Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSA: Zapátrat na půdě po Radimském už může být finančně zajímavé

  12:56aktualizováno  12:56
Vítěz víkendové smrště aukcí je zřejmý. Stal se jím český impresionista Václav Radimský, kterému se téměř sedmdesát let po smrti dostává zasloužené pozornosti a oprávněných poct, vyjádřených především tržní cenou jeho obrazů. Autorských rekordů padlo více, ale Radimský, to je námět na film.

Václav Radimský, Kvetoucí sad, 1903 | foto: Galerie Kodl

Přitom ještě před třemi lety se o Radimském psalo jako o autorovi neprávem pozapomenutém, což byla pohříchu pravda. Ještě o pár let dříve se jeho obrazy daly sehnat za řádově desítky tisíc korun, což zní až skoro neuvěřitelně.

Nyní si „sáhl“ na autorský rekord. Jeho malba Kvetoucí sad z roku 1903 se v neděli na Žofíně prodala za 5,4 milionu korun. Za pozornost to stojí i proto, že dosavadní rekord z roku 2013 nejprve v neděli lehce překonalo plátno Lekníny s cenou 2,76 milionu a až potom přišla „pecka“ v podobě více než pětimilionového prodeje.

Je to mimochodem nejvyšší cena, jakou kdo v Česku zaplatil za krajinomalbu. Pro srovnání, nejdražší práce uznávaného Antonína Slavíčka se v roce 2009 prodala za 3,1 milionu.

Všechny tři postupné Radimského rekordy se udály v režii Galerie Kodl, která má na malířově povýšení lví podíl. V souběžně konané dražbě Aukčního domu Sýpka se však prodal další malířův obraz Lekníny za poledního světla.

Josef Váchal, Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel

Josef Váchal, Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel

Autorských rekordů o víkendu ostatně padlo více. Připsal si jej Václav Brožík, Josef Váchal se svou Ďáblovou zahrádkou, o niž se strhl souboj, nebo Joža Uprka a ze současných autorů třeba Jaroslav Róna. Nečekaně vylétla i cena šperku, který nechal pro svou manželku vyrobit slavný československý diplomat Vojtěch Mastný a jejž nabídlo v aukci Dorotheum. A zmínit je potřeba i za mnoho milionů prodaná díla Kubišty a Filly.

Ovšem příběh Václava Radimského (1867–1946) je skoro jako námět na film. Je nejspíš jediným českým impresionistou, který si zachoval čistě francouzský styl. Ostatně, učil se od Moneta. To ho na druhou stranu znevýhodnilo v očích jeho českých souputníků. Karel Čapek sice Radimského světlu přiznal „lehkost a jiskrnost“, avšak zástup odpůrců, v němž nechyběl ani Čapkův bratr Josef, dal malířovi „sežrat“ podle nich mechanické převzetí francouzské inspirace.

Fotogalerie

Radimský si tak na jedné straně ve Francii ještě před první světovou válkou malováním vydělal na automobil a jeho obrazy vlastnil a obdivoval francouzský premiér Georges Clemenceau (a intervenoval v malířův prospěch, když byl na začátku války jakožto rakouský záložní důstojník uvězněn). Na druhou stranu se v českém povědomí uchytil jako nepodstatný a snad až druhořadý malíř.

To se snad konečně podaří změnit. Dosud takřka nevystavovaný Radimský se devětašedesát let po smrti právem vrací na výsluní. Možná je na čase zapátrat po něm v pozůstalostech. Může se to vyplatit.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Najdete na iDNES.cz