Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Šumperku ožila legenda Blues Bujón

  11:20aktualizováno  11:20
Šumperk - O sobotním odpoledni znovu v Šumperku na festivalu Blues Alive ožila kapela Blues Bujón, legenda tuzemského blues ze severních Čech. Představila se i trojice jejích následovníků, v níž nyní hrají někdejší členové legendy - formace B. B. Band, Lady I. a Blues No More. "Bylo to fajn, ale už to asi nebudeme opakovat," řekl Petr Karkoška, kytarista Blues Bujónu.

Mostecká hnědouhelná pánev, asi dvacet let zpět, v době totalitní ČSSR. Krajina zjizvená obřími rypadly, plná chátrajících vesnic čekajících na likvidaci, neútulných betonových měst propojených pouze předivem drátů elektrických sítí obludných elektráren a umírajících Krušných hor zamořených exhalacemi.

Soukromé podnikání v kultuře bylo tehdy iluzorní, a tak se hudební či divadelní nadšenci museli uchýlit do fungujících kulturních institucí, které byly ochotny jejich činnost zaštítit.

Na Mostecku to byly dva kluby – Neprakta klub Most a Docela Malé Divadlo při SZK Benar Litvínov. V oblasti bluesové hudby dominoval Bohuslav Budina, propagátor a sběratel originálních nahrávek bluesových interpretů z celého světa. Navíc i skvělý organizátor, který začal na pódium Neprakta klubu zvát české bluesové hudebníky.

Později se kontakty rozšířily i na blízkou NDR. Založení vlastní místní bluesové kapely bylo jen otázkou času. V roce 1983 na inzerát harmonikáře Budiny a bubeníka Zdeňka Kaplana zareagoval zpěvák a kytarista Petr Karkoška. Nikdo z členů nové formace sice neměl ani ponětí, jak to udělat, ale chuť a nadšení nechyběly.

Zázemí ke zkouškám poskytl Neprakta klub, hudební materiál zajišťoval Budina ze své rozsáhlé sbírky desek. Trio pod názvem MOB 83 začalo intenzivně hledat hráče na basovou kytaru. Přihlásila se řada zájemců, ale žádný dlouho nevydržel. V roce 1984 vzniká přechodné akustické seskupení A-blues, které ovšem po roce existence zaniklo.

Karkoška, Budina a Kaplan se stěhují do litvínovského Docela Malého Divadla. Post hráče na basu obsazuje Ivan Odehnal. Vznikl Blues Bujon. Na doporučení hudebního kritika Jana Rejžka vystoupil Blues Bujon jako nepříliš známá kapela na prestižním festivalu v Lipnici '87.

Úspěch na festivalu byl impulzem pro intenzivní koncertování. Kapela odehrála stovky vystoupení v tuzemsku včetně Slovenska, ale i v zahraničí, a to zejména v NSR (NDR) a Polsku. Jádro kapely tvořili kytarista a zpěvák Petr Karkoška, kytarista Milan Špaček, bubeník Jiří Homolka a talentovaná zpěvačka Ivana "Eržika" Novotná (Konopásková).

Bohouš Budina utlumoval svoje účinkování, aby se v roce 1989 od kapely odpojil a občas si zahrál jako host. Blues Bujonem prošla řada hudebníků - kytaristé Dušan Matouš a Josef Klatovský, baskytaristé Vladimír Klárman, Martin Herbst, Zdeněk Chládek a Miroslav Vorlíček, pianisté Saša a Ivan Vojtovi, klávesista Jan Řehák a bubeníci Jiří Homolka a Michal Rudolf.

O pozici zpěváka se ucházel talentovaný Josef Šutara. Po odchodu Budiny nastoupil s foukací harmonikou talentovaný mladíček Víťa Fichtner. V roce 1994 připravila kapela program Tribute to Janis Joplin a dosáhla pomyslného zenitu vývoje. Blues Bujon sklízel jeden úspěch za druhým jak v tuzemsku, tak hlavně v cizině. A tak došlo i na debutové album.

Zásluhou nekorektního přístupu generálního sponzora velkoryse naplánovaného projektu – vydání CD, natočení videoklipu a prosazení programu Tribute to Janis Joplin v zahraničí – došlo k finančnímu kolapsu, což spolu s vnitřními neshodami a odstředivými tendencemi jednotlivých hráčů způsobilo rychlý rozvrat a zánik kapely.
Posledním společným vystoupením byl koncert na Drážďanském bluesovém festivalu na jaře 1995. Po téměř deseti letech se kapela rozešla, což umožnilo vznik nových bluesových kapel. Na troskách Blues Bujonu povstala kapela Lady I. & Blues Birds (Špaček, Eržika, Vorlíček). Martin Herbst působil v Blues Collection a nyní hraje ve Stokix Blues Band. Bohuslav Budina se po letech příležitostného hraní podílí na činnosti B. B. Bandu a F.B.I. Bandu. A já, autor tohoto vzpomínání, mám formaci Blues No More, v níž bubnuje Jiří Homolka.

B. B. Band, jeden z následovníků legendární severočeské kapely Blues Bujón, hraje na festivalu Blues Alive 2001 v Šumperku

Kapela Blues No More, jeden z následovníků legendární severočeské kapely Blues Bujón, hraje na festivalu Blues Alive 2001 v Šumperku

Jen kvůli festivalu Blues Alive 2001 v Šumperku se dala na jediný koncert dohromady legendární severočeská kapela Blues Bujón

Jen kvůli festivalu Blues Alive 2001 v Šumperku se dala na jediný koncert dohromady legendární severočeská kapela Blues Bujón

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz