Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V zaplaveném divadle se znovu hrálo

  18:31aktualizováno  18:31
Přerov - Konec dobrý, všechno dobré, si mohli se říci diváci v hledišti Loutkového divadla v Přerově. Divadlo se totiž slavnostně otevřelo po dlouhých čtyřech letech, kdy jej zničily povodně. "Připravili jsme pro naše publikum hru Ferda mravenec a jeho trampoty. Myslíme, že je to dobrý začátek. Je to hezká česká pohádka, se sympatickou hlavní postavičkou," svěřila se principálka divadla Marie Vermiřovská.
Podívejte se na snímky z představení do fotogalerie.

Lidé si mohli udělat představu o divadle už loni v zimě, kdy se konal den otevřených dveří a nejzvědavější mohli přijít už prvního května, kdy měl Ferda mravenec svoji předpremiéru.

Přerovské loutkové divadlo bylo jednou z mála kulturních institucí, kterou před lety zničila velká voda. Zatímco ostatní v regionu mohli mluvit o velkém štěstí, Přerované, ale také například olomoucké nakladatelství Votobia, na povodně doplatili.

Rekonstrukce divadla, na níž se podílela přerovská radnice a sponzoři, stála na čtyři miliony korun. Obnovit se přitom musel nejen sál a zázemí pro diváky, ale například i kulisy. "Všechny kulisy, které se tu postupně vytvářely přes šedesát let, totiž zničila voda," posteskla si před časem principálka.

Nejvěrnější publikum, děti, ale rozhodně nepřijdou do neznáma. Vítat je budou stejné loutky jako ty, na které byly zvyklé před velkou vodou. Loutkářům se totiž podařilo uchovat původní loutky, neboť byly uloženy v prvním patře budovy. "Některé mají sedmdesát let. Byla by velká škoda, kdyby je voda zničila," soudí Marie Vermiřovská.

Přerovské amatérské loutkové divadlo, které při záplavách před čtyřmi roky skoro zničila voda, se znovu představilo publiku. Při slavnostní premiéře hry Ferda mravenec a jeho trampoty na loutkoherce čekal zcela zaplněný sál. (8. května 2001)

Přerovské amatérské loutkové divadlo, které při záplavách před čtyřmi roky skoro zničila voda, se znovu představilo publiku. Při slavnostní premiéře hry Ferda mravenec a jeho trampoty na loutkoherce čekal zcela zaplněný sál. (8. května 2001)
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz