Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Váchal se v Litomyšli octne mezi Bohem a Ďáblem

  11:18aktualizováno  11:18
Po 13 letech se dílo Josefa Váchala opět dočká v České republice velké výstavy. V rámci 4. ročníku cyklu výtvarných akcí Smetanova výtvarná Litomyšl bude otevřena expozice s názvem Josef Váchal - Mezi Bohem a Ďáblem.

Reprodukce z knihy Šumava umírající a romantická | foto: Nakladatelství Paseka

"Tato výstava je především zaměřena na představení Váchalovy malby, nikoliv práce dřevorytce. Z tohoto hlediska je to poměrně zásadní expozice," řekl organizační ředitel přehlídky Jiří Lammel.

Na výstavu byly zapůjčeny exponáty z Moravské galerie v Brně, z Galerie moderního umění v Hradci Králové či z Domažlic a Plzně. Celkem bude vystaveno 342 děl. Návštěvníci uvidí umělcovy oleje, akvarely, pastely, malby tuší, lepty, ilustrace, dřevoryty a malovanou keramiku.

Poslední velká výstava Josefa Váchala byla v Česku v letech 1994 a 1995 v pražském Rudolfinu.

Malíř, grafik, kreslíř, ilustrátor, řezbář, typograf, tvůrce původních písem a autorských knih, vynálezce nových grafických postupů, spisovatel, básník a vášnivý turista Josef Váchal (1884 - 1969) je jedním z nejpozoruhodnějších českých umělců první poloviny 20. století.

Patřil společně s Františkem Koblihou, Janem Konůpkem, Janem Zrzavým a dalšími k
druhé generaci českého symbolizmu, která v umělecké skupině Sursum mezi lety 1910 až 1912 navazovala na podněty svých předchůdců z 90. let 19. století.

Váchalova tvorba, vyrůstající ze vzrušené představivosti, nočních děsů a snů, přinášela v českém umění ojedinělý a zcela nový obraz vnitřního světa nespoutaného vizionáře.

Významné místo ve Váchalově životě zaujímala literatura a kniha jako stěžejní zdroj inspirace. Po malířských začátcích se staly knižní tvorba a grafika, zejména barevný dřevoryt, středem jeho celoživotního díla.

Váchal proslul především jako tvůrce autorských knih, vydávaných jen v několika málo exemplářích. Pro knihy Krvavý román, Mor v Korčule, Ďáblova zahrádka nebo Přírodopis strašidel vytvořil vlastní jedinečné písmo, které vždy navrhl, odlil či vyřezal, vysázel, knihu ilustroval nejčastěji barevnými dřevoryty, dílo pak svázal a kolportoval.

Váchalovy knihy od začátku 90. let vydává v reprintech litomyšlsko-pražské nakladatelství Paseka. Zatím posledním titulem této volné řady je Šumava umírající a romantická, jež má pověst největší a nejdražší české knihy. Vyšla letos na jaře. Více o knize zde.

V Litomyšli Josef Váchal vyzdobil malbami pokrývajícími stěny i stropy i dům místního nakladatele Josefa Portmana.

Výstava bude zahájena v rekonstruovaném zámeckém pivovaru v Litomyšli v pátek 13. června a potrvá do 20. července. "Bude doplněna také souborem Váchalových portrétů Dagmar Hochové z roku 1967. Fotografovala jej dva roky před smrtí, snímky se našly až později, dosud nikdy nebyly vystavovány," uvedl Lammel.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Najdete na iDNES.cz