Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havlovo letiště je v obležení legend. Míří na něj U2

  6:30aktualizováno  6:30
Na pražském Letišti Václava Havla by už za měsíc mohly přistávat hvězdy. Odhalit unikátní gobelín a vzdát poctu zesnulému prezidentovi se chystají členové skupiny U2. Mluví se i o Micku Jaggerovi z Rolling Stones.

U2 jako hosté na Letišti Václava Havla? Proč ne... | foto: Universal Music

Ví o tom zatím jen málokdo. Přitom to může být kulturní událost roku. Na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni se potichu chystá velkolepá akce. Vyvrcholit má v předvečer světového Dne lidských práv, 9.­ prosince. Tedy necelý rok po úmrtí prvního českého prezidenta. Letiště by mělo jako poctu Havlovi odhalit dlouho připravovaný unikátní gobelín, který je inspirován grafikou česko-amerického výtvarníka Petra Síse.

Přistane v Praze i Mick Jagger?

A na letišti mají při této příležitosti přistávat hvězdy první velikosti. Podle informací MF DNES by mohla přijet zřejmě nejslavnější hudební skupina současnosti – irští U2 v čele s frontmanem Bonem. Právě irský zpěvák osobně na vytvoření gobelínu přispěl, sám se řadí mezi obdivovatele Václava Havla. Těšit se na koncert na letištní ploše je však zbytečné, žádný nebude.

Vítejte na Letišti Václava Havla

Dagmar Havlová během slavnostního ceremoniálu k přejmenování ruzyňského letiště...

Dagmar Havlová během slavnostního ceremoniálu k přejmenování ruzyňského letiště na Letiště Václava Havla. (5. října 2012)

Pražské letiště v Ruzyni nese jméno bývalého českého prezidenta Václava Havla. Slavnostního ceremoniálu, který se konal 5. října 2012, se účastnily stovky hostů. Nechyběl mezi nimi autor nápadu na přejmenování letiště režisér Fero Fenič, ministr Karel Schwarzenberg, architekt Bořek Šípek či boromejky, které o Havla pečovaly v době jeho nemoci.

"Mohu jen potvrdit, že U2 na této akci zpívat nebudou," uvedl včera pro MF DNES Bill Shipsey, irský advokát a zakladatel Art for Amnesty, projektu lidskoprávní organizace Amnesty International. Shipsey celou akci organizuje a dlouhodobě se přátelí se členy skupiny U2.

Člověk obeznámený s organizací této výjimečné události, který si ovšem nepřál být jmenován, tvrdí, že v úvahách o dalších zahraničních hostech padlo například i jméno Micka Jaggera, zpěváka legendární britské kapely Rolling Stones, který se s Havlem mnohokrát setkal.

"Po celém světě je řada lidí, například právě z hudební branže, kteří chtěli prezentovat svou podporu pro přejmenování pražského letiště na Letiště Václava Havla a ­měli radost z toho, že vstupní brána do Česka byla po panu prezidentovi pojmenována. Proto si přejí přímo do Prahy dorazit na vystavení gobelínu," uvedl člověk, který už dostal na 9. prosince od pořadatelů akce pozvánku.

Přesný seznam zahraničních hostů bude zveřejněn do dvou týdnů. "Zatím nemohu definitivně potvrdit, kdo se zúčastní," odmítl jakékoliv spekulace irský bojovník za lidská práva Bill Shipsey.

Koncem týdne bude Shipsey v Praze jednat s vedením ruzyňského letiště a s Dagmar Havlovou o detailech akce. Podle vdovy po bývalém prezidentovi nepůjde o nové otevření letiště, které bylo po Havlovi nedávno pojmenováno. "Ke Dni lidských práv se ale skutečně něco chystá," uvedla Havlová tajemně.

Ani zástupci pražského letiště zatím k akci nechtějí říct nic konkrétního. Čekají na jednání s Billem Shipseym. "Zatím je to ve fázi přípravy. Nicméně asi všichni dobře víme, o jakou akci jde," řekla Marika Janoušková z tiskového oddělení pražského letiště.

Záběry ze slavnostního přejmenování pražského letiště

Pokud frontman skupiny U2 do Prahy na začátku prosince skutečně dorazí, nebude tu poprvé. S U2 koncertoval v roce 1997 na Strahově, o tři roky později se u příležitosti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky setkal s tehdejším prezidentem Václavem Havlem při slavnostní večeři na Pražském hradě.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz