Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blíží se mezník v aukcích českého umění: draží se Češi z Ameriky

  16:44aktualizováno  16:44
V Londýně bude v pondělí živo. V aukční síni Sotheby´s se bude dražit na 200 děl moderního českého umění ze sbírky amerických manželů Hascoeových. Jde o první aukci českého umění tohoto rozsahu mimo střední Evropu. Mezi perličkami jsou - jak jinak - František Kupka i Josef Čapek.

Josef Čapek: Námořník a Fantomas (oboustranná malba) | foto: Sang TanAP

Podle odborníků by pondělní aukce mohla zvýšit zájem o umělce, kteří dosud nejsou mimo tuto oblast tak známi. Kromě dvou jmenovaných umělců lze v katalogu nalézt i Františka Foltýna, sochy Otto Guttfreunda a Otakara Ševce nebo nábytek Otakara Novotného. Celá aukce by mohla vynést podle odhadních cen až pět milionů liber (135 milionů korun).

Sotheby´s už v roce 1997 dražila kolekci sběratele českého původu Milana Heidenreicha zaměřenou na český kubismus. Aukce vynesla na půl milionu liber (tehdy asi 28 milionů korun). Šlo však o menší a specializovanou dražbu.

Kdo je Norman Hascoe

Norman Hascoe byl inženýr, který se zaměřoval na polovodiče, a v roce 1983 svou společnost prodal za 100 milionů dolarů. Podle The Daily Telegraph začali Hascoeovi sbírat české umění počátkem 90. let a pokračovali až do smrti Normana Hascoea v roce 2007. Jeho manželka zemřela loni a letos se jejich sbírka, která zahrnuje i další tematické okruhy, dostává postupně na trh.

Tentokrát se ze sbírky Normana a Suzanne Hascoeových budou dražit díla nejslavnějších českých umělců 20. století nejrůznějšího zaměření. List The Daily Telegraph v článku nazvaném Is it Paris? No, it's Prague (Je to Paříž? Ne, je to Praha) napsal, že někteří umělci jako Kupka jsou známí a platí se za ně na aukcích šestimístné sumy. Další čeští umělci byli podle něj jen předmětem lokálního zájmu, ale za poslední desetiletí se začali o jejich díla více zajímat sběratelé z bývalého Československa.

Zájem na relativně podhodnoceném trhu začali současně projevovat i západní sběratelé, napsal The Daily Telegraph, podle něhož by pondělní aukce mohla být z hlediska zájmu o české moderní umění mezníkem.

"Doufáme, že nabízená díla osloví české i mezinárodní kupce ... představují úplný přehled moderního českého umění od počátku 20. století," řekla Tessa Kostrzewaová ze Sotheby´s. Podle ní jde o "jednu z nejdůležitějších soukromých sbírek českého moderního umění a nejzajímavější soubor českého umění, který se objevil na trhu za poslední desetiletí".

Sotheby's odhaduje, že pondělní aukce by celkem mohla vynést přes pět milionů liber. Nejcennějším dílem je abstraktní plátno Františka Kupky Pohyb z let 1913 až 1919, které Hascoe koupil v roce 1999 za 225 tisíc liber.

Nyní Sotheby´s stejné plátno odhaduje na 500 až 700 tisíc liber (13,5 až 19 milionů korun). K nejdražším položkám patří i další Kupkovy obrazy Bílý kotouč a Divertimento II, stejně jako Zátiší s ovocem Bohumila Kubišty. Všechna tato plátna jsou odhadována na 300 až 500 tisíc liber.

František Kupka: Pohyb  (z let 1913 až 1919)

František Kupka: Pohyb (z let 1913 až 1919)

K umělcům dobře známým na Západě patří i kubista Emil Filla. Jeho obrazy Zátiší s kalendářem, Prodavačka ryb a Sochařka v ateliéru mají odhadní cenu 100 až 150 tisíc liber.

Podle The Daily Telegraph není tak známo třeba dílo Josefa Čapka. Přesto má jeho obraz Námořník a Fantomas z let 1917 až 1920 odhadní cenu 150 až 200 tisíc liber. Také zátiší Antonína Procházky je odhadováno na 80 až 120 tisíc liber. Kostrzewaová považuje za zlaté hřeby aukce také obrazy Františka Foltýna (1891-1976) Imperialismus a Portrét Dostojevského (po 120 až 180 tisících librách).

Londýnská aukční síň zdůrazňuje i plastiku Otakara Ševce Sluneční paprsek - Motocyklista (15 až 20 tisíc liber) či sochu Otto Guttfreunda Úzkost.

Velkou pozornost by měl také poutat kubistický nábytek Otakara Novotného (například jeho knihovna je nabízena za 8 až 12 tisíc liber) či obrazy Jana Zrzavého, Václava Špály, Alfonse Muchy, Jana Štursy a Jana Baucha.

The Daily Telegraph poznamenává, že prakticky všechny bronzy jsou odlitky pořízené po smrti umělců, když nejvíc jich je od Otto Guttfreunda. "Není jasné, zda byl počet těchto posmrtných odlitků omezen, protože nejsou číslovány. Proto jsou možná odhadní ceny relativně nízké. Odlitek Úzkosti je tak nabízen za 12 až 18 tisíc liber a Dívka s růží za 3 tisíce liber," uvedl list.

Dosud nejdražším vydraženým českým dílem je Kupkův obraz Élévation (Výšky) IV. Před třemi lety byl prodán za více než 23 milionů korun.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Najdete na iDNES.cz