pro mě jedním z mála politiků, kteří hovoří o lidech, nikoli o číslech. Když nastoupil do úřadu, poprvé v životě jsem zažil pocit, že můj prezident mluví i za mně. Prožil poctivý život a odevzdal ho Bohu i národu.

Po natáčení Odcházení se mi změnil život

Tatiana Vilhelmová, herečka

Z natáčení filmu Odcházení - Tatiana Vilhelmová a Jan Budař

Tatiana Vilhelmová a Jan Budař (Odcházení)

Je mi nesmírně líto, že pan Havel zemřel, i když jsem tuhle zprávu očekávala každým dnem, nevím proč. Málo jsme ho nechali mluvit a to mě štve. Zažila jsem s ním krásné léto, když jsme natáčeli Odcházení. Po tomhle natáčení se mi změnil život, zpřeházely hodnoty a za to mu děkuju.

Zemřela největší duchovní autorita naší mladé demokracie

Ondřej Černý, ředitel Národního divadla

Ředitel Národního divadla Ondřej Černý

Ředitel ND Ondřej Černý

Zemřela největší duchovní autorita naší mladé demokracie. Velký člověk, bytostný občan, velký politik, skvělý dramatik. Nezpochybnitelně největší osobnost, kterou od dob Tomáše Garrigue Masaryka tato země měla.

Člověk s velkým srdcem

Helena Vondráčková, zpěvačka

Helena Vondráčková a její fotografie mapující módu od 60. let až po současnost

Helena Vondráčková

Václav Havel byl nejen dramatikem, filozofem a humanistou, ale byl to také kamarád, přítel, člověk s velkým srdcem a smyslem pro humor. Nejen pro celý národ, ale pro všechny lidi dobré vůle na celém světě je to velká ztráta.

Z tohoto státu neodejde nikdy

Květa Fialová, herečka

Byl to nádherný člověk. Může se zdát, že z tohoto světa odešel, ale on z tohoto státu neodejde nikdy. Potkali jsme se dávno už v divadle, když ještě dělal kulisáka, bydleli jsme blízko sebe. Vždycky jsem ho měla ráda, byl vstřícný, nebyl nikdy domýšlivý.

K inscenaci Harold a Maude

Květa Fialová a Josef Kubáník (pro inscenace Harold a Maude)

Byl to zážitek, vidět tak velkou osobnost v papučích a ve svetru

Josef Kubáník, herec Slováckého divadla, Uherské Hradiště

Setkal jsem se s ním asi třikrát za svůj život. Naposled šlo i osobní návštěvu spolu s paní Květou Fialovou a pro mě byl obrovský zážitek vidět tak velkou osobnost v papučích a ve svetru. Setkali jsme se i před lety, když navštívil Letní filmovou školu u nás i v brněnském divadle při oslavách narozenin Pavla Kohouta.

Havel nám dává odvahu jít v každé situaci za svým snem

Dokumentaristka Olga Špátová

Dokumentaristka Olga Špátová

Olga Špátová, režisérka

Pamatuju si na slova pana prezidenta k architektovi Janu Kaplickému, který marně bojoval o svůj projekt Národní knihovny: "Je třeba jít svou cestou a netrápit se tím, jestli zítra či pozítří to přinese plody. Důležité je vědět, že mám pravdu, že stojím za dobrou věcí." Často se shoduju se svými mladými přáteli, že nám Václav Havel dává odvahu jít v každé situaci za svým snem, za svou pravdou a přesvědčením. Jeho příklad je pro nás motivací, abychom se nestali lhostejnými vůči lži a nespravedlnosti. Jsem vděčná, že jsem většinu svých let prožila za vlády pana prezidenta Václava Havla. V pocitu svobody, jistoty a naděje.

Český národ ztratil svého krále

Glen Hansard, hudebník a držitel Oscara (převzato ze sociální sítě Twitter)

Václav Havel: Odpočívej v pokoji. Český národ ztratil svého krále. Skutečně výjimečný muž... Upřímně salutuji vůdčímu básníkovi.

Na věčnou slávu

Václav Vorlíček, režisér

S Václavem Havlem odešel náš nejstatečnější prezident. Patří mu věčná sláva!

Režisér Karel Smyczek

Karel Smyczek

Zlín 2009 - Václav Vorlíček

Václav Vorlíček

Glen Hansard - Pivovarská zahrada, Český Krumlov (2. srpna 2008)

Glen Hansard

Dáše

Karel Smyczek, režisér

Nemyslím na smutek národa, ale smutek paní Dáši.

Autoři: ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Kapela Hentai Corporation
VIDEO: Hentai Corporation natočili klip v restauraci čtvrté cenové

Zvětralá a rozlitá piva či nevynesené popelníky tvoří kulisu klipu k písni Synthetic Limits (of Blossoming Omnipotence), který kapela Hentai Corporation vydává...  celý článek

The Gloaming
Struny podzimu vedou od jazzu přes hip hop až po Shakespeara

Na rok se odmlčel, ale teď se vrací v částečně pozměněné podobě a s řadou novinek. Festival Struny podzimu zahájí v pátek večer v pražském Foru Karlín...  celý článek

Kapela Mirai
Na debutovou desku Mirai se vešla láska, bezstarostnost i pomíjivost

Kapela Mirai vydává v pátek svou debutovou desku Konnichiwa, která se o měsíc zpozdila kvůli tragické události, nečekanému úmrtí manželky bubeníka Šimona...  celý článek

Mercedes Třída E 2,0 220d...
Mercedes Třída E 2,0 220d...

r.v. 2016, naj. 15 500 km, diesel
1 064 219 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.