Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

AUDIO + VIDEO: Hudeček slaví šedesátiny a vstupuje do digitální éry

  13:19aktualizováno  13:19
Ve čtvrtek 7. června oslaví houslový virtuos Václav Hudeček šedesátiny. Ve stejný den budou on-line zpřístupněny jeho nahrávky z archivu Pantonu a Supraphonu. iDNES.cz přináší unikátní zvukové i obrazové ukázky.
Obal prvního alba Václava Hudečka

Obal prvního alba Václava Hudečka

Václav Hudeček studoval na Pražské konzervatoři a na hudební fakultě Akademie múzických umění. Byl žákem světově proslulého houslisty Davida Oistracha. V patnácti letech triumfoval vystoupením s Royal Philharmonic Orchestra v Londýně. Již v sedmnácti letech nahrával své první album.

Byly to nahrávky Koncertu pro housle a orchestr Niccolò Paganiniho a Sonáta Georga Friedricha Händela, které vyšly na LP desce Pantonu. Právě z nich najdete na iDNES.cz ukázky.

"Když jsem šel do Rudolfina nahrávat svoji první desku, měl jsem obrovský respekt k dirigentovi Jaromíru Nohejlovi, kterého jsem si sám vybral. Byl v té době jediným v Československu společně s Moravskou filharmonií, kdo mi umožnil zahrát si s orchestrem před mým asi nejdůležitějším koncertem v životě, a to v Londýně s Královskou filharmonií," vzpomíná umělec po letech.

"Zároveň to pro mne bylo první setkání se symfonickým orchestrem FOK. Nahrávalo se ve Dvořákově síni Rudolfina, což 'na klidu' také nepřidalo. Musím ale říct, že se ke mně všichni chovali velmi krásně, a tak moje obavy se hned při prvních tónech rozplynuly," dodává Hudeček.

Obal nejúspěšnějšího alba Václava Hudečka

Obal nejúspěšnějšího alba Václava Hudečka

V archivu Supraphonu se v interpretaci Václava Hudečka nachází 1 430 minut nahrané hudby. K těm nejúspěšnějším, Platinovou deskou oceněným, se řadí nahrávka Vivaldiho Čtvero ročních dob, kterou uskutečnil s Virtuosi di Praga a dirigentem Pavlem Koganem v roce 1992.

Ve čtvrtek, v den Hudečkova kulatého životního jubilea, bude na adrese supraphonline.cz  celkem ke stažení 46 digitálních alb, na kterých je zachycena jeho virtuózní hra. Nebudou mezi nimi chybět jeho rané nahrávky, které dosud nevyšly na CD.

Fotogalerie

"Doba jde rychle kupředu a já mohu pouze nostalgicky konstatovat, že LP desky a později CD byly hezkým dárkem, který mohl potěšit jak svým hudebním obsahem, tak i výtvarným pojetím obalu. Na druhé straně možnost prakticky okamžitě si poslechnout libovolnou nahrávku kdekoliv na světě také není špatná," dodává houslový virtuos k faktu, že jeho nahrávky právě vstupují do digitální éry.

Slavnostní koncert k Hudečkovým šedesátinám se uskuteční 5. června od 20 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Václav Hudeček vystoupí s Talichovým komorním orchestrem.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

Najdete na iDNES.cz