Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Václav Havel bude mít bustu v sídle Rady Evropy

  10:35aktualizováno  10:35
V sídle Rady Evropy ve Štrasburku odhalí 2. října bustu Václava Havla. Autorem plastiky je sochař Lubomír Janečka. Umělecké předměty v sídle Rady Evropy jsou tradičně dary členských států a busta Václava Havla tak bude prvním darem České republiky Radě Evropy.

Výstava Prezident Václav Havel, složená z fotografií ČTK | foto: ČTK

Odhalení busty bude předcházet přednáška ředitele zahraničních programů knihovny Martina Palouše na téma Václav Havel a Rada Evropy.  Informovala o tom Marta Smolíková, ředitelka Knihovny Václava Havla, která zhotovení busty financovala.

Součástí akce, která se uskuteční v době Parlamentního shromáždění Rady Evropy, bude výstava deseti velkoformátových portrétů z cyklu Odcházení malíře Jiřího Sozanského.

Generální tajemník Rady Evropy Thornbjörn Jagland vyjádřil na počátku roku 2012 přání umístit na čestném místě Paláce Evropy bustu Václava Havla, velkého Evropana, člověka a státníka, připomněla Smolíková.

"Vztah Václava Havla a Rady Evropy byl určen sdílenými postoji k obraně univerzálních lidských práv a svobod, které stály u zrodu této evropské instituce a které jsou neodmyslitelně spojeny i se jménem Václava Havla," řekla ředitelka knihovny.

Rada je organizace, která podporuje spolupráci evropských zemí v oblasti ochrany lidských práv, rozvoje demokracie, harmonizace právních řádů nebo ochrany životního prostředí. Sdružuje 47 zemí. Rada na rozdíl od Evropské unie nemůže schvalovat zavazující legislativu, ale s unií sdílí některé symboly včetně vlajky.

Reprodukce fotografií Oldřicha Škáchy z jablonecké galerie My

Václav Havel

"Dvanáct hvězd ve vašem znaku nechápu jako výraz pyšného přesvědčení, že Rada Evropy vybuduje nebe na zemi. Nebe na zemi nebude nikdy. Těch dvanáct hvězd si vykládám jako připomínku, že může být na zemi o něco lépe, odvážíme-li se občas zahledět do hvězd," uvedl Havel ve svém projevu v Parlamentním shromáždění Rady Evropy v květnu 1990, krátce po svém zvolení československým prezidentem. V červnu 1995 Václav Havel slavnostně inauguroval novou budovu Paláce lidských práv.

Sochař Lubomír Janečka vystudoval v letech 1967 až 1976 sochařství u Karla Lidického na AVU. V roce 1984 emigroval do Rakouska a od roku 1985 žije s rodinou ve Spojených státech. "K předpokladům splnit převzatý úkol svědčí netoliko vysoká úroveň sochařova umění. Jsou jimi rovněž jeho názory a postoje, pro které byl nucen opustit rodnou zemi a emigrovat do svobodného světa. Hlavu Václava Havla pojal ve střízlivé věcnosti, především se mu však podařilo vystihnout vnitřní svět portrétovaného, sdělit v modelaci tváře a rozvrhu hlavy sílu jeho myšlení i vůli k činu," říká k Janečkově práci historik umění Jiří Šetlík.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Najdete na iDNES.cz