Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Váchalova Šumava, největší a nejdražší kniha

  16:25aktualizováno  16:25
Nakladatelství Paseka vydává největší a nejdražší českou knihu Šumava umírající a romantická. Sveřepý umělec Josef Váchal (1884-1969) své životní dílo psal, sázel, ryl a tiskl tři roky.

Reprodukce z knihy Šumava umírající a romantická | foto: Nakladatelství Paseka

Dokončil jej v 11 výtiscích v květnu roku 1931. Vznikl monument o šestnácti kilogramech váhy, 65 centimetrech výšky a 49 centimetrech šířky, který obsahoval prózu, poezii i 74 barevných dřevorytů a prodával se za 15 000 korun.

Dnes by originál stál několik milionů. Pravděpodobně je to největší česká tištěná kniha, rozměry srovnatelná se starými rukopisy jako Lobkovický graduál. Možná i proto od té doby nevyšla: nejprve si to nepřál autor, posléze nakladatelům chyběla odvaha a hlavně peníze. Až teď znovu ožívá.

Kniha za čtyřicet tisíc
"Na Váchalovu Šumavu jsem se chystal už od počátku 90. let. Jenže tehdy to bylo finančně i výrobně nemyslitelné. Kdybych knihu nabízel v soudobých relacích za 200 až 250 korun, nepokrylo by to ani desetinu nákladů. Otázkou je, jak by se na tehdejších strojích podařilo napodobit šestnáctibarevné dřevo. Nedopadlo by to tak dobře jako teď," říká Ladislav Horáček, majitel nakladatelství Paseka, které Váchalova díla postupně vydává. Ale i dnes je to riskantní počin, kvůli němuž se Horáček musel zadlužit. Pevně však věří, že se investice vrátí: "Nejsem blázen, který by položil celý podnik."

Reprodukce z knihy Šumava umírající a romantickáŠumavu připravil ve dvou různě velkých i drahých podobách. Ta první je přesnou kopií Váchalova originálu, jehož šest výtisků je v českých sbírkách (např. UMPRUM, zámek Hluboká, Moravská galerie v Brně). Osud zbývajících není znám, Váchal ostatně hledal kupce obtížně: plnou cenu prý dostal jen od knížete Jana Nepomuka ze Schwarzenberga, za dva tisíce korun odprodal dílo brněnskému sběrateli Arnu Sáňkovi.

Současné vydání vychází z exempláře uloženého v Muzeu Šumavy v Kašperských Horách a sestává z 200 číslovaných kusů, z nichž každý je originál. I proto se cena vyšplhala až ke 40 tisícům korun.

Přesná částka se odvíjí od provedení, které je v podstatě "na míru" - zákazník si může vybrat, zda by chtěl exemplář v kůži, plátně, papíru či v dřevěné dýze. Vazba jednoho výtisku přijde na několik tisíc korun, podílí se na ní tři soukromí knihvazači, kteří dohromady stihnou svázat kolem deseti výtisků měsíčně. Dvoustý výtisk tedy nemusí být hotov ani na konci roku.

Menší a levnější verze
Zatím jsou v Pasece první čtyři: jeden - v kůži - už našel kupce, zbytek bude tento týden převezen na výstavu v německém Pasově, kde se potká s díly dalšího obdivovatele Šumavy Alfreda Kubina. Nakladatelství nechce velkou Šumavu distribuovat do knihkupectví, prodává ji ve svém sídle v pražské Chopinově ulici.

Reprodukce z knihy Šumava umírající a romantickáDo obchodů půjde v dvoutisícovém nákladu a ceně 3 300 korun zmenšená verze 38x29 cm. A čtenáři mohou sáhnout i po samostatné textové verzi, která se před třemi lety objevila na CD a loni ji v knižní podobě, se zasvěceným komentářem Vladimíra Musila, přinesla Jihočeská vědecká knihovna.

V čem je tedy Šumava umírající a romantická tak jedinečná? Váchal ji považoval za experiment nových řezbářských a tiskařských forem, kunsthistorik Josef Kroutvor ji označuje za jedno z nejznamenitějších děl českého meziválečného umění: "Každý barevný dřevoryt má svou náladu a vyjadřuje hluboký pocit člověka uchváceného okolní přírodou."

Cyklus okouzluje hlubokou znalostí prostředí, jsou na něm znát stovky kilometrů, které autor zdejšími lesy prochodil. Váchal si nicméně hořce uvědomoval, že ta "dobrá, krásná a ještě divoká Šumava" není věčná, zvláště když "nenasytnost lidská větším je nepřítelem hvozdům Šumavy než vichřice, chlad a vlhko."


Velké a drahé knihy

Za největší knihu světa považuje Guinnessova kniha rekordů fotografickou publikaci Bhútán. Má rozměry 213 x 152 cm, její cena je 30 000 dolarů.

Největším středověkým rukopisem je Ďáblova bible pocházející z Čech. Její rozměry jsou 92 x 50 cm, cena nevyčíslená a nevyčíslitelná.

Modern Art je největší kniha (rozměry: 100 x 70 cm), jaká se objevila na českém trhu. Navzdory ceně 79 tisíc korun je vyprodaná.

V Česku se prodávala i publikace Helmuta Newtona SUMO o rozměrech 50 x 70 cm. Také ona je vyprodaná, třebaže stála 143 tisíc korun.

Publikace Josefa Váchala Šumava umírající a romantická je zřejmě největší českou tištěnou knihou (oficiální statistiky neexistují). Má rozměry 65 x 49 cm, její cena činí přibližně 40 000 korun.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Najdete na iDNES.cz