Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Učili jsme frontmana Coldplay česky. „Díky? To je divný,“ divil se

  3:11aktualizováno  3:11
Před týdnem se fanoušci britské skupiny Coldplay netrpělivě vypravovali do Edenu, aby se nechali omámit pestrobarevnou podívanou, doprovázející popové hity 21. století. Prozradíme vám, jak to vypadalo v zákulisí deset minut před jejím zahájením.

Kapelu najdete mezi fanoušky. Basák Guy Berryman stojí zcela vpravo, frontman Chris Martin vykukuje uprostřed zadní řady, kytarista Jonny Buckland se kření vlevo. Bubeník Will Champion klečí v dolní řadě. | foto: EMI

Členové Coldplay si našli chvilku a potkali se s fanoušky a vítězi soutěží. "Klidně si už teď napište, že je úžasnej," špitla v chodbě Monika Hryzláková, která hrála o setkání s iDNES.cz, a podívala se na svou kamarádku. "Naši kluci už jsou vevnitř. Tohle jsme si prostě my dvě musely užít samy," dodala.

Coldplay v Edenu

Recenze iDNES.cz

Coldplay (Praha, 16. září 2012)

Zatímco jiné kapely si ohňostroj a konfety schovávají na závěr svých vystoupení, britští Coldplay si to vyplácali hned v prvních minutách. A přesto zbylo dost. Tedy přesně tolik, aby po koncertě lidé seděli v barevných papírcích a odmítali jít domů.

Spolu s dalšími si na své oblíbence musela počkat necelou půlhodinku. "Seřaďte se a vyzkoušejte si fotku nanečisto," dirigovala skupinu sympatická černoška z managementu. Přestože se zdála velmi zaneprázdněná, pečlivě sledovala každý náš pohyb. "A hlavně se usmívejte. Vždyť je to přece zábava," hecovala partičku zvědavců.

"Už jdou, už jdou. Budeme tleskat, ne?" ozvalo se z hloučku. Nikdo nestihl odpovědět a už se plácalo rukama. Dorazila celá kapela, frontman Chris Martin vykoukl jako poslední. Členové kapely si se všemi podali ruku, jen ten Martinův stisk byl tak trochu leklý. Proč? Vysvětlení není tak složité. Jako člověk, který se živí hraním na hudební nástroje, se logicky bojí pevnějšího přivítání. A tak ruku nabízí povýšeně shora a nerad se mačká. Dokonce i mírně ucukne, když mu na hřbet pravačky položí druhá osoba svou levačku a snaží se srdečně poděkovat za ... cokoliv.

"Fotíme," zazněl povel. Všichni se naskládali do nacvičené polohy a roztáhli koutky od ucha k uchu. Martin se opět překvapivě nehrnul za děvčaty, stoupl si do zadní řady mezi nejvyšší chlapy, objal je a pouze vystrčil hlavu tak, aby ho fotograf pohodlně našel v hledáčku.

Třicet vteřin a bylo po všem.

"Jak se řekne good evening česky?" otočil se Martin na kluky.
"Dobrý večer. Do-brý ve-čer," opakovali jsme snad desetkrát.

"A co thank you. Jak říct tohle?" chtěl vědět partner oscarové herečky Gwyneth Paltrowové.
"Díky! Dí-ky!" vystřelili jsme z úst.
"Dí-ky? To je ale pěkně divný. Není to něco jako blbouni, nebo naser... si?" chtěl se Martin ujistit.
"Neee, vůbec. Díky znamená thank you," ujišťovali jsme ho.
"Tak jo, budu vám to věřit," dodal Martin a začal si to nahlas přeříkávat.

Coldplay v Praze

Kdo byl v Edenu, ví, že jsme ho to naučili dobře. Do mikrofonu to zakřičel hned v prvních minutách, ale také když dav chválil za pěkný zpěv.

Zda to umí i ve švédštině, dánštině, němčině, francouzštině, španělštině, portugalštině a dalších jazycích ze zemí, kam Coldplay na turné zavítají, těžko říct. Ale byl by to frajer.

Coldplay evidentně udělali na Česko dojem. V recenzích i na blozích se v drtivé většině chválilo, v hudebních obchodech se de luxe verze vinylů objevily v předních řadách, klasická CD se vystavují v sekci Bestsellery.

"Na iTunes vystoupení katapultovalo kompletní diskografii Coldplay do první patnáctky. Alba Mylo Xyloto, A Rush Of Blood To The Head, Parachutes a X&Y jsou dokonce v Top 10. Aktuální singl Princess of China s hostující Rihannou poskočil na čtvrtou příčku," uvedl za hudební vydavatelství EMI Libor Lisý.

Coldplay (Praha, 16. září 2012)

Coldplay (Praha, 16. září 2012)

Až se zase čísla vrátí k normálu, zůstane kromě desek a mp3 jen ten náramek (blikající pásky nafasovali na pražském vystoupení kapely všichni u vchodů proti vstupence).

Domácí kutilové už ho rozzářili sami i bez techniků Coldplay. Fanouškům zbývá jen sen. Co kdyby ho rozblikali jen tak, na dálku? Třeba o Vánocích?

Taky byste pod stromečkem čekali na signál?

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

J.A.R. vydají desku remixů. Na Eskalaci bobra se objeví i Baumaxa

Kapela J.A.R.

Po triumfálním tažení s deskou Eskalace dobra, které v týdnu skupina J.A.R. završila třemi cenami Anděl, vydá po vzoru...

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

Najdete na iDNES.cz