Milý táto, moc nám scházíš, psal malý Havel do vězení na Pankrác

  12:57aktualizováno  12:57
Kéž by všechny děti přesvědčily své rodiče, aby sepsali memoáry, jak to učinili Ivan a Václav Havlovi. A kéž by to všichni rodiče uměli tak jako Václav M. Havel. Jeho devítisetstránkové dílo Mé vzpomínky je nejinspirativnějším darem, jaký může člověk nejen svým dětem odkázat.

Z knihy Mé vzpomínky Václava M. Havla | foto: (c) repro z knihy Václav M. Havel Mé vzpomínky / první úplné vydání

V případě nynějšího prvního úplného vydání za tím samozřejmě stojí stovky hodin práce editora Jana M. Hellera, redaktora Pavla Hájka a Jany Čechurové, která se starala o obsáhlý poznámkový aparát.

Fotogalerie

Otec prvního českého prezidenta hojně publikoval už v průběhu svého života, preciznost textu tak čtenáře doprovází od začátku do konce. Havel detailně popisuje rodokmen své rodiny, stavební podnikání otce, bohatýrský život bratra Miloše, studentská léta, budování Barrandova, princip fungování podniků Lucerny i angažovanost v cestovním ruchu a studentském hnutí YMCA. Prohlédnout si čtenáři mohou i hospodaření Jídelny Lucerna od třicátých až do poválečných let. Nechybí sebemenší detail. Je tedy jasné, že obsáhnout celou knihu v jedné zprávě nelze.

Co však lze, je vyzdvihnout jeden z nejemotivnějších momentů knihy, který se paradoxně neodehrává v textu Václava M. Havla, ale jeho syna. Tehdy dvanáctiletého Václava, který otci poslal společně s matkou Boženou a bratrem Ivanem do vazby na Pankrác, kde se ocitl na tři měsíce za údajný podíl na ilegálním přechodu hranic.

Na korespondenčním lístku stojí rýmovačka, jejíž síla je umocněna ještě mladickým rukopisem budoucího ceněného dramatika. „Milý táto, moc nám tu scházíš, leč já doufám stále, že se v brzku navrátíš, že se objevíš nenadále, starost o tebe máme, a stále vzpomínáme! Já se v Poděbradech ustavičně koupu,“ napsal 8. května 1949.

Má smysl si stavět ideály

Úcta a láska pak čiší i z další korespondence, ve které už Havel hodnotí způsob, jakým otec memoáry sepsal. Kritiku se vyslovit neobává, je jí však vlastní patřičná pokora a úcta. Společně s bratrem jeho práci obdivují i v doslovu k prvnímu vydání. „Pracoval zvolna a pečlivě, radil se s přáteli a pamětníky, probíral se rodinným archivem, sám se staral o samizdatové vydávání jednotlivých svazků. Nalezl si v této práci nový smysl života,“ popisují.

Stejně tak si pravděpodobně našel smysl ve všem, co dělal. V zakládání mládežnické organizace YMCA. Ve výstavbě Barrandova, na který lákal jako na československý Hollywood (inspirací pro dnes chátrající terasy mu byl kalifornský Cliff House). I v pokračování na pozici řadového zaměstnance v podnicích, o které po únorovém převratu přišel.

Už ve svých 35 letech Václav Maria Havel hlásal: „Nezapomínejme, že jedním z impulzů života je touha po radosti a štěstí. Proto si stavíme ideály.“ Není ideálnější příležitost si tuto myšlenku připomenout jindy než právě teď, pár dní před vyvrcholením oslav sta let od založení Československa.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

KOMENTÁŘ: Dostal Nohavica cenu Puškinovu, nebo Putinovu?

Jaromír Nohavica přijímá z rukou Vladimira Putina Puškinovu medaili (4....

Čistě jen pro úplnost malá ukázka: „A líto mi je, že jak dřív se i dnes bůžkům klaníme a na kolenou bijem hlavami o...

Další z rubriky

Rozsáhlé paměti Václava M. Havla skandální život bratra Miloše nezmiňují

Z knihy Mé vzpomínky Václava M. Havla

Autoportrét osobnosti, kronika jedné z významných rodin 20. století i svědectví o počátku moderních českých dějin. To...

Poválečný strach byl pro Mengeleho trestem, tvrdí francouzský autor

Francouzský autor Olivier Guez

Rozhodnutí francouzského novináře Oliviera Gueze napsat román o poválečných letech nacistického lékaře mnozí odsoudili....

RECENZE: Z Marka Epsteina je spisovatel. Dravec je lidský, ale bolestný příběh

Scenárista Marek Epstein

Marek Epstein už není jen scenáristou, který napsal knihu. Marek Epstein je spisovatel. Díky románu Dravec, který...

Bentley Bentayga 6,0 Bentayga W12 First...
Bentley Bentayga 6,0 Bentayga W12 First...

r.v. 2016, naj. 210 km, benzín, 1. majitel
6 460 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz