Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V těch dobrodružných příbězích se étos konkrétní doby potkal s mýtem

  18:00aktualizováno  18:00
- Těžko bychom našli mezi "všemi dosud fyzicky dostupnými generacemi" - jak to s laskavým cynismem ve své foglarovské studii vyjádřil kritik Jan Lopatka - statisticky významné procento čtenářů, kteří o Jestřábovi a jeho knihách nikdy neslyšeli. Snad žádný ze spisovatelů pro děti se netěšil takovému zájmu o svou osobu jako Jaroslav Foglar.
Dodejme však, že tento zájem byl většinou zprostředkovaný, v lidských osudech spisovatele hrál nepodstatnou úlohu a ve způsobu, jakým prožil poslední léta, se až na výjimky téměř neprojevil. Má to svou logiku: známost Foglarovy osoby nezakládala veřejná vystoupení či občanské postoje, ale jeho knihy a comicsové příběhy Rychlých šípů.
Svébytné a v české literatuře ojedinělé univerzum, jež Foglar vytvořil, se dočkalo ocenění nejen v podobě čtenářského vytržení nad Záhadou hlavolamu či nad Hochy od Bobří řeky, ale také v úvahách vedených vysoko nad přímým autorovým záměrem. Snad nejlépe zatím poukázali na interpretační vydatnost Foglarových knih právě Jan Lopatka v textu Sláva a úskalí amatérismu a Martin Hýbler v úvaze Tajemství Jaroslava Foglara. Jestliže Lopatkovým záměrem byla především snaha vymezit Foglarovo dílo jako svého druhu literaturu speciálních funkcí, Hýblerův pohled přesvědčivě využívá prostředků jungovské analytické psychologie k rozboru trilogie Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta jako "archetypálního symbolického dramatu iniciace". Oba se shodují v tom, že Foglarovy texty jsou dobrou literaturou a že jejich význam nezpochybní poukazy na triviální stylistiku či jazykovou nedbalost.
Ve svých nejlepších a nejznámějších knihách - Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině, stínadelská trilogie, Tajemná Řásnovka či Přístav volá - Foglar vytvořil autonomní obraz světa pozdního dětství, které ještě neohrožují poryvy puberty, znejisťující identitu osoby.
Prostor Foglarových příběhů je zřetelně ohraničený a statický, uvnitř však jeho kvalitu určují vzrušující rozhodnutí, zápletky, akce a činy, jejichž prostřednictvím nabývají suché pojmy etického kodexu živou názornost.
Za napětí vanoucí z každé stránky foglarovek přitom vděčíme paradoxům a střetům protikladných principů. Lehce patologickou oslavu kolektivismu a vůdcovství lze vnímat jako nezbytná rezidua mýtu, proměňující rámec pohádky v přijatelně moderní novelu s tajemstvím. Ale důvěryhodnou ji činí jemně nuancované problémy se skupinovou identitou a ještě výraznější individualismus cti, daného slova, osobní odvahy a zodpovědnosti.
Tajemství jako nezbytný prvek žánru, ale také jako spouštěcí mechanismus děje, v němž se ověřuje i buduje integrita osobnosti, pak nabývá u Foglara fascinující podoby díky roli, již v ní hraje smrt a pomatenost. Neskutečný, mechanický charakter záhadné smrti tvoří jádro Foglarových knih - ta smrt bývá napůl přízračná a napůl skutečná. Její kulisy odkazují k mýtu, její příčiny k reálnému světu konkrétní odpovědnosti. Šílenství a smrt doplňují - pro dospívající zatím zvnějšku - zkušenost o nejednoznačném celku života. Podobnou funkci hrají paralelní světy Stínadel a Druhé strany či princip zrcadlení, na němž je zbudován kontrast bezcílného života před příchodem vůdce Rikitana s táborem u Bobří řeky. Strach a děs či moment zrady a viny, jejž identifikoval ve Foglarově díle Jan Lopatka, znepokojují a rozviřují emoce. Jeho knihy je však učí zvládnout, nikoli vytěsnit na periferii osoby.
O Foglarově světě se tvrdí, že existuje v jakémsi bezčasí a sociální neurčitosti. Jeho díla přitom nesou zřetelné stopy doby, v níž vznikal soubor základních motivů. Rychlé šípy se rekrutují z nižších středních vrstev, Vontové evidentně pocházejí z nižších vrstev společnosti. Comicsové příběhy ve vztahu ke světu dospělých charakterizuje primární prvorepubliková důvěra ve společenské instituce, jako jsou výchovné ústavy, ředitelé škol či strážníci. A město, které vedle přírody tvoří základní kulisu i téměř samostatnou postavu Foglarových příběhů, je ústředním tématem civilismu čtyřicátých let.
Zmíněný vrstevnatý a nejednoznačný motiv skupinové identity patří mezi nejproduktivnější témata kultury dvacátého století. Jeho zacílení ve Foglarově případě naštěstí určuje zkušenost skautského hnutí a s ní související liberalismus, důraz na individualitu a osobní odpovědnost. To bylo také trnem v oku totalitních hnutí, jež se aktivizovala v evropském prostoru právě ve třicátých a čtyřicátých letech.
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

RECENZE: Uvidí se, jestli detektivní nováček zazáří. V Jepici začíná

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Knižní prvotina bývalého britského právníka Jamese Hazela s názvem Jepice má spád, napětí a dobře vystavěnou zápletku,...

Najdete na iDNES.cz