Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Učili jsme frontmana Coldplay česky. „Díky? To je divný,“ divil se

  3:11aktualizováno  3:11
Před týdnem se fanoušci britské skupiny Coldplay netrpělivě vypravovali do Edenu, aby se nechali omámit pestrobarevnou podívanou, doprovázející popové hity 21. století. Prozradíme vám, jak to vypadalo v zákulisí deset minut před jejím zahájením.

Kapelu najdete mezi fanoušky. Basák Guy Berryman stojí zcela vpravo, frontman Chris Martin vykukuje uprostřed zadní řady, kytarista Jonny Buckland se kření vlevo. Bubeník Will Champion klečí v dolní řadě. | foto: EMI

Členové Coldplay si našli chvilku a potkali se s fanoušky a vítězi soutěží. "Klidně si už teď napište, že je úžasnej," špitla v chodbě Monika Hryzláková, která hrála o setkání s iDNES.cz, a podívala se na svou kamarádku. "Naši kluci už jsou vevnitř. Tohle jsme si prostě my dvě musely užít samy," dodala.

Coldplay v Edenu

Recenze iDNES.cz

Coldplay (Praha, 16. září 2012)

Zatímco jiné kapely si ohňostroj a konfety schovávají na závěr svých vystoupení, britští Coldplay si to vyplácali hned v prvních minutách. A přesto zbylo dost. Tedy přesně tolik, aby po koncertě lidé seděli v barevných papírcích a odmítali jít domů.

Spolu s dalšími si na své oblíbence musela počkat necelou půlhodinku. "Seřaďte se a vyzkoušejte si fotku nanečisto," dirigovala skupinu sympatická černoška z managementu. Přestože se zdála velmi zaneprázdněná, pečlivě sledovala každý náš pohyb. "A hlavně se usmívejte. Vždyť je to přece zábava," hecovala partičku zvědavců.

"Už jdou, už jdou. Budeme tleskat, ne?" ozvalo se z hloučku. Nikdo nestihl odpovědět a už se plácalo rukama. Dorazila celá kapela, frontman Chris Martin vykoukl jako poslední. Členové kapely si se všemi podali ruku, jen ten Martinův stisk byl tak trochu leklý. Proč? Vysvětlení není tak složité. Jako člověk, který se živí hraním na hudební nástroje, se logicky bojí pevnějšího přivítání. A tak ruku nabízí povýšeně shora a nerad se mačká. Dokonce i mírně ucukne, když mu na hřbet pravačky položí druhá osoba svou levačku a snaží se srdečně poděkovat za ... cokoliv.

"Fotíme," zazněl povel. Všichni se naskládali do nacvičené polohy a roztáhli koutky od ucha k uchu. Martin se opět překvapivě nehrnul za děvčaty, stoupl si do zadní řady mezi nejvyšší chlapy, objal je a pouze vystrčil hlavu tak, aby ho fotograf pohodlně našel v hledáčku.

Třicet vteřin a bylo po všem.

"Jak se řekne good evening česky?" otočil se Martin na kluky.
"Dobrý večer. Do-brý ve-čer," opakovali jsme snad desetkrát.

"A co thank you. Jak říct tohle?" chtěl vědět partner oscarové herečky Gwyneth Paltrowové.
"Díky! Dí-ky!" vystřelili jsme z úst.
"Dí-ky? To je ale pěkně divný. Není to něco jako blbouni, nebo naser... si?" chtěl se Martin ujistit.
"Neee, vůbec. Díky znamená thank you," ujišťovali jsme ho.
"Tak jo, budu vám to věřit," dodal Martin a začal si to nahlas přeříkávat.

Coldplay v Praze

Kdo byl v Edenu, ví, že jsme ho to naučili dobře. Do mikrofonu to zakřičel hned v prvních minutách, ale také když dav chválil za pěkný zpěv.

Zda to umí i ve švédštině, dánštině, němčině, francouzštině, španělštině, portugalštině a dalších jazycích ze zemí, kam Coldplay na turné zavítají, těžko říct. Ale byl by to frajer.

Coldplay evidentně udělali na Česko dojem. V recenzích i na blozích se v drtivé většině chválilo, v hudebních obchodech se de luxe verze vinylů objevily v předních řadách, klasická CD se vystavují v sekci Bestsellery.

"Na iTunes vystoupení katapultovalo kompletní diskografii Coldplay do první patnáctky. Alba Mylo Xyloto, A Rush Of Blood To The Head, Parachutes a X&Y jsou dokonce v Top 10. Aktuální singl Princess of China s hostující Rihannou poskočil na čtvrtou příčku," uvedl za hudební vydavatelství EMI Libor Lisý.

Coldplay (Praha, 16. září 2012)

Coldplay (Praha, 16. září 2012)

Až se zase čísla vrátí k normálu, zůstane kromě desek a mp3 jen ten náramek (blikající pásky nafasovali na pražském vystoupení kapely všichni u vchodů proti vstupence).

Domácí kutilové už ho rozzářili sami i bez techniků Coldplay. Fanouškům zbývá jen sen. Co kdyby ho rozblikali jen tak, na dálku? Třeba o Vánocích?

Taky byste pod stromečkem čekali na signál?

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz