Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Váchalova Šumava, největší a nejdražší kniha

  16:25aktualizováno  16:25
Nakladatelství Paseka vydává největší a nejdražší českou knihu Šumava umírající a romantická. Sveřepý umělec Josef Váchal (1884-1969) své životní dílo psal, sázel, ryl a tiskl tři roky.

Reprodukce z knihy Šumava umírající a romantická | foto: Nakladatelství Paseka

Dokončil jej v 11 výtiscích v květnu roku 1931. Vznikl monument o šestnácti kilogramech váhy, 65 centimetrech výšky a 49 centimetrech šířky, který obsahoval prózu, poezii i 74 barevných dřevorytů a prodával se za 15 000 korun.

Dnes by originál stál několik milionů. Pravděpodobně je to největší česká tištěná kniha, rozměry srovnatelná se starými rukopisy jako Lobkovický graduál. Možná i proto od té doby nevyšla: nejprve si to nepřál autor, posléze nakladatelům chyběla odvaha a hlavně peníze. Až teď znovu ožívá.

Kniha za čtyřicet tisíc
"Na Váchalovu Šumavu jsem se chystal už od počátku 90. let. Jenže tehdy to bylo finančně i výrobně nemyslitelné. Kdybych knihu nabízel v soudobých relacích za 200 až 250 korun, nepokrylo by to ani desetinu nákladů. Otázkou je, jak by se na tehdejších strojích podařilo napodobit šestnáctibarevné dřevo. Nedopadlo by to tak dobře jako teď," říká Ladislav Horáček, majitel nakladatelství Paseka, které Váchalova díla postupně vydává. Ale i dnes je to riskantní počin, kvůli němuž se Horáček musel zadlužit. Pevně však věří, že se investice vrátí: "Nejsem blázen, který by položil celý podnik."

Reprodukce z knihy Šumava umírající a romantickáŠumavu připravil ve dvou různě velkých i drahých podobách. Ta první je přesnou kopií Váchalova originálu, jehož šest výtisků je v českých sbírkách (např. UMPRUM, zámek Hluboká, Moravská galerie v Brně). Osud zbývajících není znám, Váchal ostatně hledal kupce obtížně: plnou cenu prý dostal jen od knížete Jana Nepomuka ze Schwarzenberga, za dva tisíce korun odprodal dílo brněnskému sběrateli Arnu Sáňkovi.

Současné vydání vychází z exempláře uloženého v Muzeu Šumavy v Kašperských Horách a sestává z 200 číslovaných kusů, z nichž každý je originál. I proto se cena vyšplhala až ke 40 tisícům korun.

Přesná částka se odvíjí od provedení, které je v podstatě "na míru" - zákazník si může vybrat, zda by chtěl exemplář v kůži, plátně, papíru či v dřevěné dýze. Vazba jednoho výtisku přijde na několik tisíc korun, podílí se na ní tři soukromí knihvazači, kteří dohromady stihnou svázat kolem deseti výtisků měsíčně. Dvoustý výtisk tedy nemusí být hotov ani na konci roku.

Menší a levnější verze
Zatím jsou v Pasece první čtyři: jeden - v kůži - už našel kupce, zbytek bude tento týden převezen na výstavu v německém Pasově, kde se potká s díly dalšího obdivovatele Šumavy Alfreda Kubina. Nakladatelství nechce velkou Šumavu distribuovat do knihkupectví, prodává ji ve svém sídle v pražské Chopinově ulici.

Reprodukce z knihy Šumava umírající a romantickáDo obchodů půjde v dvoutisícovém nákladu a ceně 3 300 korun zmenšená verze 38x29 cm. A čtenáři mohou sáhnout i po samostatné textové verzi, která se před třemi lety objevila na CD a loni ji v knižní podobě, se zasvěceným komentářem Vladimíra Musila, přinesla Jihočeská vědecká knihovna.

V čem je tedy Šumava umírající a romantická tak jedinečná? Váchal ji považoval za experiment nových řezbářských a tiskařských forem, kunsthistorik Josef Kroutvor ji označuje za jedno z nejznamenitějších děl českého meziválečného umění: "Každý barevný dřevoryt má svou náladu a vyjadřuje hluboký pocit člověka uchváceného okolní přírodou."

Cyklus okouzluje hlubokou znalostí prostředí, jsou na něm znát stovky kilometrů, které autor zdejšími lesy prochodil. Váchal si nicméně hořce uvědomoval, že ta "dobrá, krásná a ještě divoká Šumava" není věčná, zvláště když "nenasytnost lidská větším je nepřítelem hvozdům Šumavy než vichřice, chlad a vlhko."


Velké a drahé knihy

Za největší knihu světa považuje Guinnessova kniha rekordů fotografickou publikaci Bhútán. Má rozměry 213 x 152 cm, její cena je 30 000 dolarů.

Největším středověkým rukopisem je Ďáblova bible pocházející z Čech. Její rozměry jsou 92 x 50 cm, cena nevyčíslená a nevyčíslitelná.

Modern Art je největší kniha (rozměry: 100 x 70 cm), jaká se objevila na českém trhu. Navzdory ceně 79 tisíc korun je vyprodaná.

V Česku se prodávala i publikace Helmuta Newtona SUMO o rozměrech 50 x 70 cm. Také ona je vyprodaná, třebaže stála 143 tisíc korun.

Publikace Josefa Váchala Šumava umírající a romantická je zřejmě největší českou tištěnou knihou (oficiální statistiky neexistují). Má rozměry 65 x 49 cm, její cena činí přibližně 40 000 korun.
Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...Mladý, hvězdný, zamilovaný. To je Jan Žižka, film za půl miliardy korun

Představitel Jana Žižky Ben Foster s režisérem Petrem Jáklem

Velkou bitvou v lomu nedaleko Prahy začne v pondělí natáčení historického velkofilmu Jan Žižka. Zahraniční hvězdy už se...

PRVNÍ DOJMY: Česká zábava? Otázku Kde domov můj? klade firma Endemol

Z pořadu Kde domov můj? - speciál

Pro tři zářijové soboty vytáhla ČT vědomostní soutěž všedních podvečerů do hlavního času ve velkém studiu s diváky a za...

Diváci nás poučili. Třetí Labyrint je přehlednější, řekl Strach Za scénou

Režisér Jiří Strach v kulturním magazínu Za scénou

„Český divák je hloubavý a pátravý. Co je schopen vymyslet za spekulace, je neuvěřitelné,” řekl Jiří Strach v pořadu Za...

Další z rubriky

Po vile Tugendhat k roku 1968. Simon Mawer znovu píše o Československu

Spisovatel Simon Mawer před brněnskou vilou Tugendhat

Britský autor Simon Mawer představí v listopadu v Praze svůj nový román Pražské jaro. Autor knihy Skleněný pokoj...

RECENZE: Dokonce i hudba dokáže zabíjet v teskné ódě na Vukovar

Vukovar v roce 1991.

Listopad 1991. Na hřbitově v neprodyšně obklíčeném Vukovaru improvizuje na své nástroje sedm mužů jako o život. Také...

Susanin efekt. Dánský mistr konkuruje severským detektivkářům

Dánský spisovatel Peter Hoeg

Před půl rokem navštívil Česko, nyní se Peter Hoeg vrací prostřednictvím knihy. Argo vydává jeho Susanin efekt, jenž...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz