Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V thajském vězení a téměř bez šance

  11:35aktualizováno  11:35
Dvě kamarádky, které právě absolvovaly střední školu, si chtějí společně užít poslední týdny svobody. Jako ideální cíl prázdninové cesty zvolí exotickou neznámou - Thajsko. Dívky se tu seznámí se sympatickým Australanem Nickem, který je pozve na několik dní do Hongkongu. Před odletem jsou však na letišti v Bangkoku zatčeny, policie objevila v jejich zavazadlech heroin. Dívky čeká 33 let v tamním drsném vězení. Jedinou nadějí zůstává advokát Hank, který se snaží dokázat, že dívky sloužily jako návnada a drogy jim byly podstrčeny.

Půvabnou herečku Claire Danesovou si většina Českých diváků pravděpodobně spojí se zatím posledním zpracováním Shakespearova příběhu Romea a Julie. Vždyť je to spolu s Malými ženami jediný film, ve kterém se u nás mladá herečka představila. Škoda, protože mezitím Claire nejen získala titul “Herečka zítřka”, ale zahrála si ve filmech po boku Winony Riderové, Holly Hunterové nebo Michelle Pfeifferové.

Ve filmu Téměř bez šance získala roli civilnější a blízkou svojí generaci. Podobný příběh, který na plátně prožívají Alice a Darlene, by mohl teoreticky potkat jakéhokoli teenagera, který by do Thajska zavítal. Již několikrát se osudy podobně uvězněných staly námětem filmu. V této souvislosti se ve filmových kruzích hovoří také o zfilmování příběhu českého vězně Emila Novotného, který si v thajském vězení odpykává trest za pokus vyvézt 4 kila čistého heroinu.

TÉMĚŘ BEZ ŠANCE

režie Jonathan Kaplan
scénář Adam Fields, David Arata
kamera Tom Sigel
Hudba David Newman
hrají Claire Danesová, Kate Beckinsaleová, Bill Pullman
délka 100 minut
Příběh důrazně odděluje šťastný a beznadějný svět, alarmující je rychlý přechod od bezstarostného dobrodružství k fatálnímu okamžiku, kdy jsou obě dívky zatčeny a poslány za mříže. Jde o jeden chybný krok a o pár vteřin, které rozhodují o budoucnosti. A tak nás ledová byrokracie Thajského království vtěsnává mezi stovky odsouzených žen, které den co den musí čelit velmi drsným podmínkám. Surovosti a nesmlouvavosti dozorkyň na straně jedné, a bídným hygienickým podmínkám na straně druhé.

Film Téměř bez šance je hlavně o přátelství a naději. Začátek filmu vypadá jako výlet dvou puberťaček vystřižený ze seriálu Beverly Hills (a kdyby šlo vše po másle, pravděpodobně by se jím i stal), ale nástup syrové reality na sebe nenechá dlouho čekat. Od okamžiku, kdy se Darlene a Alice ocitnou mezi betonovými zdmi vězení, v noci jako sardinky natěsnané v jedné cele, musí se spolehnout především sami na sebe. Na to, aby přežily, občasné světlé impulsy zvenčí nestačí. Pouto přátelství a porozumění je silnější než drogy, které jsou kvůli přežití všudepřítomné. Kouří se, protože dávají alespoň na chvíli zapomenout.

Producent film Téměř bez šance Adama Fields byl před natáčením několikrát osobně v Thajsku a sešel se s více jak patnácti dívkami, které měly velmi podobný osud: naletěly neznámému mladíkovi, který jim sliboval modré z nebe. Na základě jejich zkušeností vznikl příběh Alice a Darlene. Příběh, který podrážejí především detaily ohledně fungování života ve vězení.

Režisér Jonathan Kaplan se pravděpodobně mohl více věnovat syrovým a drsným podmínkám, ve kterých ženy přežívají a neshazovat naivním předáním peněz v podprsence, nebo sekundovou dohodou mezi starou dozorkyní a odsouzenou Alicí. Nicméně film Téměř bez šance lze doporučit. Vedle slušných hereckých výkonů nabízí nepříjemný náhled na to, jak by případně mohlo skončit vaše exotické dobrodružství.

Fotografie z amerického filmu Téměř bez šance.

Fotografie z amerického filmu Téměř bez šance.

Fotografie z amerického filmu Téměř bez šance.

Fotografie z amerického filmu Téměř bez šance.

Autor:Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Se synem nejsem v kontaktu. Marcela z Manželských etud byla hostem Za scénou

Za scénou: Helena Třeštíková a Marcela Haverlandová - celý záznam

Rozvedla se po dvou letech, dceru Ivanu, kterou vychovala sama, zabil vlak a se synem Tomášem z druhého vztahu má...

RECENZE: Stepaři a záplava hostů udělali z oslavy Vondráčkové estrádu

Helena Vondráčková v O2 areně (20. ledna 2018)

Na téměř tříhodinovou cestou do historie své hudební dráhy vzala Helena Vondráčková v sobotu publikum v pražské O2...

Zemřel herec, který byl se Suchým, Horníčkem či Štědrým u zrodu Semaforu

Zdeněk Braunschläger hrál v nejznámějších českých filmech a seriálech.

Když mu na podzim roku 2015 udělili v Třebíči Cenu města, nemohl se již slavnosti zúčastnit ze zdravotních...

Další z rubriky

VIDEO: Našel se prostor pro Baryšnikova a jeho Prostor. Půlhodina

Michail Baryšnikov: Prostor

Zdálo se, že si kina nebudou vědět rady, ale nakonec mile překvapila. Desítky sálů v Česku našly prostor pro nezvyklý...

Mandrage vydávají novou desku. Zní jako melancholický rock z baru

Kapela Mandrage

Mandrage své nové album Po půlnoci oděli do černé kůže a barových neonů. Ve stejném duchu se ponese i turné, jež...

RECENZE: Až se van Goghovy malby ve filmu omrzí, zbude detektivka

Van Gogh ve filmu

Animovaná detektivka S láskou Vincent je určitě unikát. Celovečerní film o Vincentovi van Goghovi vychází z jeho maleb...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz