Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

AUDIO + VIDEO: Hudeček slaví šedesátiny a vstupuje do digitální éry

  13:19aktualizováno  13:19
Ve čtvrtek 7. června oslaví houslový virtuos Václav Hudeček šedesátiny. Ve stejný den budou on-line zpřístupněny jeho nahrávky z archivu Pantonu a Supraphonu. iDNES.cz přináší unikátní zvukové i obrazové ukázky.
Obal prvního alba Václava Hudečka

Obal prvního alba Václava Hudečka

Václav Hudeček studoval na Pražské konzervatoři a na hudební fakultě Akademie múzických umění. Byl žákem světově proslulého houslisty Davida Oistracha. V patnácti letech triumfoval vystoupením s Royal Philharmonic Orchestra v Londýně. Již v sedmnácti letech nahrával své první album.

Byly to nahrávky Koncertu pro housle a orchestr Niccolò Paganiniho a Sonáta Georga Friedricha Händela, které vyšly na LP desce Pantonu. Právě z nich najdete na iDNES.cz ukázky.

"Když jsem šel do Rudolfina nahrávat svoji první desku, měl jsem obrovský respekt k dirigentovi Jaromíru Nohejlovi, kterého jsem si sám vybral. Byl v té době jediným v Československu společně s Moravskou filharmonií, kdo mi umožnil zahrát si s orchestrem před mým asi nejdůležitějším koncertem v životě, a to v Londýně s Královskou filharmonií," vzpomíná umělec po letech.

"Zároveň to pro mne bylo první setkání se symfonickým orchestrem FOK. Nahrávalo se ve Dvořákově síni Rudolfina, což 'na klidu' také nepřidalo. Musím ale říct, že se ke mně všichni chovali velmi krásně, a tak moje obavy se hned při prvních tónech rozplynuly," dodává Hudeček.

Obal nejúspěšnějšího alba Václava Hudečka

Obal nejúspěšnějšího alba Václava Hudečka

V archivu Supraphonu se v interpretaci Václava Hudečka nachází 1 430 minut nahrané hudby. K těm nejúspěšnějším, Platinovou deskou oceněným, se řadí nahrávka Vivaldiho Čtvero ročních dob, kterou uskutečnil s Virtuosi di Praga a dirigentem Pavlem Koganem v roce 1992.

Ve čtvrtek, v den Hudečkova kulatého životního jubilea, bude na adrese supraphonline.cz  celkem ke stažení 46 digitálních alb, na kterých je zachycena jeho virtuózní hra. Nebudou mezi nimi chybět jeho rané nahrávky, které dosud nevyšly na CD.

Fotogalerie

"Doba jde rychle kupředu a já mohu pouze nostalgicky konstatovat, že LP desky a později CD byly hezkým dárkem, který mohl potěšit jak svým hudebním obsahem, tak i výtvarným pojetím obalu. Na druhé straně možnost prakticky okamžitě si poslechnout libovolnou nahrávku kdekoliv na světě také není špatná," dodává houslový virtuos k faktu, že jeho nahrávky právě vstupují do digitální éry.

Slavnostní koncert k Hudečkovým šedesátinám se uskuteční 5. června od 20 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Václav Hudeček vystoupí s Talichovým komorním orchestrem.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. Kupte si lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

GLOSA: Létofest vyvrcholil stylově a burácivě s Wanastovkami a Kabátem

Wanastowi Vjecy na Létofestu 2018

Závěr brněnské zastávky putovního Létofestu patřil v sobotu večer živoucím legendám. Svých dvakrát pětasedmdesát minut...

KOMENTÁŘ: Létofest byl zábavný. Jen občas až příliš připomínal pouť

Kabáti ukázali, proč jsou v Česku jednou z nejlepších kapel.

Loni se putovní Létofesty konaly jako jednodenní festivaly s kapelou Wanastowi Vjecy coby headlinerem. Letos pořadatelé...

Najdete na iDNES.cz