Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná největší knižní veletrh na světě. Uctí památku Václava Havla

  14:56aktualizováno  14:56
Český stánek na frankfurtském veletrhu se letos pyšní významnými hosty, kteří zavzpomínají na Václava Havla, jenž by letos oslavil osmdesátiny. Pozvání přijali mimo jiné Karel Hvížďala a Michal Žantovský.

Václav Havel v kanceláři ve Voršilské ulici | foto: Ondřej NěmecMAFRA

„Havel se podobně jako Orwell zabýval více systémem než člověkem, a i proto musel logicky skončit v politice. Způsob jeho psaní jej k tomu vlastně donutil. Což dokazuje, že psal poctivě,“ říká Hvížďala, autor dvou známých knižních rozhovorů s Havlem.

Příprava na Lipsko

Michal Žantovský, jenž zároveň vede Knihovnu Václava Havla, pak vystoupí s programem Václav Havel – Život v pravdě, což je zároveň titul německého vydání Žantovského obsáhlého životopisu bývalého prezidenta. Zmiňovaní hosté budou taktéž společně diskutovat o způsobu, jakým si česká společnost Václava Havla připomíná dnes a jak se vztahuje k jeho duchovnímu dědictví.

Knižní veletrh

Frankfurt nad Mohanem

Tradice frankfurtského knižního veletrhu oficiálně započala 18. září 1949 z iniciativy německých knihkupců a nakladatelů. Už v minulosti se však objevovaly po celé Evropě různé knižní veletrhy, tematické i univerzální. Ředitelem festivalu je už jedenáct let Juergen Boos. Veletrh každý rok navštíví okolo tří set tisíc návštěvníků. Vloni byla hlavní zemí festivalu Indonésie. Letos se čestným hostem stalo Nizozemsko společně s Vlámskem.

Zajímavou zastávkou u českého stánku bude vystoupení kněze, držitele Templetonovy ceny a čestného doktorátu z Oxfordské univerzity Tomáše Halíka, který představí svá díla a zároveň s přítomnými prodiskutuje témata spojená s náboženstvím, demokracií či budoucností Evropy. Z rozhodnutí věnovat letošní ročník Havlovi má dle svých slov velkou radost: „Opravdu mě těší, že si na letošním veletrhu připomínáme výročí narození velkého Čecha a Evropana, mého dlouholetého přítele.“

O českou reprezentaci na největším knižním svátku na světě se stará Moravská zemská knihovna. „Frankfurtský veletrh je pro českou literaturu čím dál důležitější. Tomu odpovídá nadnárodní význam letošního tématu českého stánku i pozvaných hostů. A navíc je to pro nás taková menší příprava na Lipsko 2019, kde bude Česká republika hlavní zemí,“ říká náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová.

O migraci i historii

Havlova osobnost se s frankfurtským veletrhem pojí už od roku 1989, kdy mu zde byla udělena Mírová cena německých knihkupců a následně zazněla oslavná děkovná řeč Slovo o slovu. V rámci české expozice se představí na dvě desítky vystavovatelů včetně zástupců známých českých nakladatelství Host, Fraus nebo Academia. Místo si zde však našla i univerzitní nakladatelství.

Ze zahraničních hostů zavítá na přehlídku, jejímž tématem je letos myšlenka nenahraditelnosti intelektuálního vlastnictví, britský historik Timothy Garton Ash, francouzský spisovatel Mathias Énard, odborník na téma nacismu Ian Kershaw nebo německý politolog Herfried Münkler. Společně budou diskutovat o vlně migrace, která zasáhla Evropu, ale také o vlivu evropské historie na současnost. „Práce těchto autorů nám pomáhají pochopit současný svět. Frankfurtský veletrh takové spisovatele rád podporuje,“ říká ředitel Boos.

Festival potrvá do 23. října. Český stánek se otevře ve čtvrtek. Příští rok se přehlídka bude konat od 11. do 15. října.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Najdete na iDNES.cz